Randers Teater inviterer til en intens oplevelse med forestillingen "Glashuset", som spiller den 4. og 5. november. Den populære thriller har modtaget femstjernede anmeldelser og byder på skuespil af Birgitte Raabjerg og Sonja Oppenhagen.
Forestillingen, der er produceret af Herning Ny Teater, udforsker temaerne omkring krig og personlig moral. Den har høstet ros fra Herning Folkeblad, der især fremhæver Sonja Oppenhagens præstation.
Gæster kan også nyde en middag i foyeren, hvor bøf Stroganoff og muffin fra Casa Kåstrup serveres for 210 kr. Billetter og mere information findes på Randers Teaters hjemmeside.
Så er der nyt fra Ask
Så er der nyt fra EDC DANEBO
Operaen Randers inviterer til en inspirerende aften tirsdag den 30. september kl. 19:00 med foredrag af Anne Valbjørn. Hun vil dele indsigt i temaerne mening og håb i litteraturen, med fokus på Antoine de Saint-Exupérys værk "Den lille prins".
Valbjørn vil guide deltagerne gennem den kendte fortælling, der udforsker livets store spørgsmål som kærlighed og omsorg. Foredraget er en del af Operaens samarbejde med Sparekassen Kronjylland. Billetter á 125 kr. kan købes via Operaen Randers' hjemmeside.
Randers FC's unge offensivspiller, Mike Themsen, ser frem til mandagens hjemmekamp mod FC Nordsjælland. Den 19-årige fodboldspiller taler om den kommende kamp i et interview på klubbens hjemmeside, hvor han også mindes sin afgørende præstation i det seneste opgør mod FC Nordsjælland.
Themsen indgår i et samarbejde med Kulo & Partnere ApS, mens klubben aktivt engagerer fans med denne sportslige opdatering. Besøgende kan læse det fulde interview på randersfc.dk.
Operaen Randers byder på en unik oplevelse lørdag den 11. oktober, når de åbner dørene til en spændingsfyldt Mord Mystery Middag. Arrangementet starter kl. 18:30 og lover en aften fuld af gåder, hvor gæsterne inddrages som mistænkte.
De smukke kulisser vil danne ramme om to komplekse mordmysterier: "Mordet i Operaen" og "Mordet i teaterlyset". Deltagerne skal vælge hvilket mysterie, de ønsker at deltage i, når de erhverver billet til 399 kr., som også inkluderer tapas og dessert.
Pladserne for rollerne bliver tildelt efter først til mølle-princippet, og det anbefales at gæsterne ankommer klædt i outfits passende til deres roller. Mere information og billetter kan findes på Operaens hjemmeside.
Vi har kigget på denne uges tilbudsaviser for dagligvarebutikker i Randers og har fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra DagliBrugsen, Bilka, Coop365, Føtex, Kvickly, Lidl, Meny, Min Købmand, Netto, Rema 1000, Spar og SuperBrugsen.
Randers Raptors mødte tirsdag den 16. september stærk modstand, da ligaholdet Esbjerg Sharks gæstede Randers til en pokalkamp. Kampen blev anset som en værdifuld optakt til den kommende 2. divisionssæson, men kunne ikke undgå at ende i et nederlag for den lokale klub.
Trods afbud fra flere spillere viste Randers-taktik og heroisk indsats i kampen, der dog endte 2-12 til Esbjerg. Målmand Lai leverede flere flotte redninger, mens Arne bidrog med to mål og blev kåret som kampens spiller.
Randers Raptors ser nu fremad mod næste kamp på hjemmebane den 11. oktober, når Esbjerg 2 kommer på besøg.
10 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Randers. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra Spar Fårup
Så er der nyt fra EM AUTOCENTER ApS
Så er der nyt fra RandersBolig
Så er der nyt fra danbolig Randers
Uanset om du er til litteratur, musik eller kunst, byder den kommende uge i Randers på en række spændende arrangementer, der lover inspirerende øjeblikke for både store og små. Tjek arrangementerne herunder, og sæt kryds i kalenderen.
Randers Raptors' U15-hold gik på banen til deres første kamp i U15-rækken, da de hjemme mødte Esbjerg Sharks. Det resulterede i et underholdende og spændende opgør, som dog endte med et nederlag på 4-7 til Raptors.
Trods nederlaget mod Esbjerg, som kunne tage hjem med alle tre point, viste holdet solide præstationer og mange gode takter på banen. Pointspillerne Dani og Bugge udmærkede sig begge med 1 mål og 2 assists hver, mens Valdemar og Magnus hver scorede et mål.
Holdet ser nu frem til deres næste kamp mod Hørning Floorball den 27. september. Kampen blev støttet af klubbens hovedsponsor Hinge Auto samt sponsorer inklusive Hårologen og Sparekassen Danmark.