Så er der nyt fra EDC DANEBO
Så er der nyt fra Meny Randers
Randers Unge Kultur, også kendt som RUK, opfordrer byens unge mellem 12 og 18 år til at deltage i et nyt og spændende tilbud på Randers Ungdomsskole.
Fra tirsdag den 23. september kan deltagere slippe kreativiteten løs i et to-timers træværksted fra kl. 17-19. Aktiviteterne foregår på Nyholmsvej 12, Randers NØ, og der er lagt op til spændende timer med hammere og sav.
Interesserede kan finde yderligere information og tilmelde sig via Randers Ungdomsskoles hjemmeside.
Selvhjælp Randers lancerer et nyt gruppeforløb kaldet "Træmænd og Vildmænd," hvor mænd med interesse for natur og friluftsliv kan deltage.
Forløbet består af otte mødegange og byder på aktiviteter i naturen samt styrkende samtaler i trygge og fællesskabsorienterede rammer.
Initiativet opfordrer mænd til at deltage for at opleve styrken i fællesskab, bevægelse og de gode samtaler, der kan gøre en forskel for mental sundhed. Eventet fremmer sammenhold og personlig udvikling gennem udendørsaktiviteter.
I aften blev fodboldfolket i Randers forkælet med et inspirerende foredrag fra fodboldlegenden Morten Bruun. Arrangementet, der fandt sted i Arena Randers, samlede et engageret publikum i Salonen, som fik et indblik i Bruuns oplevelser og indsigter fra fodboldens verden.
Arena Randers takker både Morten Bruun for hans besøg og de fremmødte for deres deltagelse, hvilket synes at have sikret en mindeværdig aften for alle involverede.
Så er der nyt fra Min Købmand Øster Bjerregrav
Torsdag aften spillede SMIFF09 (1) Herrer en hårdt tilkæmpet kamp mod Mariager IK. Efter en tæt dyst i Mariager, sikrede et sent mål et retfærdigt 1-1 resultat og et vigtigt point til gæsterne.
Så er der nyt fra Nordbyens Køreskole v/ Bjarne M. Behrenthz
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
Så er der nyt fra HINSHØJ CARVAN
Så er der nyt fra Spar Fårup
Så er der nyt fra Smykkedesigner Helga Winther
Randers HK har netop offentliggjort et nyt medlem af deres seniortrup: færøske Christina Arge. Den talentfulde venstre fløj har fundet sig hurtigt til rette i klubben, der med sit professionelle setup minder hende om tidligere erfaringer.
Christina Arge ser frem til en sæson med stabilitet og nye muligheder for at udvikle sig både på og uden for banen. Hun håber at kunne bidrage til mange sejre sammen med sit nye hold.
Randers HK opfordrer alle til at give Christina en varm velkomst.
Randers Kammerorkester blev udfordret i improvisationskunst af Nikolaj Bentzon tirsdag. Musikerne, deriblandt Nicolas, fik mulighed for at eksperimentere og udvikle deres færdigheder under hans vejledning.
Kammerorkestret inviterer nu alle interesserede til koncerten på næste tirsdag, hvor publikum måske kan opleve nogle af musikerne spille deres nylærte improvisationer.