Operaen Randers byder på et væld af aktiviteter i uge 42 med åbningstider, der passer til både dag- og aftenfolk. Dørene åbner som regel kl. 11, men torsdag kan du allerede komme ind fra kl. 9, og i weekenden er der åbent helt til midnat.
I aften kan du eksempelvis deltage i en hækleworkshop med Rose Svane. Tirsdag formiddag er der varulvspil for børn, og torsdag aften står den på musikquiz med Christian. Lørdag kan du dykke ned i musikbanko med 90’er tema, og søndag afsluttes ugen med figurmaling under ledelse af Ronni.
Operaen har også en stor samling af brætspil med over 700 spil, som er tilgængelige for hele familien. En Harry Potter Quiz venter også børn den 26. oktober kl. 10:00. Operaen Randers ser frem til at skabe hyggelige stunder for både store og små.
Victoria Bonde fra Kallehavegaard Rideklub gjorde klubben ære ved sportsrideklubben i Aalborg. Hun deltog i stævnet med en LB1* stilspring og opnåede en fejlfri runde med en imponerende karakter på 8,5.
Det flotte resultat sikrede hende en tredjeplads og blev fejret på klubbens Facebook-side med stor begejstring. Emma Bonde repræsenterede sin lokale klub med stor succes og er blevet anerkendt for sin præstation i sporten.
Så er der nyt fra Min Købmand Øster Bjerregrav
To spændende arrangementer finder sted i Essenbæk Sognehus i Randers, hvor der er mulighed for både at nyde en hyggelig frokost og opleve en stemningsfuld fortælling om juleroser. Begge arrangementer byder på samvær og kultur, og alle er velkomne til at deltage.
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
Der sker hver uge spændende ting omkring dig i det lokale erhvervsliv med nyheder, tilbud og arrangementer. Vi har lavet en kort opsummering fra de seneste dage
Efter efterårsferien byder Kallehavegaard Rideklub velkommen til indendørs træning med springinstruktør Rudie. Klubben introducerer nu faste tider, som mange har efterspurgt, i den indendørs sæson. Der vil være mulighed for både faste og fleksible drop-in tider.
Prissætningen varierer afhængigt af varigheden og typen af undervisning, og et fascilitetskort kræves for adgang. Faste tider betales månedligt og inkluderer en rabat. Tilmeldingen til de faste tider sker via opslaget inden 16. oktober. Desuden tilbyr Phillip, under uddannelse som banedesigner, at udarbejde baneskitser hver torsdag.
Som en del af det sociale fællesskab arrangeres fællesspisning hver torsdag til en overkommelig pris. Klubben opfordrer også medlemmer til at deltage i madlavningen.
Operaen Randers byder alle kreative sjæle velkommen til deres smykkecafé onsdag den 19. november fra kl. 17 til 20. Her kan deltagerne give fantasien frit spil blandt et stort udvalg af perler og materialer såsom glasperler, halvædelsten, og sterlingsølv.
Arrangementet er en oplagt mulighed for at skabe personlige smykker, måske endda en unik jule- eller adventsgave. På tidligere caféer har gæster lavet alt fra armbånd og halskæder til øreringe og ankelkæder.
Billetter kan købes via Operaen Randers' hjemmeside, og et depositum kræves ved tilmelding. Eventen arrangeres i samarbejde med Sparekassen Kronjylland.
Selvom kalenderen kun siger oktober, tyvstarter Underværket julestemningen med en kreativ workshop i begyndelsen af december.
Den 3. december åbner Underværket dørene til deres MAKRAM juleworkshop fra kl. 18.00–20.30, hvor deltagerne kan knytte smukt og bæredygtigt julepynt. Workshoppen er oplagt for dem, der ønsker at skabe personlige gaver eller pynte deres eget hjem. Interesserede kan sikre sig billetter via Underværkets opslag på Facebook.
Så er der nyt fra HV Care Hjælpemidler
Så er der nyt fra EM AUTOCENTER ApS
Så er der nyt fra RandersBolig
Kristrup Boldklubs førstehold kan glæde sig over en velspillet kamp, da de besejrede Horsens Freja med 2-0. Den solide indsats på banen betyder, at klubben fortsat har en plads i Jyllandsserien næste sæson.
Klubben fremhæver bredden som deres styrke og fejrer sejren med stor entusiasme blandt spillere og fans. Det fællesskab og engagement, som Kristrup Boldklub værner om, har endnu en gang vist sig at være afgørende på grønsværen.
Randers Raptors Flexhold spillede sæsonens anden kamp mod HMIF Blackbirds fra Haderslev, som foregik lørdag den 11. oktober. Kampen, der blev spillet på hjemmebane, startede med fordel til gæsterne, der bragte sig foran 2-1 efter første periode.
I anden periode viste Randers Raptors stærkt forsvarsspil trods yderligere mål fra Blackbirds, herunder et uheldigt selvmål. Alligevel fik Henrik Østergaard Nielsen reduceret til 2-4 før tredje og sidste periode.
Selvom kræfterne slap op til sidst, lykkedes det Raptors at reducere til 3-5, inden Blackbirds definitivt sikrede sejren med et slutresultat på 3-8. Kampens bedste spiller blev delt mellem målmand Emil Lai Præstekjær og Olivia Frederiksen. Randers Raptors ser nu frem til næste kamp mod Kolding Grizzlies den 25. oktober.
På tirsdag kl. 15:00 byder Operaen Randers velkommen til deres første hundecafé, en særlig begivenhed primært rettet mod de ældre fra Thors Bakke Ældrecenter. Her vil de have mulighed for at nyde kaffe og en hyggelig stund sammen med Operaens kontorhund, Fie, en hvid labrador.
Deltagerne får chancen for at interagere med Fie gennem enkle kommandoer som "sit" og "giv pote". Denne form for interaktion er kendt for sin terapeutiske effekt, især for personer med demens, og anses for at være både gavnlig og populær på mange plejehjem.
Operaen Randers håber på stor succes med initiativet og ser frem til at eventuelt kunne udvide konceptet til flere plejehjem og med flere hunde. Arrangementet er inspireret af lignende populære koncepter fra Tokyo, hvor man kan besøge katte- og kanincaféer. Plejehjem med interesse i at deltage i fremtidige arrangementer kan kontakte Operaen Randers direkte.