I møbelverdenen er der en særlig glæde ved at genskabe tidløse design, der stadig formår at fortrylle os årtier senere. En sådan glæde oplever man hos Balderus, en anerkendt møbelvirksomhed, der for nylig har præsenteret deres seneste tilføjelse til sortimentet: stolen EK48.
200 unge fra særligt tilrettelagte uddannelser (STU) i Jylland samledes for femte år i træk på Langvang for at dyrke atletik.
Lørdag d. 3. juni 2023 blev Vidarsparken indviet. Parken ligger i Randers NV og er et helt nyt fællesområde for beboerne i afdeling 1, 2 og 62 i Randers Boligforening af 1940.
Børn og unge fra 3 til 15 år kan bytte læseoplevelser til en is på Randers Bibliotek i sommeren 2023.
MitID app'en har netop fået en opdatering, som vil gøre det endnu mere sikkert at logge på forskellige tjenester. Nu skal man nemlig scanne en QR-kode med sin mobil, inden man kan godkende med MitID. Dette er en foranstaltning, der er blevet taget for at reducere risikoen for svindel og sikre, at det kun er den retmæssige bruger, der får adgang til tjenesten.
I onsdagens kamp på Ulvehøj i Vorup stod hjemmeholdet, Vorup FB, overfor udeholdet, Skødstrup SF. Desværre for hjemmeholdet endte kampen med en 0-3 sejr til Skødstrup SF.
Randers Kommune har taget et stort skridt i retning af at forbedre kultur- og fritidslivet i kommunen. Sundheds-, Idræts- og Kulturudvalget har besluttet at igangsætte flere konkrete initiativer på baggrund af kommunens Kultur- og Fritidspolitikker.