Smiff09's herrer står overfor en spændende kamp i Serie 4.1 i dag, hvor de har chancen for at rykke op i Serie 3. Holdet topper puljen med 34 point, skarpt efterfulgt af Skørping med 33 point.
Hvis Smiff09 vinder dagens kamp, sikrer de oprykning, mens Skørping samtidig spiller mod Visborg IF.
Kampen spilles på hjemmebane ved "Fortet," og klubben opfordrer lokale til at komme og støtte op om holdet. Der er sørget for forplejning i form af en åben pølsevogn, så der er noget for både store og små at nyde, mens man hepper på gutterne.
Måske vil du ikke betale meget for din næste bolig, eller måske leder du efter et håndværkertilbud? Lige her finder du i hvert fald de billigste boliger i Randers.
Så er der nyt fra Ask
Kølig start, våd midte og en blæsende afslutning.
Så er der nyt fra BILCO A/S RANDERS
Så er der nyt fra Nagomi Sushi
Så er der nyt fra Løgstørvejens Bageri
Så er der nyt fra MENY Randers
Randers Bibliotek inviterer til et fascinerende foredrag i Byrådssalen, Kulturhuset Langå, den 29. oktober fra 17:30 til 19:00. Dette gratis arrangement kræver billetbestilling og er en del af temadagen "Sammen om beredskab".
Mik Stegger, oldebarn af den norske militærleder Otto Ruge, vil dele en personlig og dramatisk beretning om, hvordan hans oldefar ledede de norske styrker mod den tyske invasion i 1940. Fortællingen kaster lys over de vanskelige beslutninger, der måtte træffes i en kritisk periode af Norges historie.
Foredraget kombinerer spændende krigshistorie og en unik familiefortælling, der tilbyder et anderledes perspektiv på anden verdenskrig, set fra Norges synspunkt. Arrangementet er udviklet i samarbejde med DR, Dansk Folkeoplysnings Samråd og Østifterne. Billetter kan bestilles via Randers Biblioteks hjemmeside.
Selvhjælp Randers inviterer mænd til et nyt fællesskab, hvor der sættes fokus på naturen og ærlig samtale. Hver onsdag aften fra kl. 18.30 til 20.30 er der mulighed for at deltage i aktiviteter som bål, træbygning og vandreture.
Arrangementet sigter mod at skabe et uformelt fællesskab, hvor der er plads til både ro og åben dialog. De interesserede kan kontakte Selvhjælp Randers for yderligere information ved at ringe eller sende en sms til det oplyste telefonnummer eller skrive til deres e-mail.
Randers FC takker alle de fans, der trodsede regnen for at støtte holdet på en regnfuld aften. Klubbens tilhængere fyldte teltet i Thor Fanzonen til oktoberfest, hvor man fik varmet godt op til kampen.
Den festlige stemning satte en positiv ramme for aftenens fodboldoplevelse. Allerede på fredag venter næste udfordring, når Randers FC møder Lyngby BK på udebane. Klubben håber på fortsat opbakning fra de lokale fans.
Randers FC markerede søndag en vigtig milepæl ved at hylde holdlederen Peer Kam, der fylder 90 år på mandag. Spillerne gik ind på banen iført trøjer med Peers navn, som en gestus til den mangeårige holdleder.
Flere prominente navne, herunder Wessel Dammers, Søren Pedersen og Stig Tøfting, var med til at fejre dagen sammen med Frejas fodboldvenner. Peer blev glædeligt overrasket med blomster og gaver som en del af markeringen af hans 19 år i Randers FC.
Randers Kommune opfordrer lokalsamfundet til at opleve det smukke efterårslandskab ved at vandre langs Randers Fjord Stien.
Stien bugter sig gennem naturskønne områder, hvor både vandreture og naturoplevelser venter. For dem, der ønsker at planlægge deres tur, byder kommunens opslag på Facebook på inspiration og forslag til ruter langs fjorden.
Interesserede kan finde flere detaljer om ruterne og oplevelserne på www.naturparkrandersfjord.dk/randersfjordstien.
Arena Randers fyldes i dag med energi og mennesker, hvor Randers Store Loppe- og Kræmmermarked finder sted i Arena 1. Arrangementet, som er organiseret af JH Arrangementer, giver besøgende mulighed for at udforske et væld af unikke fund og gode tilbud.
Samtidig er der gang i både sportsbegivenheder og træning i de øvrige arenaer, hvilket sikrer en dag fyldt med liv. Arenaens café tilbyder lækkerier og en tiltrængt pause til de besøgende, der nyder dagens mange aktiviteter. Arena Randers glæder sig over den summende aktivitet.
Så er der nyt fra EM AUTOCENTER ApS
Vorup FB Håndbold afholdt i går et trænerkursus i samarbejde med DanskHåndbold Nord i Ulvehøjhallen. Kurset, som er en del af Børnetræneruddannelsen, havde fokus på forsvarsbevægelser og samarbejde.
Ti trænere fra klubben deltog, mens U13 pigerne hjalp til som medier. Vorup FB Håndbold prioriterer træneruddannelse og mener, at engagerede trænere skaber gode håndboldoplevelser og fællesskab. Klubben har allerede planlagt to yderligere kurser i januar og februar 2027.