Randers Bibliotek inviterer til en storslået musikalsk oplevelse i oktober med fokus på Richard Wagners ambitiøse værk, Nibelungens ring. Arrangementet, der finder sted den 26. oktober fra kl. 16:00 til 17:30 i Kulturhusets sal på Hovedbiblioteket, er gratis at deltage i, men kræver tilmelding.
Denne gang vil operaerne Siegfried og Götterdämmerung være i fokus, som er anden halvdel af Wagners gigantiske operacyklus med en samlet spilletid på omkring 15 timer. Bibliotekets musikformidler Mik Stegger vil guide deltagerne ind i Wagners fascinerende musikverden med en særlig introduktion.
Arrangementet er en del af Spil Dansk-ugen 2026, der fejrer dansk musik på tværs af landet. Deltagerne kan se frem til en eftermiddag fyldt med indsigt og klassiske toner, samt kaffe til at stimulere sanserne.
Så er der nyt fra Renés Auto
Så er der nyt fra Fru Hansens Butik & Café
Så er der nyt fra EM AUTOCENTER ApS
Randers Freja Atletik og Motion minder om, at den anden workshop om sportspsykologi afholdes snart. Denne begivenhed markerer den sidste workshop for dette halvår.
Anne-Gry vil lede sessionen, der har til formål at ruste deltagerne godt til den kommende sæson. Efter stor opbakning ved den forrige workshop, ser klubben nu frem til, at endnu flere forældre og atleter vil deltage. Arrangementet er åbent for forældre, som både klubben og tidligere deltagere varmt opfordrer til at deltage.
Operaen Randers åbner dørene for en smykkecafé onsdag den 4. november fra kl. 17 til 20. Arrangementet giver deltagerne mulighed for at skabe personlige smykker ud af glasperler, halvædelsten, ferskvandsperler og naturperler – perfekt som advents- eller julegave.
Operaen stiller en perlebuffet til rådighed, og alt metal er i sterlingsølv med forgyldte muligheder. Interessede kan tilmelde sig via Operaen Randers' hjemmeside, mod betaling af et depositum, som fratrækkes smykkernes pris på eventdagen. Der opfordres til hurtig tilmelding for at sikre en plads til den kreative aften.
Randers FC har besluttet midlertidigt at lukke det øvre niveau af Mascot Tribunen på Cepheus Park i Randers af hensyn til sikkerheden. Lukningen sker på baggrund af konstaterede problemer med konstruktionen, hvilket betyder, at udebanefans ikke kan benytte deres sædvanlige pladser.
Klubben arbejder sammen med AGF og Brøndby IF for at finde løsninger for de kommende kampe. AGF spiller en UEFA Conference League-kamp torsdag, mens Randers FC møder Brøndby IF fredag. For Brøndby-kampen vil det nedre udeafsnit blive konverteret til ståpladser med kapacitet til 2000 tilskuere.
Fodbolddirektør Søren Pedersen beklager situationen, men understreger, at sikkerhed er førsteprioritet. Fans med siddepladsbilletter kan få pengene retur, hvis de ønsker det. Det fulde udspil fra Randers FC kan ses på deres hjemmeside.
Randers Teater har udvidet kapaciteten til den populære forestilling Giro 413 i anledning af Spil Dansk Uge og tilbyder nu flere billetter.
Forestillingen finder sted torsdag den 22. oktober kl. 15.00, og billetterne koster 90 kr. pr. person, inklusive kaffe og kage efter forestillingen. Publikum kan forvente en unik oplevelse, hvor de tages med på en musikalsk rejse tilbage til radioens storhedstid.
Arrangementet lover en hyggelig eftermiddag, afrundet med forfriskninger i foyeren, og tilbyder dermed noget for dem, der gerne vil genopleve minder fra en svunden tid.
Arena Randers inviterer til en spændende aften om adfærdstendenser torsdag den 22. oktober. Det humoristiske foredrag, "Manual til mennesker," præsenteres af adfærdspsykolog Henrik Tingleff, der vil belyse menneskets logik med fascinerende fakta og underholdende eksempler.
Arrangementet starter med en gallamiddag klokken 17.30, mens selve foredraget begynder klokken 19.00. Billetprisen for foredraget er sat til 319 kr., mens showmenuen kan tilkøbes for 165 kr. Tilmelding sker via Arena Randers, og aftenen lover at kombinere humor med dyb indsigt i vores til tider mærkelige beslutninger.
Så er der nyt fra TT CARS ApS
Så er der nyt fra Nordbyens Bageri
Så er der nyt fra MENY Randers
Randers Freja Atletik og Motion ser frem til at fejre klubbens 128-års fødselsdag med festligheder i uge 46. Ugen vil byde på fødselsdagskage efter træningssessionerne, og kulminere i en stor fest fredag den 13. november.
Arrangementet finder sted på repotet i hallen fra kl. 17:30, med mad fra Fjordgården og mulighed for køb af drikkevarer. Medlemmer og deres familier kan deltage for 50 kr., mens trænerne deltager gratis. Andre gæster er velkomne for 150 kr. pr. person.
Sidste tilmelding er den 6. november, og klubben håber at samle medlemmer fra alle aldersgrupper og discipliner til en hyggelig aften. Deltagere kan tilmelde sig via QR-koden eller det medfølgende link.
Børnehuset Svalereden i Randers har det seneste år arbejdet hårdt på at samle penge ind til Knæk Cancer-kampagnen. Gennem en række initiativer som sommerfester, pantindsamlinger og senest et sponsorløb har de nået en imponerende indsamlingssum.
Fredag i uge 41 blev sponsorløbet afholdt på legepladsen, hvor børnene indsamlede 5.000 kr. alene på denne dag. Sammenlagt har deres indsats resulteret i 18.600 kr., og indsamlingen fortsætter helt frem til det store Knæk Cancer Show på lørdag.
Det er et beundringsværdigt initiativ fra de yngste, som gør en vigtig forskel i kampen mod kræft.
Så er der nyt fra Skin By Vitting