Flot resultat af Røde Kors indsamlingen
En 58-årig mand fra Randers står til at miste både sit kørekort og sin bil efter en hændelse på Paderup Boulevard. Østjyllands Politi modtog tirsdag kl. 12.28 en anmeldelse fra en opmærksom borger, der mistænkte en bilist for at køre spritkørsel.
Så er der nyt fra Ask
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra TT CARS ApS
Randers FC inviterer til en særlig oplevelse på Cepheus Park søndag, når holdet møder Viborg FF i en veteranmatch. I den forbindelse offentliggør klubben på Facebook, at man kan vinde den unikke kampbold fra kampen.
For at deltage i konkurrencen skal man i kommentarsporet nævne antallet af Safe Zones i Randers. Et lille hint tilbydes: Antallet matcher nummeret på Høeghs spillerdragt.
Vinderen kontaktes direkte via privat besked fra Randers FC på mandag.
Børn i alderen 6-11 år, som har oplevet en skilsmisse i familien, får nu mulighed for at deltage i en ny gruppe hos Selvhjælp Randers. Initiativet giver børnene en sikker platform til at udtrykke deres følelser og møde andre i lignende situationer.
Gruppen, som starter op i oktober, vil fokusere på at give børnene mulighed for at dele deres oplevelser og følelser med jævnaldrende. Initiativet understreger vigtigheden af at skabe et trygt fællesskab for børnene, hvor de kan finde støtte og genkendelse.
Forældre kan kontakte Selvhjælp Randers for yderligere information om tilmelding. Maja kan kontaktes på telefon 60 54 34 66 eller via e-mail på maja@selvhjaelpranders.dk.
Randers Bibliotek har modtaget en partnerskabspris for deres indsats gennem ti år med socialt ansvar og diversitet på arbejdspladsen. En betydelig del af personalet er ansat i flexjob, deriblandt Rikke Madsen og Cecilie Sabroe, som begge er 30 år gamle. Biblioteket fremhæver, hvordan medarbejdere som Rikke og Cecilie beriger både arbejdspladsen og brugerne.
Med en andel på over 10 procent flexjobansatte viser biblioteket vej i arbejdet for et inkluderende arbejdsmarked. Rikke og Cecilie deler deres personlige succesoplevelser, hvor livet på Randers Bibliotek har skabt nye muligheder for dem.
Tag med på en fortryllende rejse gennem musik, skove og kunst i Randers denne weekend. Oplev alt fra rockhyldester til naturfortællinger og kunstudstillinger.
Så er der nyt fra Nordbyens Bageri
Let kølig start, mild eftermiddag.
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra Jaataak Slagteren
Så er der nyt fra RandersBolig
Så er der nyt fra Atami Sushi Randers