Randers Statsskole afholdt i dag skolefinalen i SamfundsCup, hvor fire klassevindere fra 1.u, 1.h, 2.a og 2.c præsenterede deres innovative idéer om uddannelsers fremtid. Kampen om sejren var tæt, da alle grupper præsenterede kreative og nyskabende løsninger på uddannelsesmæssige problemer.
Vindertitlen gik til Anton P., Anton S., Dicte og Isabell fra 1.u, efter nøje overvejelser fra dommerpanelet. De talentfulde elever skal nu videre til regionsfinalen, som finder sted i Paderup på fredag, med håb om at nå landsfinalen på Christiansborg.
Så er der nyt fra XL-Byg Brejnholt Randers
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Så er der nyt fra Atami Sushi Randers
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra Meny Randers
Så er der nyt fra HINSHØJ CARVAN
Torsdag den 26. marts kl. 19:30 inviterer Operaen Randers til en hyggeaften med Banko & Bajer, arrangeret i samarbejde med Ebeltoft Gårdbryggeri. Aftenen byder på otte runder banko, hvor deltagerne har chancen for at vinde delikatesser fra det lokale bryggeri.
Billetterne koster 75 kr. og inkluderer to bankoplader, en flaskeøl eller sodavand, og muligheden for at kæmpe om præmier og ekstra sidegevinster. Arrangementet holdes i Operaen, hvor man samtidig kan nyde bryggeriets velkendte sodavand og Wildflower IPA på fad. Interesserede kan finde yderligere oplysninger og købe billetter via Operaens hjemmeside.
Randers Kunstmuseum inviterer besøgende til at opleve værket 'War', malet i 1908 af kunstneren Arild Rosenkrantz, som en del af udstillingen 'At male det usynlige - Arild Rosenkrantz'. Værket er en del af Arild Rosenkrantz Samlingen på Rosenholm Slot og kan ses frem til 6. april 2026.
Værket 'War' skildrer en figur, der blæser i et horn prydet med kranier. Det symbolsk ladede motiv er malet i en tid præget af politisk uro, før Første Verdenskrigs udbrud. Udstillingen giver indblik i Rosenkrantz' kunstneriske udforskning af temaer som krise og civilisationens sammenhængskraft i en foranderlig verden.
Beredskab & Sikkerhed for Randers, Favrskov og Djursland har afholdt deres sidste nytårsparole for brandstationerne, en tradition der fandt sted i lørdags. Mange fotos fra begivenheden blev taget af Peter fra Station Allingåbro, og de vidner om en succesfuld dag.
Dagen bød på både hygge og festlig stemning, forklarer Beredskab & Sikkerhed på deres Facebook-side. Alle, som bidrog til arrangementets gode atmosfære, blev tilbudt en varm tak for deres deltagelse og engagement.
Randers FC Klubfællesskabet har meddelt, at de udvider deres UEFA C1 kursuskapacitet på grund af stor efterspørgsel. For at imødekomme det maksimale antal tilmeldinger, har de besluttet at oprette to kurser frem for ét.
Interesserede opfordres til at tilmelde sig snarest, da der aktuelt er seks ledige pladser. Kurserne finder sted den 8. marts 2026, og tilmeldingen sker via klubbens sædvanlige kanaler.
UnderVærket går i luften med et spændende opstartskursus inden for keramik, og der er stadig billetter til rådighed for kreative sjæle, der ønsker at lære de grundlæggende teknikker.
Kurset finder sted over to aftener: første gang onsdag den 4. februar og igen den 18. februar, begge gange fra kl. 16.00 til 19.30. Deltagerne får også adgang til Underværkets åbne keramikværksted. For dem, der ønsker at deltage, kan billetter købes via det angivne link.
Så er der nyt fra Ask
Så er der nyt fra danbolig Randers
Så er der nyt fra TT CARS ApS