Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
1 time siden

Randers Kunstmuseum sætter besøgsrekord med royal udstilling

Julen nærmer sig, og Randers Kunstmuseum kigger tilbage på et rekordår med taknemmelighed. Museet har sat ny rekord med over 27.600 gæster til udstillingen 'Kærlighed til Kunst – H.M. Dronning Margrethes private kunstsamling', som fortsat modtager besøgende fra hele landet. Den hidtidige rekord for flest besøgende til en særudstilling, sat i 2010, er dermed overgået, og udstillingen forlænges til den 4. januar 2026.

Museet håber på at gøre 2025 til det mest besøgte år i deres 138-årige historie og forbereder spændende udstillinger for 2026. Samtidig fremhæver museet årets mange arrangementer og takker besøgende, kunstnere og støttende fonde for et enestående år.

Lokalt nyt
2 minutter siden

Kirkens Korshær inviterer til fællesskab i Løgstrupgården

Frivilligværket Randers præsenterer Kirkens Korshærs unikke tilbud midt i Randers på Løgstrupgården, en firlænget gård, hvor fællesskab er i fokus. Her er alle over 18 år velkomne til at deltage i meningsfulde aktiviteter såsom have- og køkkenarbejde, håndarbejde og mere.

Dagen på Løgstrupgården begynder med kaffe og fællessang, og der tilbydes gratis frokost for deltagere i aktiviteterne. Med ugentlige åbne caféer og jævnlige fællesspisninger byder stedet på et inkluderende miljø, hvor man kan bidrage efter evne og lyst. Aktiviteterne kræver ingen tilmelding, hvilket gør det nemt for alle at deltage efter behov.

Lokalt nyt
7 minutter siden

Selvhjælp Randers lancerer projektet UngTilUng for unge

Selvhjælp Randers tilbyder nu et nyt projekt ved navn UngTilUng, der er skabt for unge, som har brug for støtte. Projektet bygger på unge frivilliges engagement, der gennem samtaler og fællesskab vil hjælpe andre unge til at håndtere livets udfordringer.

Ud over UngTilUng tilbyder Selvhjælp Randers en række andre tjenester, herunder gruppeforløb, par- og familiesamtaler samt økonomisk rådgivning. Organisationen søger også frivillige, der ønsker at gøre en positiv forskel.

For mere information om tilbuddene kan man besøge selvhjaelpranders.dk.

Opslagstavlen
Sponsoreret
46 minutter siden
Lokalt nyt
1 time siden

Randers Teater deltager i unikt teaterbusprojekt for børn

Randers Teater annoncerer deres deltagelse i et spændende nyt projekt i samarbejde med Syddjurs Egnsteater og Teater Vestvolden. Sammen vil de skabe en helt særlig børneforestilling, der skal opføres i en ombygget teaterbus ejet af Teater Vestvolden.

Forestillingen, som er instrueret af Betina Birkjær, vil tage form i 2027, når teaterbussen begiver sig ud på en turné i de tre teatres områder. Randers Teater deler deres begejstring på Facebook og ser frem til den unikke oplevelse, som denne magiske scene vil skabe for det yngste publikum.

Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Alarm112
4 timer siden

Fire mænd anholdt efter biltyveri

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Fire mænd i en stjålet bil endte i nat med at blive anholdt, og en 34-årig mand blev anholdt og sigtet for indbrudsforsøg i Randers. Det er nogle af de politisager, du kan læse om i uddraget af dagens døgnrapport. #politidk #anklager https://t.co/x8A3WPVTx5 https://t.co/4IEQB5m7Jn

Lokalt nyt
5 timer siden

Randers Kammerorkester klar til festlig nytårskoncert i 2026

Randers Kammerorkester byder på en festlig og farverig start på det nye år med deres årlige nytårskoncert, der finder sted i Værkets Koncertsal den 3. og 4. januar 2026 kl. 16.00. Koncerten vil byde på musikalske oplevelser med to internationale solister, heriblandt tyske Marlene Metzger, som har en solid baggrund fra Det Kgl. Teaters talentprogram.

Publikum kan forvente en underholdende aften fyldt med vidunderlig musik under ledelse af David Riddell. Der er stadig mulighed for at sikre sig billetter, som også kan gives i julegave med indpakning fra Værket. Billetterne kan købes på Værkets hjemmeside eller ved deres billetsalg.

Alarm112
5 timer siden

34-årig mand anholdt to gange på én dag i Randers

En 34-årig mand tilbragte en stor del af sin søndag i politiets varetægt, efter at være blevet anholdt to gange samme dag i Randers NØ. Første gang blev han anholdt omkring kl. 13.53, efter at have været involveret i et færdselsuheld på Anemonevej. Her blev han sigtet for at have stjålet bilen fra en bekendt og for at køre uden førerret, da han ikke har kørekort. I bilen fandt betjentene et bat og...

34-årig mand anholdt to gange på én dag i Randers
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Alarm112
5 timer siden

Indbrud i Randers SV blandt tre anmeldte i Østjylland

Det seneste døgn er der blevet anmeldt tre indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse fandt sted på Ølstvadbrovej i Randers SV. Indbruddet blev begået mellem lørdag den 20. december kl. 10.00 og søndag den 21. december kl. 15.30.

Indbrud i Randers SV blandt tre anmeldte i Østjylland
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
6 timer siden

RUK afslutter året med traditionel julefrokost i Randers

Randers Unge Kultur (RUK) markerede årets afslutning med deres årlige julefrokost, som blev afholdt med stor entusiasme og festligheder. Organisationen ser frem til 2026, og lover at bringe masser af liv og engagement til bybilledet i det kommende år.

RUK, der nu er gået på juleferie, forventer at vende tilbage omkring den 8. januar. Indtil da opfordres medlemmer og interesserede til at nyde billederne fra det farverige arrangement på deres Facebook-side. Med lidt held kan man få en forsmag på at være del af næste års juletradition.

Lokalt nyt
6 timer siden

Randers Bibliotek byder på julequiz med præmier

I december kan quizentusiaster deltage i Randers Biblioteks julekalenderquiz, hvor der både er daglige præmier og en hovedpræmie på højkant.

Hver dag kan deltagere vinde en mulepose fyldt med en bog fra bibliotekets bogudsalg og lidt julegodter. For at deltage skal du kommentere dit svar med en emoji og helst nævne, hvorfra du har din viden.

Foruden dagens præmie, får hvert korrekt svar et lod i konkurrencen om hovedpræmien, et gavekort til Kulturcaféen på 500 kroner, som udtrækkes 5. januar 2026. Vindere får besked i kommentarsporet, og præmier kan afhentes på Hovedbiblioteket. Randers Bibliotek påpeger, at de aldrig vil sende et link, der skal klikkes på.