Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
1 time siden

Selvhjælp Randers lancerer nyt Bål & Bøger-forløb i oktober

Selvhjælp Randers inviterer lokale til at deltage i det nye forløb "Bål & Bøger", som starter i oktober på Nordre Fælled. Her får deltagerne mulighed for at samles omkring et bål i naturens omgivelser og dykke ned i gode fortællinger, der danner baggrund for nærværende samtaler.

Det kræver ingen erfaring med friluftsliv eller specifikke bøger for at deltage; interessen for at være med i fællesskabet er det vigtigste. Forløbet tilbydes gratis til medlemmer af Selvhjælp Randers, hvor et årligt medlemskab koster 150 kr.

Ønsker du at tilmelde dig eller få mere information, kan du kontakte organisatoren via tlf. 60 54 34 66 eller e-mailen maja@selvhjaelpranders.dk.

Lokalt nyt
17 minutter siden

Græskarudskæring for hele familien hos Operaen Randers i efterårsferien

Operaen Randers inviterer alle til en kreativ og hyggelig formiddag med græskarudskæring onsdag den 14. oktober kl. 11:00. Arrangementet finder sted som en del af aktiviteterne i efterårsferien, og Operaen lægger op til en familievenlig oplevelse med fokus på Halloween-forberedelser.

Deltagerne får stillet græskar, skeer og knive til rådighed, og har mulighed for at udfolde deres kreativitet ved at skære uhyggelige Halloween-græskar. Der vil være åbent i bar og køkken, så man kan købe forfriskninger undervejs. Det er ubegrænset, om de dekorerede græskar skal pynte i Operaens café eller bringes med hjem.

Prisen er 50,- kroner per person, som dækker materialer. Tilmelding er nødvendig via Operaens hjemmeside for at sikre materialer til alle deltagere.

Lokalt nyt
37 minutter siden

Randers Cimbrias trøjer fra støttekamp i pink på auktion

Randers Cimbria delte for nylig en særlig dag fyldt med basketball, hvor holdet spillede i pink for at støtte Støt Brysterne. Det var en dag præget af kampens intensitet og publikumsmagi, med Bakirs Serdarevic som ramte imponerende 7 af 9 tre'ere, og Patrick Renane der nåede 4 ud af 5.

Nu har fans en unik mulighed for at eje en del af denne specielle dag. Randers Cimbrias spilletrøjer fra kampen er tilgængelige på Odendo-auktionen, med undtagelse af Sharif Barfis og Anton Hansens trøjer, som blev bortauktioneret live i hallen. Auktionen giver samtidig mulighed for at støtte en god sag. For deltagelse og mere information, henvises til Randers Cimbrias hjemmeside eller kommentarerne under Facebook-opslaget.

Dagligvarer
1 time siden

Økologiske bananer til 20 kr. og vin fra Pavonero til 35 kr. hos DagliBrugsen

Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser for DagliBrugsen i Randers og fundet nogle spændende tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen.

Økologiske bananer til 20 kr. og vin fra Pavonero til 35 kr. hos DagliBrugsen
Boligmarked
4 timer siden

Schubertsvej 23 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Randers - se boligerne her.

10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Randers. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.

Schubertsvej 23 og 9 andre boliger er kommet til salg denne uge i Randers - se boligerne her.
Kilde: Boliga
Læs hele artiklen her
Det sker
5 timer siden

Ugens aktiviteter i Randers: Kultur, musik og eventyr venter

Randers byder på en bred vifte af aktiviteter den kommende uge. Uanset om du er til film, musik, teater eller udendørs eventyr, vil byen have noget at byde på.

Ugens aktiviteter i Randers: Kultur, musik og eventyr venter
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
5 timer siden

Kristrup Boldklub lancerer efterspurgt trænertøj på webshop

Kristrup Boldklub har efter stor interesse for U19-holdets populære trænertøj, valgt at imødekomme medlemmernes ønsker. Den eftertragtede Hummel Lead dragt, som blev bemærket ved klubbens fodboldskole, er nu tilgængelig i deres webshop.

I et Facebookopslag opfordrer klubben familiemedlemmer til at overveje dragten som en potentiel julegave. Både børn og voksne kan finde dragten på klubbens velkendte bestillingsportal, hvor loginoplysninger er stillet til rådighed. Klubben ønsker alle en god weekend med et smil og en bold.

Lokalt nyt
5 timer siden

Gratis burgere til fans efter Bears Academys fejl i Randers

Randers Cimbria deler nu ud af burgere til alle tilskuere i Arenaen som følge af, at Bears Academy missede to straffekast i træk under en nylig kamp. Arrangementet, der blev annonceret på klubbens Facebook-side, sikrer, at alle på selve kampdagen eller dagen efter kan hente deres snackburger.

For at få en gratis burger skal fans indtaste en kode i Sunset Boulevards app eller besøge Sunset Randers ved Sønder Borup-afkørslen. Koden findes i hallen og skal indtastes med store bogstaver, når burgeren lægges i kurven ved bestilling. Randers Cimbria ønsker at fejre den uventede vending til glæde for deres tilhængere.

Lokalt nyt
6 timer siden

Operaen Randers inviterer til smykkecafé med kreativt twist

Operaen Randers arrangerer en smykkecafé onsdag den 7. oktober fra kl. 17 til 20, hvor deltagerne kan skabe deres egne personlige og kreative smykker.

Denne hyggelige aften byder på en rig perlebuffet med glasperler, halvædelsten og naturperler. Deltagerne kan designe alt fra armbånd til halskæder, og al metal er fremstillet af sterlingsølv med mulighed for forgyldning.

Tilmelding kræver et depositum, som bliver trukket fra den endelige pris, når smykkerne er færdige. Billetter kan købes på Operaen Randers' hjemmeside.

Alarm112
6 timer siden

Indbrud på Platanvej i Randers NØ

Et indbrud fandt sted på Platanvej i Randers NØ den 3. oktober. Indbruddet blev begået i tidsrummet mellem kl. 12:30 og 20:30.

Indbrud på Platanvej i Randers NØ
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Alarm112
6 timer siden

Indbrud på Mimersvej i Randers NV

Et indbrud fandt sted på Mimersvej i Randers NV i perioden mellem den 1. oktober kl. 12:00 og den 3. oktober kl. 13:25. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.

Indbrud på Mimersvej i Randers NV
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Lokalt nyt
6 timer siden

Flotte resultater til Kallehavegaard-piger ved weekendens stævner

Kallehavegaard Rideklub kan glæde sig over imponerende præstationer fra klubbens ryttere ved weekendens konkurrencer.

Caroline Bøstrup deltog i dressurstævnet i Vasehus, hvor hun opnåede 65.641% i LB1* og red sin første LA til 60.00. Agnethe Schjødt og Victoria Bonde viste deres færdigheder på Stutteri Ask. Agnethe red LB1* metode S2 fejlfrit med en stilkarakter på 8.5, og Victoria sikrede sig en syvendeplads med en fejlfri ridepræstation i LA1* og samme stilkarakter.

Kallehavegaard Rideklub sender et stort tillykke til de dygtige ryttere.

Opslagstavlen
Sponsoreret
7 timer siden
Lokalt nyt
7 timer siden

Randers Bibliotek inviterer børn til kreativ helteworkshop

I efterårsferien byder Randers Bibliotek børn i alderen 3-12 år på en kreativ aktivitet i forbindelse med Børnekulturugen. Den 12. oktober fra kl. 10:00 til 14:00 kan de yngste skabe deres egen superhelt hos Randers Hovedbibliotek.

Her kan deltagerne selv bestemme, om deres helt skal være superstærk, modig eller have en helt særlig superkraft. Arrangementet er gratis, og der kræves ingen tilmelding, så børn og deres familier kan bare møde op for at være med.

Aktiviteten er en del af et bredt program af oplevelser i efterårsferien, som kan ses i detaljer på bibliotekets hjemmeside.

Lokalt nyt
7 timer siden

Koret Sora gav særlig koncert på Randers Kunstmuseum

Randers Kunstmuseum bød på en unik musikoplevelse, da Koret Sora under ledelse af Birgitte Næslund Madsen optrådte i særudstillingen "William Scharff - Den poetiske rebel".

Den særlige koncert blev udført for en række koncertgæster, der fik glæde af et repertorie tilpasset udstillingens kunstværker. Koret præsenterede en blanding af klassiske, traditionelle og nye arrangementer, som fremhævede kunstnerens værker og gav publikum en helt særlig oplevelse. Museumsgæster og koret fik en oplevelse at mindes.