Er du klar til en aften med motion og kammeratskab? Randers gymnastiske Forening tilbyder HerreBold hver onsdag kl. 19-21.
HerreBold er for alle, der ønsker et par timer med sjove boldspil som floorball, basketball, volleyball og bordtennis. Deltagerne starter med en let opvarmning og afslutter med en "3. halvleg", hvor der er mulighed for at nyde en sodavand eller øl sammen.
Træningen tilpasses den enkeltes niveau, så både nye og erfarne spillere kan være med. Initiativet sigter mod at skabe både sjov og et stærkt fællesskab.
Randers Cimbrias basketballspillere fik en ekstra applaus i weekenden, da de gjorde en bemærkelsesværdig indsats ved All Stars Cup for børn med særlige behov. Den særlige event tiltrak børn fra hele Jylland, og spillerne skulle oprindeligt kun deltage i en time.
Da et afbud opstod, sprang hele spillertruppen hurtigt til, spillede med børnene, og blev i næsten tre timer, hvor de også hjalp til med oprydningen. Den spontane deltagelse blev mødt med glæde fra både børn og arrangører.
Spillere på All Stars-holdet, i alderen 7-18 år, fik værdifulde oplevelser i basketballens tegn. Trænerne Mike Nielsen og Stefan P Jørgensen sørgede for, at træningen blev tilpasset til børnenes individuelle behov i en tryg og fælles ånd.
Randers City har delt den glædelige nyhed, at Thiele i Brødregade nu også tilbyder citygavekort, hvilket bidrager til den hyggelige julestemning i byen.
Med denne udvidelse kan gavekortene købes flere steder, da Føtex i Dytmærsken og Citykontoret i Brødregade allerede sælger dem. Dette tiltag giver indbyggere og besøgende endnu mere fleksibilitet til at erhverve citygavekortene, som er ideelle til gaver i den kommende juletid.
Randers byder på en spændende blanding af kulturelle og musikalske arrangementer denne weekend. Fra jazzkoncerter til julemarkeder og mere - der er noget for enhver smag.
Fredag den 5. december 2025 kl. 22:00 åbner Barry's Pub i Randers dørene for deres årlige "Jule-special-edition" koncert. Med fri entré og en invitation til alle, er det tid til at finde din indre julebuk eller nissepige frem og deltage i denne festlige tradition.
Så er der nyt fra Smykkedesigner Helga Winther
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra Tømrerfirmaet Brdr. Sand
Så er der nyt fra VESTERKJÆR AUTO
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
Så er der nyt fra HINSHØJ CARVAN
Selvhjælp Randers har annonceret et spændende gruppeforløb specifikt designet til mænd, der elsker naturen og ønsker at deltage i udendørs aktiviteter.
Under titlen "Træmænd og Vildmænd" mødes gruppen i alt otte gange for at lege, udforske naturen og dele erfaringer i et trygt fællesskab. Det er en oplagt mulighed for mænd, der søger samvær og ønsker at få mulighed for at tale om, hvad der fylder i deres hverdag.
Der er stadig ledige pladser, og Selvhjælp Randers opfordrer interesserede til at tilmelde sig for at opleve hvordan bevægelse og gode samtaler i naturen kan styrke både fællesskab og mental sundhed.
Randers City inviterer til en stemningsfyldt Black Friday i Randers bymidte den kommende fredag. Dagen er ideel til at købe julegaver eller finde et godt tilbud.
Ud over shoppingmulighederne kan besøgende gå hånd i hånd under den smukke julebelysning, nyde en tur i hestevogn og varme sig med en kop gløgg. Randers City opfordrer til at støtte de lokale butikker ved at købe julegaverne fysisk i byen.
Randers FC kunne glæde sig over en flot præstation af Elies Mahmoud i gårsdagens opgør mod OB, hvor han blev kåret til Kampens Spiller. Klubben delte nyheden via Facebook, hvor de også ønskede et stort tillykke til Martin Rasmussen, der blev vinderen af den seneste konkurrence.
Martin Rasmussen opfordres til at tjekke sit præmieskab i Randers FC's app for at modtage sin gevinst. Præsentationen af Elies Mahmoud som Kampens Spiller sker i samarbejde med Andelskassen.
Operagæster inviteres til et hyggeligt arrangement, når Operaen Randers afholder fællesspisning og fællessang mandag den 1. december fra kl. 17:00.
Menuen består af Kylling Danois og serveres kl. 18:00, hvorefter julesange vil klinge gennem lokalet kl. 19:00. Arrangementet lover en aften fyldt med julens stemning og fællesskab.
Billetter kan købes via Operaen Randers' hjemmeside.
Så er der nyt fra Meny Randers