Operaen Randers inviterer til årets sidste smykkecafé onsdag den 17. december fra kl. 17 til 20.
Her kan deltagerne skabe personlige smykker som advents- eller julegaver. Der vil være et udvalg af glasperler, halvædelsten, ferskvands- og naturperler. Deltagerne kan designe alt fra armbånd til ankelkæder.
Arrangementet inkluderer vejledning fra erfarne smykkemagere, og materialerne er af sterlingsølv, med forgyldte muligheder. Tilmelding kræver et depositum, der modregnes ved betaling for de færdige smykker. Billetter kan købes på Operaen Randers' hjemmeside.
Smiff09 Fodbold opfordrer lokale supportere til at stemme på Emil Tovgaard Bæks imponerende mål, der blev scoret sommeren 2025. Emil, også kendt som "2. Kridterens søn", leverede et spektakulært mål, der nu er nomineret til titlen som årets mål.
Klubben håber på bred opbakning fra lokalsamfundet og beder både medlemmer og fans om at dele budskabet og øge antallet af stemmer til fordel for Emil.
Fødekæden i Randers arbejder for at forvandle supermarkedernes overskudsmad til en hverdag med lidt mindre stress for de, der virkelig har brug for det. Initiativet, startet af Steffen Sand, har på kort tid samlet en gruppe dedikerede frivillige, som henter, sorterer og uddeler mad til mennesker med stram økonomi.
Den 9. december fra kl. 15 til 17 kan folk møde Fødekæden på Slotspladsen i Randers, når de bliver ledsaget af en festligt udsmykket JuleLupo og den populære pandekagefabrik. Her kan man nyde pandekager, få en kop kaffe og støtte Julemors Julehjælp, som samler ind til julegaver til børn i lokalområdet.
Randers Bibliotek opfordrer besøgende til at kombinere en juletur i byen med et stop i deres Kulturcafé. Her kan man nyde en velfortjent pause med diverse lækkerier efter et besøg på de nærliggende kulturelle institutioner som Museum Østjylland og Randers Kunstmuseum.
Kulturcaféen kan friste med frisklavede sandwich, sprøde salater, hjemmebagte kager og god kaffe. Besøgende opfordres til at se nærmere på caféens menu via bibliotekets hjemmeside.
Randers Kammerorkester byder på en musikalsk juleoplevelse, når de fortsætter deres traditionsrige juleturné i samarbejde med Christian Damsgaard-Madsen. Turnéen byder på et varieret repertoire af julemusik, der spænder fra Händels klassikere til amerikanske julehits.
De sidste koncerter holdes i Enghøj Kirke i Randers samt i Mariager og Hornslet. Koncerterne er gratis takket være støtte fra ELRO Fonden, og finder sted henholdsvis den 9., 10. og 13. december. Publikum kan se frem til en stemningsfuld aften fyldt med kendte og elskede julesange.
Randers Statsskole markerede den 2. søndag i advent med en særlig videohilsen fra tidligere elev og nuværende bestyrelsesformand, Jonas Dahl.
Han delte en personlig julehilsen til skolens elever, en del af den mangeårige tradition med at forbinde nuværende og tidligere elever i julesæsonen. Adventshilsenen blev delt på skolens Facebook-side og underbygger skolens stærke fællesskabsånd.
Den årlige adventshilsen er en forventet og kærkommen del af julen hos "staten", som skaber en bro mellem generationer af elever.
Så er der nyt fra Smykkedesigner Helga Winther
Så er der nyt fra danbolig Randers
Så er der nyt fra TT CARS ApS
Så er der nyt fra HINSHØJ CARVAN
Så er der nyt fra Løgstørvejens Bageri
Der blev begået indbrud på Kirkegade i Randers C lørdag den 6. december kl. 22.30. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Randers Kommune har delt en hyggelig opdatering om Termonissens besøg på julemarkedet i Huset Tværs fredag. Markedet bød på boder med håndlavede ting, julemusik og en varm atmosfære, der fortryllede både børn og voksne.
Besøget afslørede, at Huset Tværs, ud over sin julecharme, fungerer som et kreativt og inkluderende samlingssted hele året rundt. Termonissens rundtur er en del af en adventstradition, og intresserede kan følge med i nissens næste besøg i Randers i den kommende weekend.
Randers Herre Håndbold inviterede netværket til en festlig julefrokost og spændende håndboldkamp, som fandt sted i weekenden.
Frederiksberg Kødforsyning og Jysk Vins hoveder, Christian Rytter Sørensen og Flemming Olsen, leverede både lækker julemad og udsøgte drikkevarer. Efter middagen var fokus på kampen mod AGF, som desværre endte med et nederlag på 31-35. Mange spillere sad over grundet skader eller blev sparet til den forestående afgørende oprykningskamp.
Arrangementet var præget af høj julestemning, og de mange deltagere bidrog til en hyggelig eftermiddag.
Randers Kammerorkester har netop spillet en juvel af en julekoncert i herreskabskirken ved Gl. Estrup Slot, der lige er blevet renoveret. Kirken, som har været lukket i et halvt år, blev genåbnet præcis ved denne lejlighed, og koncerten skabte en festlig ramme om den efterlængtede åbning.
Efter den vellykkede koncert ved Gl. Estrup Slot fortsætter Randers Kammerorkester videre til Ørsted Kirke, hvor de forbereder sig på endnu en stemningsfuld aften med julemusik.