Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Lokalt nyt
8 minutter siden

Jazzfestival søger haver til koncerter i Randers og omegn

Confetétti Jazz Festival inviterer haveejere i Randers og omegn til at låne deres haver ud til en unik musikoplevelse. Lørdag den 13. juni vil der blive afholdt tre havekoncerter, hvor jazzmusikerne rykker ud i private haver.

Interesserede haveejere kan sende en ansøgning til UnderVærket frem til den 16. marts og beskrive både deres have og familie. Det er ikke et krav at bo i byzonen for at kunne ansøge. Koncerter vil kræve entré, og alle detaljer vil blive oplyst ved kontakt. Dette er en chance for at opleve live jazz i en intim ramme på egen grund.

Opslagstavlen
Sponsoreret
25 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
56 minutter siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
1 time siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
2 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Opslagstavlen
Sponsoreret
3 timer siden
Lokalt nyt
3 timer siden

UnderVærket tilbyder introduktionskursus i keramikdrejning

UnderVærket inviterer lokale til at dykke ned i keramikkunsten med deres nye introduktionskursus. Her får deltagerne mulighed for at lære det grundlæggende i at dreje ler på en elektrisk drejeskive.

Kurset finder sted den 14. marts med to sessioner kl. 9-12 og 12.30-15.30. Interesserede kan sikre sig en plads ved at købe billetter via det oplyste link. Dette er en chance for både nybegyndere og kreative, der vil udforske noget nyt, at få hænderne i leret og lave noget unikt.

Lokalt nyt
3 timer siden

Kristrup Boldklubs U16 fik en sød afslutning på træningen

Cheftræner Lasse Mogensen fra Kristrup Boldklub skabte både grin og god stemning blandt U16-spillerne efter dagens træning. Han havde, ifølge eget udsagn, lovet kage efter træning, men det krævede ekstra indsats fra spillerne, der måtte igennem et hårdt løbepas for at gøre sig fortjent til den søde belønning.

Det hele kom sig af en tastaturfejl, hvor "bragt" blev til "bagt," hvilket Lasse hurtigt rettede med et glimt i øjet. Spillerne havde dog intet imod den ekstra motion, da kagen efterfølgende blev nydt.

Lokalt nyt
3 timer siden

Rasmus Skov Borring begejstrede med foredrag i Dronningborg Kirke

Dronningborg Kirke i Randers dannede onsdag aften ramme om et inspirerende foredrag af komponisten Rasmus Skov Borring.

Han delte sin personlige rejse med Højskolesangbogen og afslørede indsigter fra sit komponistværksted, herunder hans særlige skabende samarbejde med forfatteren Jens Rosendal.

Aftenen bød også på fællessang fra et sangglad publikum, der nød at synge med på ni udvalgte sange, heraf tre med Borrings egne melodier. Det blev en stemningsfuld aften, hvor fællesskab og musik for alvor gik op i en højere enhed.

Lokalt nyt
3 timer siden

Randers Cimbria spiller første hjemmekamp mod Bakken Bears

Randers Cimbria annoncerer med stolthed, at der er præcis 14 dage til deres første hjemmekamp i Mesterskabsspillet mod rivalerne Bakken Bears. Kampen finder sted torsdag den 12. marts, og Memphis Mansion Randers vil være kampsponsor for aftenen.

Memphis Mansion har tidligere hædret Randers Cimbrias spillere og trænere med særlige "Taking Care of Business"-kæder, en gestus som anerkendelse for holdets succesrige pokaltriumf i januar. En smuk symbolik, der knytter sig til holdets præstationer og den kommende hjemmekamp.

Lokalt nyt
4 timer siden

Fristaden Christianias 50-årige historie på lærred i Randers

Randers Bibliotek inviterer til en spændende filmvisning om Christianias sociale eksperiment når de præsenterer filmen som en del af RANDERS:DOX-programmet.

Filmen varer cirka 93 minutter og giver et dybdegående indblik i fristadens udvikling og udfordringer. Den er instrueret af Karl Friis Forchhammer og inkluderer både hidtil uset arkivmateriale og nye optagelser, alt fremført med danske undertekster.

Arrangementet finder sted den 12. marts kl. 19:00 i Underværket. Billetter kan købes for 50 kr. via Randers Biblioteks hjemmeside.

Lokalt nyt
4 timer siden

Sci-Fi-Con vender tilbage til Arena Randers i Påsken

Arena Randers annoncerer, at den populære Sci-Fi-Con er tilbage i Påsken, og de lover en oplevelse, der er større og mere spektakulær end tidligere år.

Arrangementet, der tiltrækker fans af science fiction fra hele landet, byder på et program fyldt med spændende indhold, og billetter kan købes via Ticketmaster. Ifølge Arena Randers' opslag kan deltagerne forvente en festlig og mindeværdig oplevelse.

Opslagstavlen
Sponsoreret
5 timer siden