Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
1 time siden

Randers Ungdomsskole tilbyder franskundervisning

Randers Ungdomsskole annoncerer med en humoristisk Facebook-opdatering, at de tilbyder et kursus i fransk for alle interesserede. I opslaget røbes det med et glimt i øjet, at afsenderen selv kunne have gavn af lidt hjælp til det franske.

Kurset er en del af skolens tilbud om at bruge sin fritid på at udvide horisonten og lære nye sprog. De opfordrer dermed alle, der føler behov for at forbedre deres fransk, til at melde sig til. Det er en oplagt mulighed for både unge og ældre i Randers-området at tilegne sig nye færdigheder i et hyggeligt og lokal forankret miljø.

Lokalt nyt
1 time siden

Randers gymnastiske Forening klar til ny sæsonstart

Randers gymnastiske Forening går den nye sæson i møde med både tilbageblik og fremtidshåb. Foreningen deler deres begejstring for gensynet med mange kendte ansigter og ser frem til at byde nye velkommen på både gymnastik- og parkourhold. Sæsonen starter snart, og forventningerne er høje.

Tilbageblikket omfatter en vellykket afslutning på sidste sæson med en præsentationsopvisning, der også bød på udnævnelsen af årets leder, årets initiativ og årets ekstraordinære arbejdsindsats. Foreningen sender en varm tak til alle engagerede medlemmer, der bidrager til fællesskabet.

For dem, der er interesserede i at tilslutte sig, er der et link til tilmelding til den nye sæson via foreningens Facebook-side.

Lokalt nyt
1 time siden

Succesfuld Fed Fredag i hallen hos Smiff09

Smiff09-hovedforeningen delte glædeligt deres oplevelser fra den seneste "Fed Fredag," hvor en veloplagt fredag tiltrak mange børn til hallen. Arrangementet bød på en livlig atmosfære med glade deltagere, hvilket resulterede i en overstrømmende positiv stemning hos arrangørerne.

Foreningen fremhævede også den uundværlige indsats fra frivillige, herunder Evelyn og Katrine i cafeteriet samt Anna og Matias i hallen, der medvirkede til dagens succes. Fed Fredag vender tilbage i næste uge med nye aktiviteter.

Lokalt nyt
2 timer siden

Spændende håndboldkampe i Arena Randers søndag

Arena Randers bliver i morgen, søndag den 23. august, centrum for en stor håndboldoplevelse, når Bambuni Super Cup 2026 løber af stablen. Arrangementet byder på to topkampe fyldt med intensitet og levende stemning, der er særligt for oplevelsen af håndbold live.

Arenaen opfordrer alle håndboldentusiaster – uanset om det er familien, vennerne eller håndboldkameraterne – til at gøre søndagen til en håndboldfest. Der er stadig billetter tilgængelige for dem, der ønsker at være en del af festlighederne. Arrangørerne anbefaler at sikre sig en billet via deres hjemmeside.

Lokalt nyt
2 timer siden

Randers Bibliotek bringer kulturglade borgere til Mors

Randers Bibliotek har igen i år faciliteret en tur til Kulturmødet på Mors, hvor kulturinteresserede borgere har haft mulighed for at opleve et overflødighedshorn af kunstneriske indtryk. Arrangementet i Nykøbing har tilbudt alt fra teaterforestillinger på gaden til musikoptrædener og politiske diskussioner.

Blandt de deltagende var Susanne og Jonna fra Randers, som efter en dag fyldt med oplevelser vendte tilbage til deres hjemby med et smil på læben. Kulturmødet bød på alt fra hiphop-workshops til unikke kunstprojekter, og Randers Bibliotek har fremhævet oplevelsen som en fantastisk chance for kulturhungrende borgere. Susanne og Jonna ser allerede frem til næste års begivenhed.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kallehavegaard Rideklub afholder St. Hestedagscup

Kallehavegaard Rideklub inviterer i dag lokale ryttere og besøgende til deres St. Hestedagscup, der finder sted på terrænbanen.

For at gøre dagen ekstra hyggelig, har rideklubben sørget for, at der er åbent for selvbetjening i cafeteriet, hvor gæsterne kan forsyne sig med sodavand, snolder, toast og is.

Derudover er der opstillet sodavand i Skovhuset, som også kan købes via MobilePay. Som arrangørerne skriver på deres Facebookside, ønsker de alle en "GOD dag i terrænnet".

Lokalt nyt
3 timer siden

Randers Teater har premiere på "La Norma – pigen i trapezen"

Randers Teater slår dørene op til premieren på "La Norma – pigen i trapezen" i dag. Publikum kan glæde sig til at opleve historien om cirkusprinsessen Norma Nielsen på teaterscenen.

Forestillingen er skabt af et dygtigt team, herunder dramatiker Anna Panduro og instruktør Jacob Stage. Scenografien er designet af Rikke Juellund og lysdesignet af Kasper Daugberg. Lisbeth Knopper, Bue Wandahl og Rasmus Arved Monrad er blandt skuespillerne, som bringer fortællingen til live. Kompositioner af Jacob Venndt ledsager forestillingen, mens kostumerne er designet af Helene Billingsøe.

Opslagstavlen
Sponsoreret
4 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
6 timer siden
Lokalt nyt
7 timer siden

Ny 1.g-årgang introduceret til frivillige aktiviteter på Randers Statsskole

Randers Statsskole bød den nye 1.g-årgang velkommen med en introkoncert i skolens festsal. Det skete i går som en del af skolens årlige tradition.

Fra næste uge kan eleverne blive en del af skolens forskellige frivillige tilbud som kor, orkester eller projektet "Little People". Rasmus B. og Thomas K. delte også information om de mange idrætsaktiviteter, der er tilgængelige efter skoletid. Skolen opfordrer alle elever til at deltage og opleve det stærke fællesskab.

Lokalt nyt
7 timer siden

Wessel Dammers fejret for 100 kampe med Randers FC

I weekenden blev Randers FC's anfører, Wessel Dammers, hædret før kampen mod F.C. København for sin imponerende præstation med 100 kampe for klubben. Fejringen fandt sted på hjemmebane, hvor der var stor opbakning fra fansene til den dedikerede kaptajn.

Randers FC har i den forbindelse givet Dammers mulighed for at svare på en række hurtige spørgsmål, der bringer ham tættere på klubbens mange tilhængere. Klubbens fans kan desuden se frem til et større interview med Dammers, som planlægges offentliggjort i løbet af de kommende dage.

Fejringen af Wessel Dammers er støttet af Vækst+.

Lokalt nyt
7 timer siden

U17-drenge spiller for at sikre anden sejr på Fort Korshøj

Smiff09 Fodbold inviterer til spændende kamp lørdag formiddag, hvor U17-drengene går på banen for at kæmpe for deres anden sejr i sæsonen. Det lokale hold håber på stærk opbakning fra fans, når de giver alt i jagten på endnu en triumf.

Arrangementet på Korshøj byder også på mere end bare fodbold. Pølsevognen gør sin efterårsdebut, og gæster kan derfor nyde varme pølser og kolde drikke, mens de hepper på drengene. Smiff09 opfordrer alle til at komme og skabe en festlig atmosfære rundt om banen.

Lokalt nyt
8 timer siden

Arena Randers bliver nyt medlem af Randers Cityforening

Randers Cityforening har budt Arena Randers velkommen som nyt medlem, meddeles det i et opslag på deres Facebookside. Arenaen, der er kendt for at afholde en bred vifte af arrangementer som MMA, K-pop, messer og Nordisk Mesterskab i Cheerleading, anses for en central aktør i byens kultur- og oplevelsesliv.

Med Arena Randers som medlem ser Randers Cityforening frem til at styrke forbindelsen mellem byens handelsliv og de mange besøgende, der kommer til byen i forbindelse med arenaens arrangementer. Dette samarbejde skal bidrage til byens udvikling og gøre Randers til et attraktivt sted for både lokale og gæster.

Lokalt nyt
8 timer siden

Anders Morgenthaler og Roald Bergmann taler identitet på Randers Bibliotek

Den 15. september 2026 inviterer Randers Bibliotek til en aften med humoristisk dybde, når Anders Morgenthaler og Roald Bergmann tager scenen for at diskutere temaer som identitet og selvaccept. Arrangementet finder sted fra kl. 17:00 til 18:30 på Hovedbiblioteket.

Duoen, der er kendt for DOPAMINKLUBBEN, vil dele personlige erfaringer og skæve perspektiver på tankemylder og følelsen af at være anderledes. Eventet er en del af Solsikkefestivalen 2026 og støttes af en række lokale organisationer. Billetter kan købes for 125 kr. på Randers Biblioteks hjemmeside.

Opslagstavlen
Sponsoreret
8 timer siden
Lokalt nyt
9 timer siden

Elever på Tradium tager hul på nye læringsoplevelser

På tværs af Tradiums uddannelser har de nye elever fået en livlig studiestart med både faglige udfordringer og sociale aktiviteter, der skaber nye venskaber. For Alexander Christensen på Grundforløb 1 (GF1) har det betydet både klassisk skolegang og nye praktiske opgaver i værkstedet, hvor han blandt andet har skabt en hammer af svejset metal.

De forskellige uddannelsesretninger på Tradium har også budt på introture og workshops. HTX-elever har besøgt Sletten ved Silkeborg, mens HHX-studerende har deltaget i fotoløb ved Romalt Bakker. EUD10 har haft fokus på sundhedssektoren med et besøg på Randers Social- og Sundhedsskole. Med de første uger veloverstået er eleverne allerede i gang med deres nye hverdag.

Kilde: Tradium