Du bliver en del af et større team, hvor opgaven er at sikre hurtig og venlig servering til eventets gæster. Arbejdet består primært i at lange mad over disken og servere til kunder. Vagterne ligger fra morgen til aften begge dage, og tempoet er højt.
Så er der nyt fra Classic Clean
Så er der nyt fra Fru Hansens Butik & Café
Når Royal Run mandag den 25. maj fylder Randers med løbere, gående og festlig stemning, inviterer Stofsky Begravelse til et samlingspunkt på Adelgade 14. Her kan alle, der har lyst til at være en del af dagen, slå sig ned, møde nye mennesker og heppe med fra første parket.
Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen
En gruppe initiativrige elever fra 3.B på Randers Realskole tog sagen i egen hånd for at gøre en forskel til SFO'ens sommerfest. Med engagement og opbakning fra både forældre og personale, etablerede de en saftbod, hvor overskuddet gik til Kræftens Bekæmpelse.
Elevernes indsats resulterede i en flot indsamling på knap 1.400 kroner. Skolen har udtrykt stor beundring for elevernes handlekraft og empati, der kom til udtryk gennem denne velgørende indsats.
Randers Statsskole åbner dørene for en festlig 2. pinsedag i skolegården, hvor alle er velkomne til at deltage i forbindelse med Royal Run.
Der vil være livemusik, der sørger for en energifuld stemning for både tilskuere og deltagerne i løbet, og det vil være muligt at købe øl og sodavand til forfriskning. Arrangementet er en del af skolens initiativ for at supportere de lokale Royal Run aktiviteter.
Randers Kommune tilbyder gratis busturer til alle, der skal deltage i eller overvære Royal Run i byen på 2. pinsedag. Uanset bustype - gul eller blå - kan deltagerne se frem til en omkostningsfri rejse.
Formålet er at lette transporten og støtte det lokale engagement under årets Royal Run. For flere informationer opfordrer kommunen til at følge links i kommentarsporet eller trykke på knappen i Facebook-opslaget.
Randers City annoncerer en spændende start på sommeren med en Open by Night fredag den 29. maj. Fra kl. 10 til 21 kan besøgende opleve en by fyldt med liv og et væld af aktiviteter.
Sparekassen Danmark og BLÅ SOL vil holde forfest på Østervold med konkurrencer og musik fra Christian Degn, mens madelskere kan glæde sig til en Streetfood Festival på J.O.K. Plads. Familien kan også nyde nye børneaktiviteter på Slotspladsen og besøge den populære Rådhushave.
Gaderne vil summe af liv med aktiviteter på Kirketorvet, Rådhustorvet og andre steder i byen. Randers City gør klar til en festlig dag fyldt med shopping, mad og musik og glæder sig til at se byens borgere.
Så er der nyt fra MTH Biler
Så er der nyt fra MENY Randers
Bilco Randers ser frem til at præsentere et nyt medlem af Škoda-familien, når den nye Epiq får verdenspremiere tirsdag den 19. maj. Her bliver både priser og mulighed for bestilling offentliggjort, og interesserede kan følge premieren live online.
Felix Sommer fik en imponerende debut for Randers FC, da han i går spillede sin første kamp i 3F Superligaen. Som blot 16-årig og 357 dage gammel blev han den tredjeyngste spiller til at debutere for klubben.
Felix, der har udviklet sine færdigheder hos Randers FC siden 2021 efter sit skifte fra samarbejdsklubben IF Alliancen, markerer sig som et lovende talent i klubben.
Randers FC inviterer interesserede til at se et interview med Felix Sommer på deres hjemmeside for at høre mere om hans oplevelse på banen. Klubbens talentprogram er støttet af Talentpartner Makeen Energy.
Operaen Randers præsenterer denne uges særlige ret: Pasta Frutti di Mare. Denne delikate ret serveres med pasta i en cremet skaldyrssuppe fyldt med friske skaldyr og kan nydes til prisen af 125 kr.
Hver uge introduceres en ny ugens ret, der er tilgængelig fra onsdag til lørdag, mellem klokken 16 og frem. Operaen Randers opfordrer alle til at kigge forbi og smage på denne gastronomiske oplevelse.
Randers Kunstmuseum byder torsdag den 21. maj 2026 på en ny udgave af deres traditionsrige arrangement, Torsdagsdialoger, fra klokken 16.00 til 17.00. Denne gang er Karen Friis, direktør for KØN – Museum for kønnenes kulturhistorie, inviteret som gæstetaler.
Under dialogen vil Friis udvælge og diskutere et værk fra udstillingen "Nina Saunders – Let’s Talk About the Baby", hvilket lover at bringe nye perspektiver på kunsten. Museet fremhæver, at dialogerne ofte er uhøjtidelige og muntert skabte, hvilket kan give en unik oplevelse for deltagerne.
Arrangementet er åbent for alle og kræver ingen tilmelding, hvilket gør det let tilgængeligt for kunstinteresserede at deltage.
Rie & Henrik's Tøjbiks i Randers, der ligger på Eskadronvej 14 i den gamle kaserne, fejrede 23 års handel den 14. maj 2026 og tilbyder nu en unik mulighed for at få fingrene i mærkevaresommerjakker til definitivt lave priser. Med priser fra kun 100 til 200 kr. kan du erhverve dig en jakke, som andre steder normalt koster op til 1200 kr.