Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
1 time siden

Beredskab guide til korrekt brug af håndildslukkere

Beredskab & Sikkerhed i Randers, Favrskov og Djursland har delt nyttige informationer om anvendelsen af forskellige typer håndildslukkere, også kendt som brandslukkere.

Opslaget oplyser om de typer slukning, hver type brandslukker er bedst egnede til. Vand-slukkere er kun egnet til faste stoffer som papir og tekstiler. Pulver-slukkere kan tackle både faste stoffer, brændbare væsker og gasser, men kan give følgeskader. CO₂-slukkere er velegnede til brug på elinstallationer og brændbare væsker, dog uden kølende effekt, hvilket kræver efterslukning.

Derudover minder opslaget om betydningen af, at brandslukkere er let synlige, har fri adgang og er af korrekt type. Beredskabet opfordrer borgerne til at være opmærksomme på, hvor den nærmeste brandslukker er placeret.

Lokalt nyt
21 minutter siden

21 lærerstuderende beriger Randers Realskole i 2026

I det forgangne skoleår har hele 21 lærerstuderende fra 2., 3. og 4. årgang haft deres praktikophold på Randers Realskole. Skolen ser samarbejdet som en mulighed for at bringe den nyeste viden fra læreruddannelsen ind i dagligdagen og styrke deres praksis.

Randers Realskole prioriterer at give de studerende plads til at udforske undervisningspraksis og udvikle deres egen lærerrolle. Målet er, at de bliver en del af skolens hverdag og aktivt deltagende i det forpligtende fællesskab.

De studerende roser skolen for høje ambitioner og tydelige strukturer, der fremmer både elevtilpasning og lærervirke. Praktikken beskrives som inspirerende med høj faglighed og gode relationer. Randers Realskole takker de studerende for deres engagement og bidrag til fællesskabet.

Lokalt nyt
1 time siden

Randers Bibliotek lancerer støttende fællesskab for unge

Randers Bibliotek inviterer unge mellem 15 og 25 år til at deltage i "Godt du kom", et uformelt fællesskab for dem, der oplever udfordringer i uddannelsessystemet eller kæmper med skolefravær.

Aktiviteterne finder sted på hovedbiblioteket på Stemannsgade hver tirsdag kl. 10-12 og torsdag kl. 12-14. Her får de unge mulighed for at deltage i højtlæsning og kreative aktiviteter som skrivning, tegning og gaming. Fællesskabet er designet til at være afslappet og uden præstationskrav.

Der er løbende optag, og Randers Bibliotek opfordrer interesserede til at kontakte Bettina på bbo@randersbib.dk for yderligere information. Families og pårørende er velkomne til at blive mere informeret om dette tilbud.

Lokalt nyt
1 time siden

Tradium annoncerer ny bestyrelse med fokus på fremtiden

Tradium har denne uge præsenteret sin nye bestyrelse, konstitueret med Daniel Dallerup som formand og Margrete Larsen som næstformand. Bestyrelsen inkluderer eksisterende og nye medlemmer med baggrund i erhvervsliv, organisationer, og politik.

Den nye ledelse har til opgave at styrke Tradiums rolle i fremtidens uddannelseslandskab, især med den nye EPX-uddannelse og samarbejder med erhvervslivet i Randers og omegn.

Daniel Dallerup fremhæver de store opgaver, der venter, og vigtigheden af at udnytte alle bestyrelsens kompetencer for at fortsætte udviklingen af stærke uddannelser til gavn for unge, voksne, og lokale virksomheder.

Kilde: Tradium
Alarm112
1 time siden

Tre personer sigtet ved arrestbygningen i Randers

Onsdag aften kl. 21.50 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om tre personer, der råbte ved arrestbygningen på Møllestræde i det centrale Randers. Et par patruljer blev sendt til stedet og fik kontakt til tre personer, der passede på signalementet.

Tre personer sigtet ved arrestbygningen i Randers
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden

Ny video fra Hair & Skin Zone - Se den her

Så er der nyt fra Hair & Skin Zone

Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Lokalt nyt
5 timer siden

Gratis sommeraktiviteter i Randers for unge og venner

Randers Ungdomsskole inviterer til gratis aktiviteter hver torsdag hele sommeren på Nyholmsvej 12 i Randers NØ. Unge kan nyde aktiviteter som skateboarding, scooting og BMX fra kl. 15 til 18.

Der er også mulighed for at prøve kræfter med bouldering. Udstyr kan lånes på stedet, og Ungdomsskolen sørger for grill og hyggelige ture. Arrangementet er åbent for alle, så tag vennerne med og nyd en aktiv eftermiddag. For mere information kan der læses videre via linket i deres bio.

Lokalt nyt
5 timer siden

Spændende hjemmekampe venter for Smiff09 fodbold

Torsdag står i fodboldens tegn hos Smiff09 fodbold, der inviterer til vigtige hjemmekampe på fodboldbanerne. Serie 4.1. holdet møder FSI i en kamp, hvor der kræves en sejr for at lægge pres på de øvrige tophold.

Dagen byder også på en ægte topduel for kvindeholdet, som skal møde puljens nummer to, Assentoft. Med en sejr kan Smiff09’s kvinder udbygge deres afstand til rivalerne. Klubben opfordrer alle tilskuere til at komme og støtte op om begge hold.

Lokalt nyt
6 timer siden

Selvhjælp Randers søger frivillige til børnegrupper

Selvhjælp Randers har delt en opfordring til lokalsamfundet om at tilslutte sig som frivillige i deres børnegrupper. De søger personer, der ønsker at gøre en positiv forskel for børn og unge ved at skabe trygge og sjove fællesskaber.

De nye frivillige vil få muligheden for at indgå i et meningsfuldt fællesskab, modtage introduktion og støtte undervejs samt udvikle sig personligt. Selvhjælp Randers understreger, at erfaring ikke er nødvendig – blot lysten til at hjælpe.

Engagerede personer, der kan afsætte lidt tid hver uge, opfordres til at tage kontakt via deres Facebook-side for yderligere information.

Lokalt nyt
6 timer siden

Randers FC fejrer 20-års jubilæum for pokaltriumf

Randers FC markerer 20-års jubilæet for deres pokaltriumf med en særlig hyldest til tidligere helte. I anledning af jubilæumskampen har klubben haft en samtale med Christian Degn, som mindes Karsten Johansens ikoniske mål.

Degn, en trofast fan, var til stede på tribunerne under den historiske kamp i Parken. Han deler sine minder om euforien blandt tilskuerne, da Johansen sikrede holdet en 1-0 sejr.

Mandag afholdes en hyldestkamp mod OB, hvor billetter kan købes for 20 kr. via rfc.eventii.dk.

Lokalt nyt
6 timer siden

Festlig afslutning for 3.g'erne på Randers Statsskole

Randers Statsskole's 3.g'ere har indtaget skolegangene med et smil og tøjtemaer forud for deres sidste skoledag, som nu er kun en uge væk.

Eleverne fejrer dette særlige tidspunkt med kreativ påklædning hver dag og planlægger desuden fællesspisning i de botaniske omgivelser. I morgen er der nattøjstema på programmet, i håbet om at både elever og lærere kan holde sig vågne gennem skoledagen. En hjertevarm og festlig uge venter eleverne, som ser hen imod deres nært forestående afslutning på gymnasietiden.

Lokalt nyt
6 timer siden

Beredskab & Sikkerhed understreger vigtigheden af fri adgang til brandslanger

Beredskab & Sikkerhed i Randers, Favrskov og Djursland har på Facebook sat fokus på betydningen af, at brandslangeskilte er synlige og tilgængelige. De har understreget, at adgang til brandslanger skal være fri for eventuel opbevaring eller materialer, som midlertidigt kunne være placeret foran.

I opslaget minder de om, at det er afgørende, at brandslangernes position altid er tydeligt markeret og kontrolleres ved brandsyn. Dette sikrer, at der ikke spildes kostbare sekunder, hvis en brand skulle opstå, hvor every second counts.

Lokalt nyt
6 timer siden

Villum Ilkjær skifter til Randers FC U17-hold til sommer

Randers FC har annonceret, at det 16-årige talent Villum Ilkjær vil tiltræde klubbens U17-hold fra sommeren 2026. Ilkjær kommer fra HIK og er klar til at tage næste skridt i sin fodboldkarriere i Kronjylland.

Klubben ser frem til at byde ham velkommen, og Ilkjær vil blive en del af deres eksisterende talentprogram, hvor en af samarbejdspartnerne er Makeen Energy. For mere information om overgangen henviser klubben til deres hjemmeside.