Randers FC's unge højreback, Sabil Hansen, er blevet udtaget til det danske U21-landshold. Hansen vil være en del af holdet, der møder Wales i en EM-kvalifikationskamp, der finder sted den 31. marts på Vejle Stadion.
Klubben sender et stort tillykke til Sabil Hansen, som præsenteres i samarbejde med Randers Gulvservice A/S. Den lokale støtte viser en stærk opbakning til Sabil i hans videre karriere.
Selvhjælp Randers lancerer et nyt gruppeforløb for børn i alderen 6-11 år, der sætter fokus på leg, bevægelse og kropsopdagelse. Det er praktikanten Lea, en psykomotorisk terapeutstuderende, der står i spidsen for dette initiativ.
Forløbet er planlagt til at begynde den 13. april og ledes fra Selvhjælp Randers’ lokaler i Slotscentret, Randers C. Det finder sted over seks mandage fra kl. 16-17.
Målet er at styrke børnenes kropsfornemmelse, mod og generelle trivsel. For tilmelding eller spørgsmål kan man kontakte Lea via mail eller telefon.
Så er der nyt fra Chlou
Randers HK annoncerer den sidste hjemmekamp i turneringen, som finder sted på lørdag i Hornbækhallen. Her får de besøg af AGF med kampstart kl. 14:00.
Der er fri entré til kampen, men i pausen kan tilskuere deltage i en konkurrence for 50 kr., med chancer for at vinde præmier fra lokale sponsorer Verdo og Café Jens Otto & Restaurant Sejlklubben.
Indtægterne fra pausekonkurrencen vil støtte klubbens aktiviteter og udvikling af talenter, så klubben opfordrer alle til at komme tidligt og få en god plads.
Randers FC deler nyheden om, at Kasper Høgh i dag er blevet udtaget til det danske A-landshold. Dette markerer en betydelig milepæl, da han er den første egenudviklede spiller fra klubbens rækker, der får mulighed for at debutere på det højeste niveau.
Høgh startede sin fodboldrejse i Vorup FB, rykkede derefter til Randers Freja, før han fortsatte sin karriere i Randers FC. Klubben følger stolt hans udvikling og ønsker ham held og lykke. Fans i Randers står klar til at heppe ham frem mod en mulig debut.
Randers Ungdomsskole annoncerer åbningen af tilmeldingen til årets største sommercamp. Fra fredag den 20. marts kan unge sikre sig en plads til den eftertragtede begivenhed, der ifølge skolen hurtigt bliver udsolgt.
Skolen opfordrer unge til at tage fat i deres venner og sætte en påmindelse for tilmeldingen, da det ifølge deres Facebook-opslag bliver en uforglemmelig oplevelse. Interesserede deltagere opfordres til at være klar ved tasterne.
Operaen Randers inviterer til en aften med musik fra den internationalt anerkendte sanger Kristine Blond tirsdag den 28. april kl. 20.00. Blond, der er kendt for sit hit "Love Shy" med over 30 millioner streams, deler scenen med trommeslager Kent Olsen og keyboardspiller Jan Møller Vestergaard, to lokale talenter med brede musikalske erfaringer.
Kristine Blond, der oprindeligt kommer fra Mellerup, har tidligere turneret i England og arbejdet sammen med musikalske giganter som Narada Michael Walden. Koncerten lover intime musikalske øjeblikke og præsentation af hendes personlige stil. Billetter til begivenheden koster 125 kr. og kan købes på Operaen Randers' hjemmeside.
På Randers Realskole har 2.B for nylig afsluttet et læseforløb med Ole Lund Kirkegaards fortællinger. Forløbet blev afsluttet med en besøgsdag, hvor eleverne inviterede parallelklassen 2.A til en fælles oplæsning og præsentation af de spændende historier.
Arrangementet bød ikke kun på litterære oplevelser, men satte også fokus på venskab og fællesskab mellem klasserne. Eleverne nød både læring og socialt samvær, hvilket Randers Realskole fremhæver som en oplagt måde at styrke læseglæden på.
I februar åbnede den nye klinik Skin By Vitting, hvor ro og fokus på helbredende behandlinger er i højsædet. Klinikken drives af Pia, der tidligere har arbejdet i Aarhus og nu har valgt at flytte sin virksomhed til Auning. Her kombineres hendes erfaring som kosmetiker og massør med nøje udvalgte kvalitetsprodukter, som hun har haft stor tillid til i mange år.
I løbet af det seneste døgn er der blevet anmeldt 11 indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Heraf er tre indbrud sket i Randers.
Så er der nyt fra Atami Sushi Randers
Så er der nyt fra Lunds Skrædderi
Så er der nyt fra Ask
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra Fru Hansens Butik & Café