Organist/kirkemusiker til spændende stilling i Sct. Clemens kirke pr. 18 september 2026 eller snarest derefter
5 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Randers. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Randers Cimbria har netop annonceret en ny spiller til den kommende sæson. Kaden Sand, en 198 cm høj guard/forward, kommer fra New Zealand for at styrke holdet i Basketligaen.
Sand, der har gjort sig bemærket i Luxembourg og New Zealand med imponerende statistikker, ser frem til at videreudvikle sit talent og bidrage til Randers Cimbria's ambitioner. Mike Nielsen fra klubben glæder sig til at tilføje Sands atletiske evner til truppen, hvor han kommer til at spille sammen med profiler som Adama Darboe og flere nye internationale spillere.
Randers FC ser frem til at byde Lyngby Boldklub velkommen til en spændende hjemmekamp, der finder sted søndag den 9. august på Cepheus Park Randers. Kampen er en del af aktiviteterne under Randers Ugen, hvilket gør det til en oplagt mulighed for fans at støtte det lokale hold.
Billetsalget er nu åbent, og klubben opfordrer alle til at deltage og være med til at skabe en fantastisk fodboldoplevelse. Det bliver en festlig dag, hvor både spillere og tilhængere vil fylde stadion med energi og opbakning.
Selvhjælp Randers har annonceret, at der stadig er mulighed for at tilmelde sig deres nye sorggruppe, der starter den 26. august. Forløbet er ledet af Lis og Helle og vil foregå hver torsdag fra kl. 17 til 18.30.
Initiativet er skabt for at støtte personer, der har oplevet tab eller sorg, ved at tilbyde et fællesskab, hvor man kan dele sine oplevelser. Interesserede opfordres til at ringe eller sende en sms for tilmelding på telefonnummeret 60 54 34 66.
Randers FC kan glæde sig over en sejr i dagens Future Cup, hvor holdet vandt 3-1 mod Silkeborg. Kampen blev præget af stærke præstationer fra Kasper Junker og Musa Touré, der både kom på scoringstavlen.
Holdet ser nu frem til den kommende kamp mod Lyngby, når Oprykkerne gæster Cepheus Park den 9. august kl. 16.00. Billetsalget til denne kamp er i gang, og Randers FC opfordrer fans til at sikre sig billetter via deres billetplatform.
Kasper Junker, en af kampens profiler, præsenteres i samarbejde med ACTEC.
Randers Festuge annoncerer, at årets festugeavis er blevet udgivet i dag, onsdag den 29. juli, sammen med ugeavisen Randers Onsdag. Avisen byder på et trykt program og artikler, der fremhæver de største oplevelser under årets festuge.
For dem, der ønsker et fysisk eksemplar, er festugeavisen også tilgængelig gratis på flere udleveringssteder i og omkring Randers. Listen over udleveringssteder kan findes på festugens hjemmeside. Derudover er der mulighed for at læse avisen i digital form via linket på deres Facebook-opslag.
Randers Freja/Randers FC afholder i efteråret 9 udviklingssamlinger for U10, U11 og U12 spillere, hvor både piger og drenge kan deltage. Træningerne foregår på onsdage fra kl. 17.00 til 18.30 på Viborgvej 92, kunstgræsbane 6.
Formålet er at fremme teknisk og taktisk udvikling gennem alternative kampformater. Spillerne inddeles i A, B eller C niveau af egen klub, og træningssammensætningen vil være tilpasset for at sikre faglig og personlig udvikling.
Samarbejdsklubber kan tilmelde et ubegrænset antal spillere til Randers FC’s uformelle og engagerende udviklingsmiljø. Tilmelding skal ske til Claus Stenum Jensen senest de angivne datoer for de respektive aldersgrupper. Trænerne skal støtte stationerne uden forberedende instruktionsopgaver, og optimering af deltagelsen for alle bør prioriteres.
Søger du efter noget at lave i Randers denne weekend? Fra udfordrende gåder og intense filmoplevelser til kulturel opdagelse og gastronomiske fornøjelser, finder du det hele lige her.
Så er der nyt fra Bike Repair
Varm start, heftig eftermiddag.
Så er der nyt fra Hair & Skin Zone
Så er der nyt fra Østergade 1
Dronningborg Kirke inviterer nu forældre til at tilmelde deres små til efterårets babysalmesangshold. Sæsonen starter tirsdag den 18. august, og der er plads til 15 børn på holdet.
Deltagelse er gratis, men kræver tilmelding til kirkens organist, Karin Abrahamsen. Holdet bliver en mulighed for forældre og børn at nyde musikken sammen i kirken. Interesserede kan finde yderligere information på kirkens hjemmeside.
Klokken 12.00 sparkes sæsonens første Future Cup kamp i gang, når Randers FC møder Silkeborg IF på Cepheus Park. Kampen, der består af to halvlege på 45 minutter hver, byder på fri entré, så alle interesserede kan opleve begivenheden.
Randers FC opfordrer tilskuere til at benytte presseindgangen ved Verdo tribunen. For yderligere information og startopstillingen kan man besøge klubbens hjemmeside.