Torsdag aften den 17. august i Randers Festuge kan du tage med Randers Bibliotek på en spændende vandring med to kendte forfattere og livsstilsekspert Anne Glad.
Nordre Fælled i Randers fejrer Sankt Hans med en helt særlig begivenhed. Kunstneren Kirstine Roepstorff indvier sit nye kunstværk ”Au Natura Bibliotek”, som er en udgravning af Randers Biblioteks grundplan og måler 46,5 x 46,5 meter.
Randers Kommune har netop fejret rejsegildet for de ti kommende boliger til beboere med udviklingshandicap. De fem dobbelthuse vil rumme i alt ti boliger på 58 m2 og vil være placeret syd for de eksisterende boliger på Neptunvej.
Nu hvor sommeren står for døren, trækker vores entreprenør i arbejdstøjet, og går i gang med at separere kloakken i Bøsbrovej - fra krydset ved Kærgade og op til Løgstørvej. Bøsbrovej er derfor spærret for gennemkørsel i den nordlige ende i uge 25 til 32, og lyskrydset Kærgade/Bøsbrovej er spærret i uge 27 og 28.
Ukrainske børn og unge i Randers får en smagsprøve på dansk foreningsidræt i disse dage. Basketballspillerne fra Randers Cimbria har besøgt Dragonparken for at undervise de unge ukrainere i basketball.
En sjælden gæst har besøgt Randerskanten i form af en stork, der blev opdaget af Poul Nørgaard Østerby fra Vestrup på Grundlovsdag 2023.
I denne uge er der en enkelt ny film på programmet i Nordisk Film Biografer i Randers.
I sommerferien 2023 inviterer Randers Bibliotek indenfor til et væld af spændende aktiviteter i form af kreaværksteder, brætspil, skriveworkshops, motorikleg og meget mere. Der er noget at lave alle hverdage fra uge 26 til 31 på Hovedbiblioteket.