Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
2 timer siden

Første elitedivisionsturnering i dart afholdes i Randers

Randers Dart Club byder i weekenden velkommen til den første turneringsrunde i den nyoprettede Elitedivision under Dansk Dart Union. Klubben er vært for en intens weekend, hvor Danmarks 8 bedste darthold mødes i RDC's lokaler på Hvedevej 2A.

På programmet står 16 holdkampe, hver med 16 individuelle kampe, og der vil blive spillet over 250 kampe i alt. Kampene starter lørdag kl. 11.00 og igen kl. 16.00, hvilket også er gældende for søndag.

Formanden for Randers Dart Club har desuden besøgt Bo Ørris på Radio Alfa for at tale om begivenheden. Det er gratis at overvære kampene, så der er god grund til at besøge arrangementet og opleve dart på højeste niveau.

Boligmarked
1 time siden

Bregnevej 8 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Randers - se boligerne her.

10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Randers. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Bregnevej 8 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Randers - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Boligmarked
1 time siden

Top 6 over dyreste boliger til salg i Randers. Priser op til 8.800.000 kr

Drømmer du om en bolig i absolut topklasse? Vi har samlet de dyreste boliger, der lige nu er til salg i Randers.

Top 6 over dyreste boliger til salg i Randers. Priser op til 8.800.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Boligmarked
1 time siden

Er Bregnevej 8 i Randers drømmehjemmet? Se de dyreste boliger til salg nu for op til 6.599.000 kr

Bregnevej 8 er netop kommet til salg til hele 6.599.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Randers.

Er Bregnevej 8 i Randers drømmehjemmet? Se de dyreste boliger til salg nu for op til 6.599.000 kr
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Lokalt nyt
2 timer siden

Ny opstartskursus i keramik hos UnderVærket til marts

UnderVærket inviterer interesserede til at deltage i et nyt opstartskursus i keramik, der netop er fastlagt. Kurset strækker sig over to aftener i marts og tilbyder en grundig indføring i keramikteknikker. Deltagerne vil få mulighed for at benytte sig af Underværkets åbne keramikværksted.

Undervisningen finder sted onsdag den 4. marts og onsdag den 18. marts, begge dage fra kl. 18.00 til 21.30. Tilmeldingen er nu åben, og billetter kan erhverves online gennem linket, der er oplyst i det oprindelige Facebook-opslag fra UnderVærket.

Lokalt nyt
2 timer siden

Selvhjælp Randers tilbyder nyt gruppeforløb for friluftsinteresserede mænd

Selvhjælp Randers inviterer mænd til at deltage i det nye gruppeforløb "Træmænd og Vildmænd," der starter med otte møder. Forløbet er designet til dem, der nyder udendørsaktiviteter og ønsker at være en del af et fællesskab med fokus på samtaler og personlig udvikling.

Arrangementet tilbyder deltagere en mulighed for at lege, udforske naturen og dele erfaringer i en tryg og støttende ramme. Forløbet lægger vægt på fællesskab, bevægelse og gode samtaler i naturens omgivelser, og henvender sig til dem, der ønsker at fremme mental sundhed og finde styrke i samvær under åben himmel. Interessenter kan finde flere oplysninger via Selvhjælp Randers' Facebook-side.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kulinarisk kulturbanko i Randers med italiensk twist

UnderVærket inviterer til en aften fyldt med mad, hygge og spil med deres arrangement "La Dolce Vita" i Randers. Langbordene er dækket til en oplevelse, der kombinerer det bedste fra det italienske køkken og traditionel banko.

Deltagerne kan se frem til attraktive præmier fra lokale kulturinstitutioner som Randers Teater, Master Bowl, Det Grønne Museum og Randers Regnskov. Der er mulighed for både at nyde god mad eller springe direkte til bankospillet, alt efter lyst. Eventet lover en festlig stemning, hvor UnderVærket sikrer, at både mad og bankokugler er klar til en uforglemmelig aften. Billetter kan købes online.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kirkens Korshær Løgstrupgården i Randers søger frivillige

Frivilligværket Randers informerer om, at Kirkens Korshær Løgstrupgården i Randers afholder åbent hus onsdag den 18. februar. Her vil interesserede kunne høre mere om, hvordan man kan blive en del af arbejdsfællesskabet.

Løgstrupgården søger frivillige, der vil støtte fællesskabet i forskellige funktioner som køkkenarbejde, kreativt arbejde, havearbejde, værkstedsprojekter, i butikken eller blot gennem samtaler over en kop kaffe. Fællesskabet har fokus på gensidig respekt og samarbejde, hvor alle opfordres til at bidrage med deres unikke evner. Besøgende kan glæde sig til at lære mere om fællesskabets værdier og mulige bidrag under åbent hus-arrangementet. For yderligere information kan interesserede tjekke kommentarfeltet på Facebook-opslaget.