I torsdagens lokalopgør i Serie 1 for herrer måtte Vorup FB se sig besejret med 3-2 af Helsted Fremad. Det var en stor skuffelse og ærgrelse for Vorup-herrerne, der ikke mente, at Helsted fortjente sejren.
Kristrup Boldklub fik hentet årets første point i Jyllandsserien, da de vandt en vigtig sejr på udebane mod Lemming IF med 0-1.
Yogierne inviterer til en afslappende og balancerende oplevelse den 14. april, når de byder på Chakra meditation og klangbad. Arrangementet har til formål at give deltagerne muligheden for at skabe balance i kroppen og sindet.
Det var en imponerende præstation, da Vorup FB torsdag hentede en storsejr i deres kamp mod Søften GF.
Mikkel Bentzen er indehaver af genbrugsbutikken Kids2Kids, der henvender sig til børn og unge i alle aldre.
Vorup FB's Serie 2-herrer tabte med 1-3 mod Nørager Boldklub i en kamp, hvor Vorup-mandskabet igen manglede skarpheden foran mål. Trods en tæt kamp var det Nørager, der trak det længste strå og kunne tage tre point med sig hjem.
På Over Hadstenvej 26 i Hadsten finder du det lokale møbelværksted, Balderus, som i dag bliver drevet af Knud Silkjær, som giver os et indblik i, hvordan det hele startede. Historien om det lokale møbelværksted i Hadsten, Balderus, er en historie om passion, samarbejde og en idé, der voksede til en succesfuld forretning.
Siden januar 2022 har Brian Mossalski Nielsen været købmand i Min Købmand Øster Bjerregrav.