Randers FC sender en stor tak til de trofaste supportere, der rejste til Farum for at støtte holdet. Det udtrykker klubben i et opslag på deres Facebook-side, hvor de også ser frem til næste hjemmekamp.
På søndag vil Randers FC spille mod Lyngby Boldklub på Cepheus Park Randers. Klubben opfordrer fans til at skabe den særlige atmosfære på lægterne, som de mener er essentiel for at frembringe store fodboldoplevelser. Supporternes opbakning betragtes som en vital del af klubbens identitet.
På søndag den 9. august kl. 10.00 markerer Bane 7 en ny begyndelse med Maya som ny forpagter ved den traditionelle nethejsning. Fans, medlemmer og nysgerrige sjæle er inviteret til at hilse på Maya og hendes familie samt opleve det nye sortiment.
Maya, der er uddannet sygeplejerske med en passion for madlavning, ønsker at gøre Bane 7 til et socialt centrum for både træningspassionerede og hyggetrængende, ved at tilbyde et rummeligt cafeteria med fokus på kvalitet og nærvær.
Dagens arrangement byder på mange gode tilbud og spændende indslag. Alle opfordres til at støtte Bane 7, som skal fungere som et levende samlingspunkt for både hallens medlemmer og gæster i den kommende sæson.
Randers FC's målmand, Jannich Storch, delte sin reaktion efter holdets sene nederlag i Farum. På trods af en stærk præstation i målet var skuffelsen tydelig hos Storch, der udtalte sig om kampen i et interview fanget kort efter slutfløjtet.
For fans og interesserede er interviewet med Storch tilgængeligt i fuld længde på klubbens hjemmeside, randersfc.dk.
Randers Kammerorkester inviterer til en fortryllende udendørskoncert onsdag den 12. august på Værkets Amfiscene. Her vil syv af Danmarks fremtrædende operasangere, som for tiden optræder ved Aarhus Sommeropera, opføre deres yndlingsarier.
Med en række af de bedste sangere på scenen lover eftermiddagen at blive en fejring af opera, musik og underholdning. Arrangementet er gratis, og alle interesserede er velkomne til at nyde musikken under åben himmel i sommervejret. Mere information kan findes på Randers Kammerorkesters hjemmeside.
Målmand Jannich Storch høstede anerkendelse efter sin imponerende præstation i den seneste kamp for Randers FC. Klubbens fans fik samtidig lejlighed til at fejre Anita Schøler, der blev udtrukket som vinder i en konkurrence hos klubben.
Præsentationen af Jannich Storch som kampens spiller sker i samarbejde med Scanditek IT Solutions. Anita Schøler opfordres til at tjekke præmieskabet i klubbens app for at sikre sig sin gevinst.
Så er der nyt fra Skin By Vitting
Kølig start, lun eftermiddag.
Så er der nyt fra Lunds Skrædderi
Randers Cimbria markerer i dag Morten Hansens fødselsdag og anerkender hans betydningsfulde indflydelse på klubben. Hansen, der er medlem af Cimbria Hall of Fame, har gennem årene både været spiller og træner, og nu fungerer han som sportschef. Hans indsats har styrket klubbens sportslige og organisatoriske udvikling.
Hansen har spillet en central rolle i klubbens succes, herunder pokalmesterskaberne, ved at implementere en langsigtet strategi og skabe en ambitiøs kultur. Kendt for at stille høje krav, har han været en nøglefigur i dansk elitebasket gennem de sidste to årtier.
Randers Bibliotek inviterer alle til at deltage i deres solsikke-konkurrence, hvor det ikke handler om at have den højeste blomst, men derimod den vildeste. Hvad der gør en solsikke "vild" kan variere, det kan være dens voksested eller evnen til at bringe et smil frem.
Deltagerne opfordres til at tage et billede af deres solsikke og skrive et par ord om den. Billeder kan deles i kommentarfeltet på bibliotekets Facebook-opslag eller sendes via e-mail inden den 10. august.
Vindere kan se frem til en evighedssolsikkebuket fra LEGO, og udvalgte billeder vil blive præsenteret på Hovedbiblioteket og på bibliotekets sociale medier. Konkurrencen er en del af forberedelserne til Solsikkefestivalen 2026, som fremmer usynlige handicaps, mangfoldighed og fællesskab.
Vi har gennemgået denne uges tilbudsaviser fra dagligvarebutikker i Randers og fundet nogle fantastiske tilbud. Her er et udpluk af de bedste tilbud fra Bilka, Coop365, DagliBrugsen, Føtex, Kvickly, Lidl, Meny, Min Købmand, Netto, Rema 1000, Spar og SuperBrugsen.
7 nye boliger er kommet til salg den seneste uge i Randers. Vi giver dig her det fulde overblik over, hvilke boliger der er tale om og hvad de koster.
Så er der nyt fra Fjordlund Bilhus
Næste uge i Randers byder på en række aktiviteter for både børn og voksne, der inkluderer bowling, amerikansk fodbold, smådyrssafari ved Fussingø Sø og live musikoplevelser. Der er noget for enhver!
Har du lånt bøger til sommerferien fra Randers Bibliotek? Så har du nu chancen for at vinde et gavekort til Kulturcaféen. Biblioteket inviterer til en fotokonkurrence, hvor man kan indsende billeder af sin ferielæsning, uanset om det er fra en café, en strand, eller måske fra toppen af Himalaya.
Konkurrencen er åben frem til søndag den 9. august 2026, og billederne kan deles direkte i kommentartråden på Facebook-opslaget eller sendes via email til koma@randersbib.dk. Biblioteket vil løbende dele nogle af de indsendte billeder på deres kanal, så der er masser af mulighed for at dele sin sommerferiestemning med andre.