Randers Statsskole meddeler med stor begejstring, at deltagerne til Statens Store Jubilæumsbagedyst er fundet. Arrangementet lover at blive en kagefest, som fejrer skolens jubilæum med stor entusiasme.
Blandt de ti udvalgte deltagere er der særlig grund til stolthed over tre elever fra 1.g, der har kastet sig ud i udfordringen. Randers Statsskole opfordrer tilhængere til at vise deres støtte til de modige deltagere.
Randers Raptors Floorball Club har offentliggjort et nyt samarbejde med OK Plus, der giver klubbens tilhængere en nem måde at støtte holdet økonomisk.
Ved at bruge OK-appen kan man vælge Randers Raptors som støttemodtager, og klubben modtager en del af overskuddet fra køb af benzin, bilvask eller elbilopladning. Aftalen sigter mod at støtte klubbens spillere og udvikling. Klubben opfordrer alle til at deltage i initiativet og takker for den fortsatte støtte til lokalsporten.
Arena Randers har netop åbnet for billetsalget til Ditte Hansens kommende foredrag 'Kvindeliv – krop, kaos og kærlighed', der afholdes den 4. februar 2027 i Loungen.
Aftenen lover et humoristisk og varmt indblik i kvindelivets mange facetter, fra moderskab til overgangsalder, med Ditte Hansens skarpe selvironi. Arrangementet starter kl. 19.00, men deltagere kan vælge at nyde en middag fra kl. 17.30 for en fuld oplevelse.
Billetter kan købes via Arena Randers' hjemmeside, hvor der tilbydes både foredragsbilletter til 250 kr. + gebyr og en kombineret billet med spisning til 425 kr. + gebyr.
Randers Freja Atletik og Motion sendte en stærk trup til DM Ungdom på Tårnby Stadion, hvor de unge atleter leverede en flot indsats. Deltagerne, herunder Tess, Alma, Clara og Emilie blandt andre, strålede på atletikbanen og fulgte det olympiske motto Citius Altius Fortius.
Det kræver mange timers træning, og atleternes hårde arbejde på Langvang blev belønnet med imponerende resultater, heriblandt 11 personlige rekorder, bedringer i teknik og comebacks, trods vanskelige forhold.
Medaljehøsten var imponerende, med 8 guldmedaljer, 2 sølvmedaljer og 2 bronzemedaljer. Derudover slog de også en mesterskabsrekord, som havde stået i 48 år.
Randers Bibliotek åbner dørene til en ny udgave af Repair Café i dag fra kl. 14.00 til 16.30, hvor fokus er på fællesskab og bæredygtighed.
Besøgende opfordres til at medbringe tøj eller andre genstande, der trænger til en opfriskning, for at få hjælp til reparation fra erfarne hjælpere. Arrangementet, der finder sted på Hovedbiblioteket, lægger vægt på at mindske spild og fremme genbrug.
Initiativet lover ikke kun praktisk hjælp, men også en hyggelig atmosfære for alle deltagere.
Kallehavegaard Rideklub opfordrer nu lokale til at støtte op om klubbens aktiviteter ved at blive skiltesponsor. Klubben søger i et nyt Facebook-opslag sponsorer, der har lyst til at bidrage til fællesskabet enten fordi de ønsker at bakke op om deres lokale rideklub eller blot for at hjælpe.
For et årligt beløb på 2500 kr. kan sponsorer få et skilt hængende i ridehallen, som vil blive flyttet til den store græsspringbane under udendørssæsonen. Rideklubben opfordrer interesserede til at kontakte dem eller foreslå sponsorer i deres netværk.
Eleverne fra 3.z på Randers Statsskole er ankommet til Island efter en 16 timers rejse fra Danmark. Studieturen, der startede i mandags, er del af et særligt projekt finansieret med specielle midler, hvor de skal samarbejde med forskningsgrupper om eDNA.
Klassen får mulighed for at møde forskere, islandske studerende og deltage i aktiviteter som hvalsafari, museumsbesøg og vandreture. Følg med på deres Instagram for opdateringer på den spændende tur. En stemningsvideo fra rejsedagen kan ses på deres Facebookside.
Randers HK’s seniordamer forbereder sig intensivt til den kommende håndboldsæson med optimisme og gåpåmod.
Med ny cheftræner Kenneth Rudbeck ved roret er klubben i fuld gang med træning og træningskampe inden sæsonstart den 26. september. Rudbeck, der er ny i klubben, roser spillerne for deres energi og engagement, og han ser et stort potentiale i holdet.
Interesserede i at blive en del af det energiske seniormiljø kan kontakte Kenneth Rudbeck for mere information. Opslaget afspejler den positive stemning forud for den nye sæson.
Så er der nyt fra Syvveje Auto
Randers Bibliotek inviterer til et oplysende foredrag om ableisme med handicapforsker Emil Falster den 24. september. Arrangementet vil finde sted i Kulturhusets sal fra kl. 17.00 til 19.00. Med afsæt i bogen "Ableisme – Magt, menneskesyn og myten om den normale krop" vil Falster give en indgående analyse af fænomenet ableisme og dets konsekvenser for samfundet.
Foredraget byder på en pause, hvor deltagere kan nyde medbragt mad eller bestille en sandwich fra Kulturcaféen. Billetter koster 50 kr., og kan købes via bibliotekets hjemmeside. Arrangementet er en del af Solsikkefestivalen 2026, som er støttet af lokale og nationale organisationer, herunder Nordea-fonden og Statens Kunstfond.
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra VESTERKJÆR AUTO
I Randers gør 16 frivillige fra ReThinker Randers klar til at byde nye studerende velkommen med åbne arme. De har pakket 300 goodiebags på kun 33 minutter.
De nye studerende ved University College og Erhvervsakademi Dania kan se frem til billetter, vouchers og små overraskelser, når de mødes til arrangementet på Jens Otto Krags Plads på fredag. Randers Kommune takker alle frivillige, lokale aktører og uddannelsesinstitutionerne for deres indsats i at skabe en varm velkomst.
Ondt i maven om morgenen, gråd ved skoleporten eller lektier, der ender i frustration og tårer. Hos kinesiolog Pia Larsen møder hun børn, der kæmper med blandt andet skolefravær, angst, ordblindhed og sociale udfordringer – og arbejder med den stress, der kan sætte sig i kroppen.
Smiff09 - Hovedforening inviterer alle interesserede til et informationsmøde i morgen kl. 10.15. Formålet er at diskutere opstarten af Mini & Mig holdet, selvom der stadig mangler en fast instruktør. Foreningen opfordrer personer med instruktørerfaring til at melde sig, eller dem som har lyst til at lede et fællesskab for leg og træning.
Foreningen foreslår, at deltagerne i fællesskab starter holdet op ved at anvende en øvelsesmappe med forskellige aktiviteter. Dette initiativ vil sikre en god begyndelse, mens der fortsat arbejdes på at finde den rette instruktør. Mødet i morgen giver mulighed for at gennemgå samt finde den bedste løsning i fællesskab. Alle er velkomne!
Randers Teater byder velkommen til den intense forestilling "Forræder", der udforsker temaer som idealisme, venskab og forræderi under 2. Verdenskrig. Stykket, der blev nomineret til Årets Reumert 2021 for Bedste Manuskript, fortæller om barndomsvennerne Karl og Mikkel, som melder sig under tyskernes faner i en søgen efter eventyr og heltestatus, kun for at blive konfronteret med krigens barske realiteter.
Forestillingen spiller den 8. og 9. september, begge dage kl. 19.30. På premieredagen, den 8. september, tilbydes publikum muligheden for at tilkøbe “loungelækkerier” inden forestillingen. Her præsenteres et udvalgt glas vin fra Jysk Vin og snacks, efterfulgt af et kort oplæg af instruktør Kurt Bremerstent. Billetter kan findes på Randers Teaters hjemmeside.