Har du blik for, hvordan digitale løsninger kan bringes i spil, så de understøtter opgaveløsningen i en stor organisation? Tager du naturligt initiativ til dialog med forretningen, når du ser nye muligheder? Så er det måske dig, vi søger.
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra RandersBolig
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
I et Facebook-opslag sætter Selvhjælp Randers fokus på de udfordringer, unge kan møde med uddannelse, arbejde og livets pres. Mange oplever ifølge opslaget ensomhed og overvældelse i forsøget på at leve op til egne og andres forventninger.
Selvhjælp Randers opfordrer unge til at åbne op om deres følelser og understreger, at det er i orden at være usikker og sige fra. Organisationen tilbyder støtte og ønsker at skabe bevidsthed om, at man ikke står alene med sine bekymringer.
Opslaget tilskynder unge til at række ud og tale med nogen for at fremme mental trivsel og egenomsorg.
Andreas fra Randers Flyveklub markerede et vigtigt skridt i sin flyveuddannelse, da han tidligere i denne uge gennemførte sin første solo-flyvning.
Efter at have arbejdet intensivt med flyvetræning og normalt gennemført to lektioner hver gang, klarede Andreas både sin 13. check-ride og den 14. lektion, hvor solo-flyvningen fandt sted.
Flyveklubben sendte deres stolte lykønskninger til Andreas, som nu er et skridt tættere på at kunne kalde sig pilot.
Randers FC har opfordret deres fans til at støtte holdet i den vigtige kamp mod FC Fredericia, som finder sted i aften. Kampen, der afholdes på Cepheus Park, er afgørende for at sikre tre point i ligaen.
Klubben opfordrer alle til at deltage og være med til at skabe en stærk hjemmebanestemning. Billetter til opgøret kan købes via klubbens online platform. I aften er altså en oplagt mulighed for at samle fællesskabet omkring Randers FC og vise holdet opbakning fra tribunen.
Randers Kunstmuseum byder på et inspirerende foredrag den 6. maj 2026 kl. 19.00, hvor lektor ved Aarhus Universitet, Hans Henrik Lohfert Jørgensen, vil udforske dukkens fascinerende rolle i kunsthistorien. Foredraget, der bærer titlen 'Skulpturens glemte søster', vil tage udgangspunkt i blandt andet udstillingen 'Nina Saunders - Let's Talk About the Baby'.
Gæster kan se frem til at få indblik i, hvordan dukken fungerer som et mere uregerligt og sanseligt modstykke til skulpturen. Interesserede kan tilmelde sig via museets hjemmeside.
Randers HK kunne i dag meddele, at Andrea Kiel Kjeldsen, som spiller venstre fløj på U17-holdet, er blevet udtaget til den nationale samling fra den 13. til 17. maj. Dette er en markant anerkendelse for Andrea, der fortsætter som U19-spiller i klubben i næste sæson.
Andrea har en solid baggrund i håndbold, da hun tidligere har spillet for Hornbæk SF Håndbold, som også er moderklub til Randers HK. Klubben udtrykker deres stolthed og glæde over hendes udvikling og ønsker hende held og lykke ved samlingen.
Randers Herre Håndbold har netop kåret Laurtis Andersen som årets spiller, og det er en anerkendelse af hans store indsats og udvikling i klubben.
Laurits skiftede fra Hornbæk SF til Randers HH som U17-spiller og har siden vist sig som en uundværlig del af miljøet. Denne sæson har han brilleret på U19 1. divisionsholdet og også sikret sig en plads på herreholdet i 3. division siden årsskiftet.
Randers HH roser Laurits for hans dedikation, arbejdsomhed og evne til at være en god kammerat, hvilket gør ham til en central figur i klubbens fremtidige opbygning. Stort tillykke til Laurits for denne velfortjente titel!
Operaen Randers annoncerer et festligt spisegilde med pil-selv-rejer og ubegrænset cava den 22. maj på Kirketorvet. Arrangementet finder sted fra kl. 18-22, hvor gæsterne kan nyde godt af fyldte tallerkener og glas i hyggelige rammer.
For blot 325 kr. kan deltagerne lade sig forkæle med delikatesser og eventuel udvide vennekredsen i selskab med nye ansigter. Desuden åbner Operaens fredagsbar dørene allerede kl. 16 med gode tilbud, der sikrer en god start på aftenen.
Der tages hensyn til gæster med alkoholfrie præferencer, som kan bestille bobler uden alkohol inden for fristen. Interesserede kan tilmelde sig via Operaens hjemmeside.
Randers Kammerorkester meddeler, at de vil gentage deres koncert fra i går på søndag kl. 14.30 i Grenå. Koncerten byder på et varieret program med nordiske toner.
Publikum kan se frem til to stykker, der er skabt til orkesteret af færøske komponister, samt en optræden af Anja Nedremo på saxofon som solist. Som en forsmag præsenteres Carl Nielsens "Serenato in Vano" under prøverne.
Randers Tennisklub inviterer både børn og voksne, der er nye til tennis, til at deltage i ugentlig træning om onsdagen. Klubben har tilpasset træningstider for forskellige aldersgrupper: børnetræning for 6-10 årige finder sted fra kl. 16 til 17, juniortræning for 11-17 årige er fra kl. 17 til 18, og senior begyndere træner fra kl. 18 til 19.
Interesserede kan kontakte klubben for yderligere information eller stille spørgsmål omkring træningsforløbet.
Onsdag aften kl. 21.50 modtog Østjyllands Politis Specialpatrulje et tip om opbevaring af narko, hvilket førte dem til en adresse i det centrale Randers. Her traf de en 68-årig mand, som blev informeret om anledningen til politiets besøg. Under ransagningen fandt politiet både amfetamin og hash, som blev beslaglagt med henblik på konfiskation og destruktion. Den 68-årige mand blev sigtet for besiddelse...
Så er der nyt fra Ask
Så er der nyt fra Fru Hansens Butik & Café