Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Jobnyt
1 time siden

Barselsvikariat som SOSU-assistent eller sygeplejerske i skærmet demensenhed

SOSU-assistent eller sygeplejerske – dagvagt (barselsvikariat)

Barselsvikariat som SOSU-assistent eller sygeplejerske i skærmet demensenhed
Kilde: JobNet
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden

Ny video fra Djurslands Træfældning - Se den her

Så er der nyt fra Djurslands Træfældning

Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
5 timer siden

Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen har boller i karry med ris som dagens ret onsdag

Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen

Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen har boller i karry med ris som dagens ret onsdag
Lokalt nyt
5 timer siden

3.g studerende fejrer sidste skoledag med temaudklædning

Denne uge har 3.g'erne på Randers Statsskole klædt sig ud i forskellige temaer, hvilket har bragt både festlighed og glæde til skolen. I dagens anledning troppede de op i deres fineste tøj.

Skolens faciteter har været vidne til kreative og farverige udklædninger hele ugen, og i morgen er ingen undtagelse, hvor eleverne igen vil være udklædt. Alle ser frem til endnu en dag med sjov og hygge.

Lokalt nyt
5 timer siden

Historisk sommertur til Nordjylland arrangeret af Randers Amts Historiske Samfund

Randers Amts Historiske Samfund inviterer interesserede på en spændende sommertur til Nordjylland. Turen byder på besøg i Thingbæk kalkminer, Jens Bangs Stenhus og Cirkusmuseet i Rold.

Deltagerne kan se frem til en guidet rundvisning i de historiske kalkminer, et miniforedrag om det imposante Jens Bangs Stenhus i Aalborg, samt en frokostbuffet i den historiske Duus Vinkjælder. Derudover slutter dagen af med et besøg i Cirkusmuseet i Rold.

Turen, der starter og slutter på Gasværksgrunden, koster 450 kr. takket være et tilskud fra foreningen, og prisen inkluderer bus, entreer, guide, samt kaffe og frokost. Interesserede kan finde yderligere information via linket i kommentarsporet på Facebook.

Lokalt nyt
6 timer siden

Randers FC tilbyder træningsforløb for samarbejdsklubber

Randers FC Klubfællesskabet giver nu samarbejdsklubber mulighed for at forbedre træningen med hjælp fra klubbens egne trænere. Fra uge 22 til 25 kan interesserede klubber booke en specialiseret træningssession mellem kl. 16.30 og frem, med en Randers FC træner som instruktør.

Tilbuddet henvender sig til U9 til U12 spillere, både piger og drenge, og hver session kan rumme op til 30 deltagere. Klubtrænerne er med som assistenter og del i refleksion bagefter. Tilmelding sker efter "først til mølle" princippet, og interesserede bedes kontakte Alexander Møller Hansen på amh@randersfc.dk for detaljer.

Lokalt nyt
6 timer siden

Randers Naturcenter lukker i Kristi Himmelfartsdagene

Randers Naturcenter melder ud, at de holder lukket både torsdag og fredag i forbindelse med Kristi Himmelfart.

Til trods for lukningen er der ingen ro på Naturcentret, da de frivillige er i fuld sving med forberedelserne til "Åben Lørdag" den 16. maj. Besøgende kan derfor glæde sig til en særlig lørdag, hvor dørene igen vil være åbne for naturinteresserede i Randers.

Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Lokalt nyt
7 timer siden

Randers FC fejrer pokaltriumf-jubilæum med gamle helte

Randers FC markerede i går 20-årsjubilæet for klubbens pokaltriumf i 2006 ved at invitere de gamle helte tilbage til Cepheus Park.

Dagen blev fejret i selskab med både de tidligere spillere og en stor skare af orangeklædte fans, der sørgede for at skabe en festlig stemning i Thor Fanzonen og på stadionets tilskuerrækker.

Klubben takkede de tilstedeværende spillere og fans i et Facebook-opslag, ledsaget af billeder taget af Thorfoto, der fangede øjeblikkets glimt.

Lokalt nyt
7 timer siden

Nina Saunders' surrealistiske værker på Randers Kunstmuseum

Randers Kunstmuseum byder indenfor til særudstillingen "Let´s Talk About the Baby" af Nina Saunders, hvor besøgende kan opleve en finurlig sammensmeltning af dagligdags genstande og surrealistiske elementer. Museet tilbyder offentlige omvisninger, der giver en dybere indsigt i Saunders' unikke værker, som blandt andet inkluderer en antik skrivepult forenet med en blind rovfugl og et dukkehoved, der vokser ud af en barnestol.

Omvisningerne er gratis når entréen til særudstillingen er betalt. Interesserede kan finde datoer og booke pladser via museets online platform.

Lokalt nyt
7 timer siden

Kold dukkert i Mariager Fjord glædede svømmere ved Open water event

FOF Randers-Favrskov-Mariagerfjord takker svømmerne for deres deltagelse i det seneste Open water event i Hobro den 3. maj. Selvom temperaturen var kølig, blev dagen en succes for de seje og glade svømmere.

Johnnie Olesen leverede god instruktion og spredte højt humør blandt deltagerne. Efterfølgende skinnede solen, og varm kaffe ventede på dem. Arrangementet demonstrerer endnu en gang den lokale interesse for udendørs svømmeaktiviteter.

Lokalt nyt
8 timer siden

Smiff09 fodbold inviterer til pokalkamp mod Vatanspor

Smiff09 fodbold opfordrer hele landsbyklyngen til at møde op på stadion tirsdag den 19. maj kl. 19.00, når holdet møder Vatanspor fra Århus i 4. runde af pokalturneringen.

Der loves en aften fyldt med underholdning og god stemning, og Smiff09 understreger, at det ikke er nødvendigt at spise hjemmefra. Kampen er afgørende for muligheden for at spille i Parken næste år på Kristi Himmelfartsdag. Klubben deler en video med mål og højdepunkter fra den tidligere kamp mod Hammel som optakt til arrangementet.

Erhverv
Sponsoreret
8 timer siden

Løgstørvejens Bageri holder åbent hele Kristi Himmelfartsferien

Hos Løgstørvejens Bageri er ovnene tændt hele Kristi Himmelfartsferien, og disken bliver fyldt med alt fra friskbagt brød til flotte jordbærtærter og klassiske lagkager. Bageriet inviterer både faste kunder og nye besøgende indenfor til håndværk og smag i særklasse.

Løgstørvejens Bageri holder åbent hele Kristi Himmelfartsferien
Kilde: Løgstørvejens Bageri
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
9 timer siden
Alarm112
11 timer siden

Indbrud på Viborgvej i Randers NV

Mandag den 11. maj blev der begået et indbrud i en privat beboelse på Viborgvej i Randers NV. Indbruddet fandt sted mellem kl. 06.00 og kl. 15.50. Dette er et af de tre indbrud, der er blevet anmeldt i Østjyllands politikreds inden for det seneste døgn.

Indbrud på Viborgvej i Randers NV
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her