Randers Badminton Klub kunne stolt meddele, at fire af deres talenter, Mette Kragh, Nikoline Johansen, Mathias Pedersen og Frederik K. F. Christensen, har deltaget i en prestigefyldt 10-dages U19-camp i Danmark.
Campen, ledet af Sune Gavnholt, samlede nogle af Europas bedste U19-spillere, og de fire Randers-spillere fik chancen for både at træne intenst og møde spillere fra hele Europa. Det har ifølge klubben været en inspirerende oplevelse, der har givet de unge spillere værdifuld international erfaring.
Så er der nyt fra MENY Randers
Fredagen bragte en intens træning for Randers FC, der klargør sig til den kommende testkamp mod polske Lechia Gdańsk. Kampen er en vigtig del af opvarmningen til sæsonåbningen.
Sæsonen skydes for alvor i gang om 10 dage, når Randers møder Silkeborg IF på hjemmebanen Cepheus Park. Kampen finder sted mandag den 27. juli klokken 19.00. Billetter og sæsonkort kan stadig købes via rfc.eventii.dk, oplyser Randers FC på deres Facebook-side.
Kølig start, varm eftermiddag.
Så er der nyt fra Lunds Skrædderi
Randers Cimbria har netop annonceret, at Asger Jacobsen, et af deres store unge basketballtalenter, har valgt at tage næste skridt i sin karriere ved at skifte til Garden State Academy Prep i USA.
Asger har haft en forrygende udvikling inden for kort tid. Fra at blive opdaget i en idrætstime til at spille i Basketligaen hos Randers Cimbria, har han markeret sig med sine imponerende evner og store potentiale som center.
Ifølge Randers Cimbria byder skiftet til GSA Prep på nye muligheder for Asger i et intenst og internationalt træningsmiljø, der kan styrke hans chancer for en professionel karriere. Klubben er stolte af at have støttet Asger hidtil og ser frem til at følge hans fortsatte udvikling i USA.
Torsdag morgen kl. 08.13 modtog Østjyllands Politi en anmeldelse om en busulykke på Viborgvej i det nordvestlige Randers, lige vest for byen Læsten. En blå rutebus, der kørte i østgående retning, væltede i grøften og landede på siden i en privat have.
To mænd er blevet anholdt i forbindelse med et tyveri fra en genbrugsstation. Kl. 01.50 blev føreren af en mistænkelig varevogn anholdt. Føreren blev identificeret som en 28-årig ukrainsk statsborger, der er bosiddende i det nordøstlige Randers.
I Randers har der været to indbrud i juli måned. Det første indbrud fandt sted på Buster Larsens Vej i Randers NV og blev begået mellem tirsdag d. 7/7 kl. 12.00 og torsdag d. 16/7 kl. 06.00.
Så er der nyt fra MENY Randers
Randers Realskole understreger vigtigheden af trygge og gode relationer som en essentiel del for børns trivsel og indlæring. Skolen arbejder aktivt på at skabe miljøer, hvor børn føler sig set og værdsat, hvilket ifølge skolen er afgørende for deres menneskelige og faglige udvikling.
Skolen optager hvert år nye elever i 0., 4. og 7. klasse, og forældre opfordres til at huske at skrive deres barn op i god tid for at sikre en plads på skolen. Interesserede kan finde mere information via skolens Facebook-side.
Selvhjælp Randers har offentliggjort en oversigt over deres kommende gruppetilbud, der fokuserer på mental trivsel og fællesskab. De opfordrer alle interesserede til at tage kontakt for yderligere information eller tilmelding.
Initiativerne er en del af deres indsats for at støtte enkeltpersoner gennem gruppedynamik og fællesskab. For at tilmelde sig eller stille spørgsmål kan man ringe til Maja på 60 54 34 66. Organisationen ser frem til at byde nye deltagere velkommen i deres fællesskab.
Randers Bibliotek inviterer alle læseglade sjæle til at deltage i deres sommerkonkurrence om et gavekort på 500 kr. til Kulturcaféen. For at deltage skal du blot tage et foto af din sommerlæsning og dele det med biblioteket.
Uanset om du læser bøgerne på en høj vandretur i Himalaya eller under solen i Helsted, så har du chancen for at vinde. Indsend dit billede via Facebook-tråden eller direkte til koma@randersbib.dk senest søndag den 9. august 2026. Randers Bibliotek vil løbende dele de mest interessante billeder på deres Facebook-kanal.
Så er der nyt fra Oscar Biludlejning