Arena Randers fyldes i dag med energi og mennesker, hvor Randers Store Loppe- og Kræmmermarked finder sted i Arena 1. Arrangementet, som er organiseret af JH Arrangementer, giver besøgende mulighed for at udforske et væld af unikke fund og gode tilbud.
Samtidig er der gang i både sportsbegivenheder og træning i de øvrige arenaer, hvilket sikrer en dag fyldt med liv. Arenaens café tilbyder lækkerier og en tiltrængt pause til de besøgende, der nyder dagens mange aktiviteter. Arena Randers glæder sig over den summende aktivitet.
Randers Kommune opfordrer lokalsamfundet til at opleve det smukke efterårslandskab ved at vandre langs Randers Fjord Stien.
Stien bugter sig gennem naturskønne områder, hvor både vandreture og naturoplevelser venter. For dem, der ønsker at planlægge deres tur, byder kommunens opslag på Facebook på inspiration og forslag til ruter langs fjorden.
Interesserede kan finde flere detaljer om ruterne og oplevelserne på www.naturparkrandersfjord.dk/randersfjordstien.
Så er der nyt fra EM AUTOCENTER ApS
Vorup FB Håndbold afholdt i går et trænerkursus i samarbejde med DanskHåndbold Nord i Ulvehøjhallen. Kurset, som er en del af Børnetræneruddannelsen, havde fokus på forsvarsbevægelser og samarbejde.
Ti trænere fra klubben deltog, mens U13 pigerne hjalp til som medier. Vorup FB Håndbold prioriterer træneruddannelse og mener, at engagerede trænere skaber gode håndboldoplevelser og fællesskab. Klubben har allerede planlagt to yderligere kurser i januar og februar 2027.
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
Randers Bibliotek afholder et spændende arrangement om faktatjekning og digitale spor hos Multisalen i Kulturhuset Langå den 28. oktober.
Arrangementet byder på en samtale mellem Solaf Masoud fra DR Verificerer og den gravende journalist Jonas Foldager. De vil diskutere tvivl, tillid og digitalt detektivarbejde baseret på konkrete historier.
Deltagerne får indsigt i, hvordan man genkender falske profiler og misinformation og lærer at beskytte deres personlige oplysninger. Temadagen, 'Sammen om beredskab', arrangeres i samarbejde med DR og flere lokale organisationer. Tilmelding er nødvendig, men billetterne er gratis.
Fredag aften bød på en intens kamp mellem Randers Cimbria og Horsens i Horsens, hvor hjemmeholdet triumferede med en sejr på 94-84.
Kampen startede med Randers' stærke indledning, der gav dem en hurtig 8-0 føring. Horsens svarede dog hurtigt igen og afsluttede første periode med en snæver 28-25 føring.
I anden periode formåede Randers at indhente hjemmeholdets føring, takket være stærkt angrebsspil og solidt forsvar, hvilket resulterede i en pauseføring på 46-46. Selvom tredje periode så Randers Cimbria tage en 10-points føring, generobrede Horsens momentum og sikrede sig sejren.
Kaden Sand og Morten Bülow leverede stærke præstationer for Cimbria, mens Marius Kirkholt Sørensen fra Horsens imponerede med en triple double.
Randers Cimbria ser nu frem til deres næste opgør mod Gladsaxe på hjemmebane fredag d. 30. oktober til en Halloween-aften i Arena Randers.
Noah Lorentzen har en stor passion for madlavning, hvilket har ført ham ind i en juniormesterlære hos Restaurant Østergade 1. Efter at have brugt godt af tilbuddet om at kombinere skolegang med praktik i 8. og 9. klasse, vil Noah til næste sommer begynde sin egentlige læreplads, når han har afsluttet grundforløb 1 og 2 på kokkeuddannelsen (gastronom).
Han begejstres især ved at tilberede retter som tatar, hvor kreativiteten virkelig får frit spil. En af Noahs store oplevelser var desuden besøget på den anerkendte Michelin-restaurant Alchemist i København, hvor han fik et indblik i deres unikke koncept. Noah deler sin glæde ved mad med familie, som altid har lavet meget mad derhjemme.
Kom og deltag i en række spændende arrangementer i Randers, hvor der både er mulighed for at udfolde din kreativitet og udforske den kristne tro. Mød op i "Nr. 47" på Fabersvej og vær en del af fællesskabet, der byder på kreative projekter og inspirerende onsdagsaftener.
Kølig start, småvåd midte og en blæsende afslutning. Dagens vejr byder på skyer, let regn og temperaturer, der holder sig lige omkring 9 til 10 grader.
Så er der nyt fra MENY Randers
Randers Realskole har lanceret et nyt fag for elever i 1. til 6. klasse med titlen VAR (Variationer i undervisningen). Initiativet har til formål at skabe en skolehverdag, hvor det er tydeligt for eleverne, hvordan det, de lærer, kan anvendes i virkelige situationer.
Et eksempel på det nye fags anvendelse i praksis ses i 1.B, hvor eleverne har fokuseret på indkøb som tema. Eleverne besøgte et supermarked, beregnede priser, lavede indkøbslister og foretog indkøb indenfor et budgetramme. Dette forløb integrerer både dansk og matematik og illustrerer, hvordan disse fag kan anvendes i hverdagen.
VAR handler ikke kun om tværfaglighed, men også om at inddrage eleverne og anvende læring uden for det traditionelle klasselokale. Målet med det nye fag er at øge elevernes motivation og engagement, så de deltager mere aktivt og ser en klar sammenhæng i deres skoleliv.
Randers Kunstmuseum har i øjeblikket en unik mulighed for at fremvise William Scharffs maleri "Høsten" fra 1950’erne. Maleriet, der fungerede som forarbejde til en stor gobelin, der blev skabt til Folketinget i 1957-58, blev genkendt af en lokal borger, hvilket førte til, at værket blev indlånt til museet.
Udstillingen med titlen "William Scharff – Den poetiske rebel" giver besøgende mulighed for at opleve det oliemaleri, der danner grundlag for den monumentale gobelin. Maleriet har været i en families eje i omkring 60 år, efter at det blev købt af kunstneren selv. Gobelinens komplekse historie understøttes visuelt af både maleri og vævearbejde, som via forskellige materiale og detaljer giver et indblik i 1950’ernes landbrugsmiljø.
Udstillingen, der viser både oliemaleriet og gobelinens detalje, kan opleves på Randers Kunstmuseum frem til den 3. januar 2027.
Randers FC byder fodboldentusiaster velkommen til aftenens kamp mod Brøndby IF, der finder sted kl. 19.00 på Cepheus Park Randers. Dagen starter allerede kl. 17.00 med festligheder i Thor Fanzonen, sponsoreret af Sparekassen Kronjylland.
Fans kan se frem til oktoberfest i teltet med DJ og fordelagtige priser i baren, samt spillerbesøg for at øge stemningen før kampen. På banen må Randers FC klare sig uden flere nøglespillere, da både Wessel Dammers, John Björkengren, Frederik Lauenborg, Lucas Lissens og Benjamin Örn sidder ude med skader. Laurits Raun Pedersen misser desuden kampen pga. karantæne.
I den kommende weekend åbner Arena Randers dørene for et stort kræmmer- og loppemarked arrangeret af JH Arrangementer. Med 225 stande fulde af unikke loppefund, antikviteter og genbrugsvarer er der rig mulighed for at gøre spændende opdagelser.
Markedsdagene finder sted lørdag den 24. oktober fra kl. 10.00 til 16.00 og søndag den 25. oktober fra kl. 10.00 til 15.00 i Arena Randers, Arena 1. Entréen er 40 kroner for voksne, mens børn under 12 år har gratis adgang i følgeskab med en voksen.
Det er en oplagt mulighed for en udflugt med familie eller venner, hvor man kan gå på skattejagt blandt de mange stande. Arena Randers glæder sig til at byde alle besøgende velkommen.
I sommer åbnede en Aarhus-far og hans to sønner restauranten Bernth & Co. i hjertet af Randers. Familien fandt de perfekte lokaler med attraktiv husleje, hvilket gjorde opstarten smidig og muliggjorde deres restaurantdrøm.
Siden åbningen har restauranten tiltrukket mange besøgende, der viser stor interesse. Randers Kommune deler historien, opmuntrende til iværksætteri og tilbyder indsigt i familiens valg af Randers som lokation. Mere information kan findes i kommentarerne til opslaget på Facebook.