Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
1 time siden

Rasmus Madsen mindes sin far ved Randers Festuge

Til Randers Festuge vil Rasmus Madsen ære sin far, den kendte rockpoet Johnny Madsen, der afgik ved døden for nylig. Under festivaldagene leder Rasmus Madsen bandet MADSEN, hvor han sammen med erfarne musikere giver nyt liv til nogle af faderens ikoniske sange.

Festivalen byder også på en optræden af Rasmus Bjerg, der genopliver John Mogensens mest elskede evergreens. Billetter kan købes gennem Værket, hvor begivenhederne vil finde sted.

Lokalt nyt
39 minutter siden

Læsning på natbordet: Randers Bibliotek deler deres bogvalg

Randers Bibliotek engagerer lokalområdet med et indblik i deres medarbejderes aktuelle læsestof og opfordrer andre til at overveje deres egne bogvalg. Rebecca fordyber sig i Chimamanda Ngozi Adichies ”Drømmetælling”, mens Lena har kastet sig over ”Sallys far sælger ud” af Thomas Brunstrøm.

Mads E. læser Erika Fatlands ”Søfareren”, og Jacob udforsker ”Caliban og Heksen” af Silvia Federici. Disse læseoplevelser kan inspirere ferieplanerne med tid til fordybelse. Ugens Randers Onsdag tilbyder mere indsigt til dem, der vil følge med i bibliotekets læsevaner.

Opslagstavlen
Sponsoreret
43 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
43 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
45 minutter siden
Lokalt nyt
52 minutter siden

Selvhjælp Randers præsenterer nye trivselsforløb

Selvhjælp Randers har netop offentliggjort en liste over deres kommende forløb og åbner nu for tilmeldinger. De ønsker at styrke mental trivsel i lokalområdet og inviterer interesserede til at deltage.

For dem, der har spørgsmål eller ønsker at tilmelde sig, opfordrer organisationen til at kontakte dem direkte. Der er mulighed for at ringe eller sende en sms til Maja på telefonnummeret 60 54 34 66. Selvhjælp Randers ser frem til at byde både nye og gamle ansigter velkommen i deres fællesskabsorienterede grupper.

Lokalt nyt
1 time siden

Randers Kommune deler sommertips om barnevognens sikkerhed

Randers Kommune har udsendt en vigtig påmindelse om sikkerhed på varme sommerdage. De opfordrer forældre til at sikre, at barnevogne altid er placeret i skyggen for at undgå, at temperaturen stiger farligt.

Desuden advares der mod at dække vognen til, da stof kan hæmme luftcirkulation og føre til overophedning. Selvom et myggenet kan beskytte mod insekter, understreges vigtigheden af at jævnligt kontrollere varmen i barnevognen for at beskytte barnet.

Det sker
1 time siden

Spændende oplevelser i Randers denne weekend: Gåder, musik og kulinariske eventyr

Hvis du opholder dig i Randers denne weekend, er der masser af forskellige arrangementer at tage del i. Fra udfordrende biblioteksgåder, fede rockkoncerter og gourmetoplevelser til en hylende morsom bankoaften og gyserkomedie i biografen.

Spændende oplevelser i Randers denne weekend: Gåder, musik og kulinariske eventyr
Kilde: Kultunaut
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Vejret
5 timer siden

Sol og varme sætter dagsordenen

Kølig start, varm eftermiddag. Dagen lægger ud med klare, lune toner, og solen får hurtigt godt fat.

Sol og varme sætter dagsordenen
Kilde: MET.no
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
Sponsoreret
14 timer siden

MTH Biler tilbyder trygt køb af elbil

Så er der nyt fra MTH Biler

Opslagstavlen
Sponsoreret
14 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
16 timer siden

Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen tilbyder stegt flæsk som dagens ret onsdag

Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen

Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen tilbyder stegt flæsk som dagens ret onsdag
Lokalt nyt
17 timer siden

Vesterport Madmarked indgår partnerskab med Randers Cimbria

Randers Cimbria har annonceret et nyt samarbejde med Vesterport Madmarked, en lokal virksomhed ledet af familien Damgaard-Olesen. Vesterport Madmarked, der åbnede i 2025, er blevet kendt for deres sandwich, salater og kvalitetsmad i Randers.

Som en del af partnerskabet vil Vesterport Madmarked levere tapas til klubbens populære pizzaevent, som hvert år samler over 2.000 tilskuere. Mike Nielsen fra Randers Cimbria udtrykker glæde over samarbejdet, der styrker det lokale engagement. Mogens Damgaard-Olesen fra madmarkedet ser frem til at bidrage til byens aktiviteter gennem partnerskabet.

Lokalt nyt
17 timer siden

Østjyllands Politi guider til indbrudssikring i ferietid

Randers Kommune har delt en vigtig besked fra Østjyllands Politi. Politiet giver gode råd til, hvordan man kan gøre sit hjem mindre attraktivt for indbrudstyve under sommerferien.

Østjyllands Politi anbefaler at tage en sommerferie-test for at sikre, at man ikke ubevidst inviterer tyve ved at efterlade værdigenstande synligt eller neglect hække og stiger på grunden. Testen hjælper med at minimere risikoen for ubudne gæster.

Politiet opfordrer også til, at man ringer 112 ved igangværende indbrud og 114 ved mistænkelige aktiviteter. For spørgsmål og kommentarer henviser de til deres egen Facebook-side. God sommer!