Så er der nyt fra danbolig Randers
Til årets udgave af Kulturmødet på Mors kan gæsterne opleve en spændende samtale om trivsel og fremtidens bibliotek. Indslaget er en del af projektet ”Biblioteker fremmer trivsel”, som Randers Bibliotek står i spidsen for, støttet af midler fra Slots- og Kulturstyrelsens udviklingspulje.
Så er der nyt fra NYT SYN Kirkegade
Lørdag den 16. august byder Tante Olga på en eksplosiv afslutning af Randers Festuge med bandet Almost AC/DC, som leverer autentiske hits fra de ikoniske rocklegender.
Så er der nyt fra Smykkedesigner Helga Winther
Operaen Randers inviterer til en uforglemmelig aften med 80'er og 90'er hits og banko på Kirketorvet. Kom og oplev musikglæde kombineret med spændende præmier lørdag den 16. august.
Lørdag den 16. august bringer Johnny Madsen Jam den vestjyske rock til Randers Festuge, når de optræder som det eneste band med Johnny Madsens velsignelse.
Lørdag 16. august åbner Kulissen dørene til en aften fyldt med stand-up og festlig stemning under Randers Festuge.
Lørdag den 16. august indtager to lokale bands fra Randers, Silver Phantom og Frank Disco, Café Von Hatten til en dobbeltkoncert, der lover en ægte rockfest i festugen.
Lørdag den 16. august skaber D/troit intens soul og funk i Randers, når bandet optræder gratis på Tante Olgas scene under Randers Festuge.
Så er der nyt fra KILDE BILER
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Randers Cimbria har delt spændende nyt for danske basketballentusiaster. Ekstra Bladet har erhvervet eksklusive streamingrettigheder til Danmarks bedste basketballiga for de kommende to sæsoner.
Med et abonnement på Ekstra Bladet+ kan fans nu få adgang til samtlige kampe i Basketligaen, som er blevet tilføjet til de over 50 kampe, der allerede sendes på kanal SPORT LIVE. Dette betyder, at abonnenter kan glæde sig over minimum 203 kampe, som bliver tilgængelige online.
Aftalen markerer en vigtig udvikling for Ekstra Bladet, som håber at styrke interessen for dansk basket ved at tilbyde dette omfattende kampprogram til deres abonnenter.
Fredag bliver en festlig dag i Randers, når byens Wine walk løber af stablen. Arrangeret i samarbejde med Vinhuset Randers, inviterer begivenheden deltagerne på en rundtur med smagsprøver, lækkerier og spændende overraskelser i byens butikker.
Randers City har allerede delt lidt af stemningen ved at køre rundt med vin til den kommende aften, hvor kun få billetter nu er tilgængelige hos Vinhuset Randers. Det gode vejr lover at gøre aftenen endnu bedre for deltagerne.