Randers Kommune opfordrer borgere til at overveje en meningsfuld sommer som afløser på omsorgsområdet. I et nyligt opslag på Facebook har kommunen fremhævet muligheden for at bidrage til andres hverdag, mens man bliver en del af et fællesskab.
De lokker med værdifuld erfaring til cv'et og et arbejde, der virkelig gør en forskel i menneskers liv. Kommunen opfordrer samtidig til at dele opslaget for at nå potentielle kandidater. Interesserede kan finde mere information om ledige stillinger via et link i kommentarfeltet på Facebook.
Operaen Randers byder på endnu et besøg af Kranio Sakral terapeut Lizzi Frederiksen torsdag den 28. maj klokken 9. Begivenheden er en del af Operaens Barselscafé, hvor Lizzi for fjerde gang vil dele ud af sin 17-årige erfaring med behandling af babyer.
Under besøget holder Lizzi et kort oplæg om, hvordan Kranio Sakral terapi kan hjælpe babyer med udfordringer som mavebesvær og uro. Der vil også være mulighed for personlige spørgsmål og et lille tjek af babyer for interesserede forældre.
Deltagerne kan samtidig nyde hyggelige omgivelser i caféen, der tilbyder morgenmad, kaffe og faciliteter som pusleborde og højstole. Arrangementet finder sted hver torsdag fra klokken 9 til 12.
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Så er der nyt fra Stofsky Begravelse ApS
Randers Statsskole satte i dag scenen for skriftlige eksamener i både matematik A-niveau og biotek A. Eleverne var i fuld gang med de sidste forberedelser, mens skolens Facebook-side delte stemningsbilleder fra morgenstunden.
Matematik og biotek er krævende fag, og eksamenerne markerer en vigtig milepæl for eleverne. Overalt summer skolen af aktivitet med alt fra blyanter, der slides mod papir, til koncentrerede miner. Eksamensperioden fortsætter i de kommende uger med flere skriftlige og mundtlige prøver.
Randers var centrum for festlighederne, da Royal Run fandt sted med deltagelse af Hans Majestæt Kong Frederik den 10. Mange tusinde mennesker var samlet i byen for at deltage i og overvære det populære arrangement.
Så er der nyt fra Skin By Vitting
Så er der nyt fra EM AUTOCENTER ApS
Så er der nyt fra RandersBolig
Hornbæk SF Håndbold fremhæver en af deres dedikerede frivillige, Camilla Dahl Uhrenholt, i deres nye portrætserie "Menneskene bag kulissen". Camilla, der flyttede til Hornbæk fra Aarhus i 2022, har siden engageret sig stærkt i foreningslivet.
Camilla har en baggrund inden for håndbold og et brændende ønske om at give de samme positive oplevelser videre til byens børn og unge. I klubben bidrager hun som træner for de mindste og som hjælper ved forskellige arrangementer som diskofester og byfester.
Hornbæk SF Håndbold understreger, at frivillige som Camilla er afgørende for klubbens fællesskab og dynamik. Hendes indsats skaber en varm og inkluderende atmosfære i foreningslivet, hvor både børn og voksne kan føle sig hjemme.
Tradium var i centrum af festlighederne under Royal Run, der i denne uge løb af stablen med både solskin og stor deltagelse. Institutionen bidrog markant til løbet ved at stille lokaler til rådighed og deltage i byens aktiviteter.
Undervejs præsenterede tømrerelever møbler i Tronholmparken, og fodterapeuter tilbød gratis behandling i en mobil klinik. Elever havde også muligheden for at demonstrere deres håndværk, hvilket tiltrak H.M. Kongens opmærksomhed, da han besøgte en model af både nye og gamle teknikker.
Blandt de heldige elever var Ida Søndergaard Kejser, som fremviste murerfærdigheder. Hun fik endda en snak med Kongen om tagsten, der fungerer som solceller, hvilket vakte Kongens interesse.
Randers Kommune inviterede i dag til en festlig afslutning på Royal Run på Jens Otto Krags Plads. Deltagere og tilskuere kan nyde musik, mad og diverse workshops i solen.
Arrangementet, hashtagget #royalrun, byder ikke kun på motion, men også på fællesskab og aktiviteter for store og små. Festlighederne fortsætter frem til klokken 17.30, og pladsen summer af liv og fællesskab i det smukke forårsvejr. UnderVærket er blandt de lokale støttepunkter, der bidrager til dagens succes.
Randers Badminton Klub har annonceret, at Frida D. Kannegaard er blevet inviteret til U13 træningssamling Vest af Badminton Danmark. Hun er dermed blevet anerkendt som en af de bedste U13-spillere vest for Storebælt.
Træningssamlingen finder sted den 13. juni i Sportscenter Herning, hvor Frida vil få mulighed for at udvikle sine færdigheder blandt de bedste i hendes aldersgruppe. Klubben ønsker Frida tillykke med udtagelsen og håber, at hun vender tilbage med nye erfaringer og inspiration.
Så er der nyt fra Fjordlund Bilhus
Randers Freja Atletik og Motion udtrykker stor taknemmelighed over for de mange frivillige, der bidrog til succesen ved Royal Run. Med et stærkt engagement fra seks løbeklubber og ReThinker blev omkring 6-700 frivillige stillet til rådighed for arrangementet.
Arrangementet blev fejret med stor entusiasme, hvor også H.M. Kongen deltog og udviste tilfredshed med begivenheden. Atmosfæren var præget af entusiasme og samarbejde, hvilket blev fremhævet i klubbens Facebook-opslag.
Så er der nyt fra Ask