Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
1 time siden

Elever fra Randers Statsskole på oplevelsesrig studietur til Istanbul

3.u fra Randers Statsskole har netop haft en begivenhedsrig tur til Istanbul, arrangeret med fokus på religion og historie. Klassen boede i det historiske kvarter nær den ikoniske Blå Moské, hvilket gav dem en autentisk oplevelse af byen.

Undervejs besøgte de flere kulturelle højdepunkter som Hagia Sofia og den gamle bazar, samt deltog i aktiviteter som traditionel dervish-dans og en sejltur til den asiatiske del af Istanbul. Efter turen udtrykte Mette og Søren, en del af rejseselskabet, deres taknemmelighed for en uforglemmelig oplevelse.

Lokalt nyt
50 minutter siden

Nyt forløb med "Bål & Bøger" i Randers' natur

Selvhjælp Randers inviterer til hyggelige stunder med "Bål & Bøger" på Nordre Fælled denne oktober. Deltagerne kan se frem til samvær omkring bålet, hvor gode fortællinger og samtaler i naturens omgivelser er i fokus.

Arrangementet er åbent for alle, og kræver ingen særlige forudsætninger, hverken i friluftsliv eller litteratur. Forløbet er gratis for medlemmer af Selvhjælp Randers, hvor medlemskab koster 150 kr. om året. Interesserede kan tilmelde sig via telefon eller e-mail.

Lokalt nyt
1 time siden

Gratis væveværksted for børn på Randers Bibliotek i efterårsferien

Randers Bibliotek inviterer børn mellem 3 og 12 år til væveaktiviteter i efterårsferien som en del af Børnekulturugen. Børnene kan lave deres egne bogmærker eller armbånd af paprammer i deres yndlingsfarver.

Arrangementet finder sted på hovedbiblioteket den 13. oktober fra kl. 10:00 til 14:00. Det er gratis, og man skal bare møde op for at deltage.

Aktiviteten er en del af et større program, der byder på masser af gratis ferieoplevelser for børn, unge og deres familier. Hele programmet kan ses på Randers Biblioteks hjemmeside.

Lokalt nyt
1 time siden

Børnefodboldturnering på Korshøj samler lokale klubber

I morgen formiddag fyldes Korshøj med liv og glade fodboldspillere, når U10-piger og U10-drenge fra flere lokale klubber mødes på banerne. Kampene starter klokken 10.00, og der er lagt op til en dag med fuld fart på.

Smiff09 er værter for begivenheden, hvor klubber som SIF Assentoft, IF Fjorden, Hornbæk SF, Romalt IF, Bjerregrav B og Vorup FB deltager. Tilskuere kan glæde sig over mad og drikkevarer, heriblandt stadionpølser, kyllingespyd og gratis kaffe til gæsterne. Arrangementet er åbent for både deltagere og tilskuere, der ønsker at tage del i en hyggelig dag med lokal fodbold.

Lokalt nyt
1 time siden

Fodboldfestdag for U10-spillere på Korshøj i dag

Smiff09 fodbold står klar til en spændende dag på Korshøj, hvor U10-holdene tager banen i besiddelse fra kl. 10.00. Dagen byder på intense fodboldkampe for både piger og drenge samt en livlig atmosfære med forhåbentlig masser af støtte fra tilskuerne.

For de sultne er pølsevognen åben med lækkerier fra grillen og gratis kaffe til de besøgende. Smiff09 fodbold byder varmt velkommen til alle gæster i håbet om en mindeværdig formiddag. Efter kampene fortsætter festlighederne kl. 13.00 med en hændelse kaldet Fort Korshøj.

Lokalt nyt
1 time siden

Randers Cimbria auktionerer pink spillertrøjer for velgørenhed

Randers Cimbria giver fans muligheden for at eje en af de pink spillertrøjer brugt mod Bears Academy i Basketligakampen den 3. oktober 2026. Auktionen støtter Kræftens Bekæmpelses kampagne Støt Brysterne, der fokuserer på forskning i brystkræft.

Auktionen starter lørdag kl. 15:00, og minimumsbuddet er 200 kr. Bemærk, at Anton Hansens og Sharif Barfis trøjer allerede blev bortauktioneret live under kampen. Randers Cimbria takker alle for deres støtte og bidrag til denne vigtige sag.

Vejret
6 timer siden

Sol på vej op efter kølig start

Kølig start, lun eftermiddag. Dagens vejr lægger ud i den friske ende, men udvikler sig pænt i løbet af dagen, og det bliver tørt hele vejen.

Sol på vej op efter kølig start
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
17 timer siden
Lokalt nyt
17 timer siden

Lærere fra Randers Statsskole deler AI-erfaringer i Belgien

Randers Statsskoles lærere deltager i et Erasmus+-projekt, hvor de deler vigtige erfaringer omkring anvendelsen af kunstig intelligens i den danske gymnasieskole med belgiske uddannelsesinstitutioner.

Besøget, der omfatter oplæg fra fem af skolens lærere, har til formål at inspirere og støtte digitaliseringen i det belgiske skolesystem, der stadig er i sin begyndelse sammenlignet med Danmarks. Belgiske kolleger har vist stor interesse i at lære af de danske erfaringer og metoder inden for AI-integrationen i undervisningen.

Lokalt nyt
17 timer siden

Randers FC henter ung talentfuld midtbanespiller fra AB

Randers FC har forstærket deres akademi ved at tilføje 16-årige Sebastian Gottlieb til holdet. Sebastian, der kommer fra AB, bliver en del af klubbens ungdomssetup, hvor han skal tage næste skridt i sin fodboldudvikling.

Den unge midtbanespiller ser frem til at forme sin fremtid på fodboldbanen i Randers. For yderligere information kan interesserede finde hele nyheden på klubbens hjemmeside.

Lokalt nyt
17 timer siden

Brandfolk fra Randers, Hadsten og Langå hædret med pris

De modige brandfolk fra Randers, Hadsten og Langå er blevet tildelt Den Danske Redningsberedskabspris 2026 for deres fremragende indsats under en brand på Østervold i Randers.

Minister for Samfundssikkerhed og Beredskab, Lisbeth Bech-Nielsen, overrakte anerkendelsen i Holmens Kirke i København. Brandene natten til den 25. september sidste år testede deres evne til hurtigt at redde 16 mennesker, deriblandt gangbesværede, ud af de brændende bygninger.

Beredskab & Sikkerhed markerede stolt samarbejdet mellem brandfolkene fra Falck, Beredskab & Sikkerhed og Østjyllands Brandvæsen. Fejringen fortsætter den 7. oktober, hvor borgmester Rosa Lykke Yde vil tage imod de hædrede brandfolk på Randers Rådhus kl. 16.30.

Lokalt nyt
17 timer siden

BørneKultur Ugen klar til efterårsferien i Randers

Efterårsferien står for døren, og Randers Kommune opfordrer familier til at deltage i en række spændende og gratis aktiviteter rundt om i kommunen. Fra den 9. til 18. oktober kan børn og voksne opleve kreativ udfoldelse og underholdende aktiviteter som en del af BørneKultur Ugen.

Events inkluderer kunst og leg, naturudflugter og skæring af halloween-græskar på Nordre Fælled. Derudover kan man besøge Randers Naturcenter, få en unik rundvisning bag kulisserne på Museum Østjylland eller synge med på kendte sange sammen med Rosa fra Ramasjang. Yderligere information kan findes via linket i kommentarsporet på Facebook-opslaget fra kommunen.

Lokalt nyt
18 timer siden

Tirsdalens Skole støtter brystkræftforskning med lyserød dag

Fredag blev Tirsdalens Skole klædt i lyserød, da UTX/10. årgang inviterede skolen til at deltage i 'Lyserød Fredag'. Begivenheden, der havde til formål at støtte brystkræftforskning, fik elever og medarbejdere til at klæde sig i lyserødt.

Arrangementet startede med, at borgmesteren sendte eleverne afsted til en 'Pink Walk' gennem Sydbyen. På skolen blev der samtidig indsamlet penge gennem kagesalg og donationer for at støtte det vigtige arbejde med brystkræftforskning.

Lokalt nyt
18 timer siden

Frivillig Fredag fejret med fællesskab i Randers

Randers Gymnastiske Forening samlede deltagere under septembersolen for at fejre Frivillig Fredag. Arrangementet hyldede dem, der bidrager til det store RgF-fællesskab, og takkede de mange, som gør en forskel.

I et opløftende opslag udtrykker Randers Gymnastiske Forening taknemmelighed overfor alle de personer, der deltog og vedligeholder fællesskabet i foreningen. Med stor entusiasme blev der sat fokus på vigtigheden af samvær og engagement i lokalsamfundet.

Lokalt nyt
18 timer siden

Randers Kommune deltager i regionsmesterskaber i SOSU-skills

Randers Kommune har annonceret, at de vil deltage i årets regionsmesterskaber i SOSU-skills, som finder sted den 8. oktober. Temaet for mesterskaberne er, hvordan man bedst hjælper en borger med et hoftebrud.

Deltagere fra fem forskellige skoler vil konkurrere om at løse en case, som de har haft over en måned til at forberede sig på. Den lokale deltager repræsenterer Randers Kommune og har mulighed for at fortsætte til Danmarksmesterskaberne i SOSU Skills i foråret 2027, hvis de vinder regionsmesterskaberne.