Kristrup Skole søger en uddannet pædagog pr. 1. november 2026 eller snarest
Hvad er det bedste ved at bo i Randers - med dine ord?
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra RandersBolig
Så er der nyt fra MENY Randers
Hos Lunds Skrædderi i Randers er en brudekjole mere end stof, blonder og syninger. Her skaber skrædder Stine Lund personlige kjoler fra bunden med udgangspunkt i den enkelte bruds ønsker, stil og drømme.
Frivilligværket Randers opfordrer lokale borgere til at gøre en forskel for børn med særlige behov. I samarbejde med Specialsports.dk ledes der efter frivillige i Randers og Langå, der kan assistere børn i deres fritidsaktiviteter.
Specifikt søger Specialsports.dk efter en hjælper til håndbold og en anden til svømning. Det er en unik mulighed for at bidrage til et barns integration i foreningslivet og styrke deres følelse af fællesskab.
Interesserede kan finde og ansøge om stillingerne via links i Frivilligværkets kommentarspor på deres Facebook-side.
Randers Statsskole inviterer tidligere elever, ansatte og nuværende studerende til at deltage i fejringen af skolens 100-årsjubilæum. Festlighederne strækker sig over hele dagen og byder på spisning og livemusik.
Arrangementet er åbent for alle fra kl. 14.00, mens et særligt program for tidligere og nuværende ansatte samt tidligere elever starter kl. 17.00. Nu- og tidligere studerende kan erhverve billetter via platformen Gymelev, og der findes mere information på skolens Instagram-kanal.
Så er der nyt fra Bike Repair
Selvhjælp Randers åbner op for en ny gruppe for børn i alderen 6-11 år, der oplever forældres skilsmisse. Gruppen er skabt for at give børnene mulighed for at møde andre i lignende situationer og dele deres oplevelser.
Gennem leg, samtale og kreative øvelser får børnene et trygt rum til at udtrykke deres følelser og finde styrke i fællesskabet. Formålet er at give børnene redskaber til at sætte ord på svære følelser og vise, at de ikke er alene. For yderligere information kan interesserede kontakte Selvhjælp Randers direkte.
I et opslag på Facebook fremhæver Hornbæk Sportsforening de mange frivillige, der hver uge lægger deres tid i foreningen. Det danske foreningsliv står stærkt takket være de over 470.000 frivillige, som også i Hornbæk Hallen hjælper til med alt fra transport til udekampe til vagter ved dommerbordet.
Foreningen sætter stor pris på det lokale engagement, der gør det muligt at opretholde klubånden og fællesskabet i området. Hornbæk Sportsforening opfordrer flere til at blive en del af dette stærke fællesskab, hvor man kan gøre en væsentlig forskel for lokalområdet.
Randers FC opfordrer deres fans til at komme og støtte holdet, når de på søndag drager til MCH Arena for at møde FC Midtjylland. Klubben håber på stor opbakning fra deres lyseblå fanskare.
For at gøre det lettere for fansene at deltage, tilbyder Randers FC en bustur, som inkluderer kampbillet. Turen koster 199 kr., men for fans under 18 år er prisen reduceret til 149 kr. Yderligere information om busturen kan findes på klubbens hjemmeside randersfc.dk.
Randers Kommune inviterer alle interesserede til et informationsmøde tirsdag den 1. september i Underværket. Her vil der blive sat fokus på planerne om et nyt simulations- og konferencecenter for Forsvaret, som er tænkt placeret på den gamle kaserne i Randers.
Mødet, der afholdes fra kl. 19.00 til 21.00, vil blandt andet inkludere en paneldebat om projektets betydning for uddannelse og erhvervsliv i området. Der vil også være mulighed for, at deltagerne kan stille spørgsmål og deltage i dialogen. Alle er velkomne til at komme og høre mere om projektets fremtidige skridt og de muligheder, det kan medføre for Randers.
Skovsyrevej 16 er netop kommet til salg til hele 11.500.000 kr, hvilket gør den til en af de dyreste boliger til salg i Randers.
Ved Retten i Randers kl. 09.30 blev to mænd på henholdsvis 34 og 38 år fremstillet i grundlovsforhør. Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi sigter de to mænd for at have indført og videredistribueret flere kilo amfetamin.
Mandag den 17. august blev der begået indbrud på Mariagervej i Randers NV. Indbruddet fandt sted mellem kl. 16.00 og kl. 20.30. Yderligere oplysninger om indbruddet er endnu ikke kendt.