Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
57 minutter siden

Randers FC styrker akademiet med Sebastian Ebbensgaard

Randers FC har annonceret, at de har sikret sig 15-årige Sebastian Ebbensgaard fra HIK til deres akademi.

Som en del af klubbens fortsatte fokus på talentudvikling bliver den unge midtbanespiller nu en del af Randers FC's miljø, hvor han skal udvikle sit potentiale yderligere.

Interesserede kan finde flere detaljer om overgangen og klubbens akademiprogram på Randers FC's hjemmeside.

Opslagstavlen
Sponsoreret
30 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
31 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
36 minutter siden
Lokalt nyt
52 minutter siden

Randers Kammerorkester deltager i kirkemusikfestival og koncert

Randers Kammerorkester er klar med barokke toner, når de deltager i kantategudstjenesten som afslutter Randers Kirkemusikfestival denne søndag. Begivenheden finder sted kl. 16.00 i Sct. Peders Kirke, hvor der vil være fri adgang for alle interesserede.

Derudover inviterer orkestret til en særlig koncert onsdag den 7. oktober kl. 19.30 i Værkets Koncertsal. Her vil organisten Johannes Lang, kendt som en af de fremtrædende fortolkere af Bach, stå på scenen sammen med kammerorkestret. Koncerten byder også på en sjælden mulighed for at opleve lyden af cembalo. Billetter kan købes ved Værkets billetsalg.

Lokalt nyt
1 time siden

Unik Scharff-udsmykning vises på Randers Kunstmuseum

Randers Kunstmuseum inviterer til at opleve William Scharffs fascinerende værk 'San Gimignano' i deres nyeste særudstilling. Det er en del af udstillingen 'William Scharff - Den poetiske rebel', som er åben frem til 3. januar 2027.

Maleriet, som oprindeligt blev bestilt af apoteker Martin Niels Reimers i 1925, er inspireret af den italienske bjergby San Gimignano. Scharff skildrer byen gennem kantede former og dæmpede farver, hvilket får byen til at fremstå som en kubistisk konstruktion. Værket kan nu opleves på Randers Kunstmuseum, hvor det er udlånt fra ARoS.

Lokalt nyt
1 time siden

41 elever fra Nørrevangsskolen deltog i dartarrangement i Randers

Randers Dart Club bød fredag 2. oktober velkommen til 41 elever fra 7. årgang på Nørrevangsskolen. I næsten fire timer blev der spillet dart, hvor eleverne fik mulighed for at lære kasteteknik, regler og deltage i konkurrencer.

Arrangementet kulminerede med spillet Skovhugger, hvor Conan triumferede med 94 point, hvilket gav ham gratis adgang til juniortræningen resten af året. Seks andre elever meldte sig hurtigt til at prøve juniortræning efter at have vist interesse og talent for sporten.

Klubben ser nu frem til at udvide succesen ved at tilbyde lignende oplevelser for 6., 8., 9. og 10. årgang fra skolen efter efterårsferien.

Lokalt nyt
1 time siden

Banko og gysergevinst hos Operaen Randers den 8. oktober

Operaen Randers inviterer til en uforglemmelig aften fyldt med spænding og sjov med deres "Banko & bajer" event den 8. oktober kl. 19.30. Deltagerne får mulighed for at vinde et Scream Pass samt entrébilletter til Halloween i Tivoli Friheden.

Scream Passet tilbyder adgang til fire nervepirrende horroroplevelser, der finder sted mellem den 10. og 18. oktober. For dem, der ønsker en hyggelig fællesspisning inden bankospillet, serveres der hjemmelavet lasagne til kun 135 kr. pr. person.

Bankobilletter, som inkluderer to plader og en flaskeøl eller sodavand, kan købes for 50 kr. Læs mere om arrangementet og køb billetter på Operaen Randers' hjemmeside.

Lokalt nyt
2 timer siden

Nyt forløb med "Bål & Bøger" i Randers' natur

Selvhjælp Randers inviterer til hyggelige stunder med "Bål & Bøger" på Nordre Fælled denne oktober. Deltagerne kan se frem til samvær omkring bålet, hvor gode fortællinger og samtaler i naturens omgivelser er i fokus.

Arrangementet er åbent for alle, og kræver ingen særlige forudsætninger, hverken i friluftsliv eller litteratur. Forløbet er gratis for medlemmer af Selvhjælp Randers, hvor medlemskab koster 150 kr. om året. Interesserede kan tilmelde sig via telefon eller e-mail.

Lokalt nyt
2 timer siden

Gratis væveværksted for børn på Randers Bibliotek i efterårsferien

Randers Bibliotek inviterer børn mellem 3 og 12 år til væveaktiviteter i efterårsferien som en del af Børnekulturugen. Børnene kan lave deres egne bogmærker eller armbånd af paprammer i deres yndlingsfarver.

Arrangementet finder sted på hovedbiblioteket den 13. oktober fra kl. 10:00 til 14:00. Det er gratis, og man skal bare møde op for at deltage.

Aktiviteten er en del af et større program, der byder på masser af gratis ferieoplevelser for børn, unge og deres familier. Hele programmet kan ses på Randers Biblioteks hjemmeside.

Lokalt nyt
2 timer siden

Børnefodboldturnering på Korshøj samler lokale klubber

I morgen formiddag fyldes Korshøj med liv og glade fodboldspillere, når U10-piger og U10-drenge fra flere lokale klubber mødes på banerne. Kampene starter klokken 10.00, og der er lagt op til en dag med fuld fart på.

Smiff09 er værter for begivenheden, hvor klubber som SIF Assentoft, IF Fjorden, Hornbæk SF, Romalt IF, Bjerregrav B og Vorup FB deltager. Tilskuere kan glæde sig over mad og drikkevarer, heriblandt stadionpølser, kyllingespyd og gratis kaffe til gæsterne. Arrangementet er åbent for både deltagere og tilskuere, der ønsker at tage del i en hyggelig dag med lokal fodbold.

Lokalt nyt
2 timer siden

Fodboldfestdag for U10-spillere på Korshøj i dag

Smiff09 fodbold står klar til en spændende dag på Korshøj, hvor U10-holdene tager banen i besiddelse fra kl. 10.00. Dagen byder på intense fodboldkampe for både piger og drenge samt en livlig atmosfære med forhåbentlig masser af støtte fra tilskuerne.

For de sultne er pølsevognen åben med lækkerier fra grillen og gratis kaffe til de besøgende. Smiff09 fodbold byder varmt velkommen til alle gæster i håbet om en mindeværdig formiddag. Efter kampene fortsætter festlighederne kl. 13.00 med en hændelse kaldet Fort Korshøj.

Lokalt nyt
2 timer siden

Randers Cimbria auktionerer pink spillertrøjer for velgørenhed

Randers Cimbria giver fans muligheden for at eje en af de pink spillertrøjer brugt mod Bears Academy i Basketligakampen den 3. oktober 2026. Auktionen støtter Kræftens Bekæmpelses kampagne Støt Brysterne, der fokuserer på forskning i brystkræft.

Auktionen starter lørdag kl. 15:00, og minimumsbuddet er 200 kr. Bemærk, at Anton Hansens og Sharif Barfis trøjer allerede blev bortauktioneret live under kampen. Randers Cimbria takker alle for deres støtte og bidrag til denne vigtige sag.

Lokalt nyt
2 timer siden

Elever fra Randers Statsskole på oplevelsesrig studietur til Istanbul

3.u fra Randers Statsskole har netop haft en begivenhedsrig tur til Istanbul, arrangeret med fokus på religion og historie. Klassen boede i det historiske kvarter nær den ikoniske Blå Moské, hvilket gav dem en autentisk oplevelse af byen.

Undervejs besøgte de flere kulturelle højdepunkter som Hagia Sofia og den gamle bazar, samt deltog i aktiviteter som traditionel dervish-dans og en sejltur til den asiatiske del af Istanbul. Efter turen udtrykte Mette og Søren, en del af rejseselskabet, deres taknemmelighed for en uforglemmelig oplevelse.

Vejret
7 timer siden

Sol på vej op efter kølig start

Kølig start, lun eftermiddag. Dagens vejr lægger ud i den friske ende, men udvikler sig pænt i løbet af dagen, og det bliver tørt hele vejen.

Sol på vej op efter kølig start
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her