Seneste nyt - Lokale nyheder, reportager og artikler fra Randers

Opslagstavlen
3 timer siden
Lokalt nyt
8 minutter siden

Svaneturen vender tilbage under Randers Festuge

Randers Festuge byder på en maritim oplevelse, når "Svanen" vender tilbage med sejlture på fjorden. Under festugen kan man nyde den smukke udsigt over Randers fra vandsiden og forkæle sig selv med god forplejning ombord.

Aktiviteten er velegnet for både børn og voksne, hvilket gør det til en perfekt mulighed for en familietur eller en dag med vennerne. Billetter til denne unikke oplevelse kan købes gennem Fjord Tours.

Lokalt nyt
8 minutter siden

Fosser af kærlighed til fan Jacob Kliver i Randers

Randers FC viste søndag deres taknemmelighed over for Jacob Kliver, der blev hyldet efter en sejr på hjemmebane på Cepheus Park Randers. Spillerne stod skulder ved skulder i deres hyldest til Kliver umiddelbart efter kampen.

Kliver, en dedikeret fan, trommeslager og næstformand for Nordtribunen, fulgte holdet trofast til alle kampe i den forgangne sæson. Klubben udtrykte deres dybfølte tak for hans ekstraordinære støtte. Randers FC understreger således vigtigheden af loyale fans i klubbens fællesskab.

Lokalt nyt
23 minutter siden

Gratis performance med Christian Falsnaes på Randers Kunstmuseum

Randers Kunstmuseum inviterer lokale kunstinteresserede til at deltage i en unik performance med Christian Falsnaes den 12. august kl. 16. Arrangementet, der er en del af særudstillingen 'JEG', giver gæsterne en sjælden mulighed for at indgå i den interaktive kunstperformance 'Collaborations'.

Performanceværket udforsker, hvordan individets og kollektivets adfærd udfolder sig i en gruppe, og hvor samarbejdsaspektet bryder barrierer mellem kunstner og publikum. Forventninger kan blive vendt på hovedet i denne gratis oplevelse, men kræver tilmelding via Randers Kunstmuseums hjemmeside.

Lokalt nyt
28 minutter siden

Enghøj Kirke søger nye sangtalenter til koret

Enghøj Kirkes Kor annoncerer ledige pladser til alter, tenorer og basser. Koret åbner dørene for alle mellem 15 og 35 år, der har en sangglæde og er klar til at deltage i de ugentlige korprøver om torsdagen.

Deltagere vil blive en del af et musikalsk fællesskab og modtage en månedlig løn på 1672,17 kr samt søndagsmorgenmad. Interesserede skal kontakte korlederen Britta direkte. Der er mulighed for at læse mere om opgaven via kirkens hjemmeside.

Lokalt nyt
48 minutter siden

Winnie Kristensen fejrer 40-års jubilæum på Randers Realskole

Randers Realskole hylder lærer Winnie Kristensen, der har 40-års jubilæum. Ansat siden 1985 har hun undervist i matematik, fysik, biologi og geografi i udskolingen, før hun skiftede til ind- og mellemtrinnet omkring 2001. Winnie er kendt og værdsat for sin arbejdsomhed, troværdighed og engagement.

I det kommende skoleår fortsætter hun som klasselærer i 3.B. Skolen udtrykker stor taknemmelighed for hendes betydelige bidrag gennem årene og opfordrer til at sende hende lykønskninger.

Lokalt nyt
1 time siden

To debutanter fejret af Randers FC med blomster og billeder

Randers FC fortsatte deres traditionsrige markering af nye spillere, da de i går hyldede to debutanter med opmærksomhed og blomster fra Frejas Fodboldvenner. De nye ansigter blev også præsenteret med et billede fra deres første officielle kamp i Randers FC's trøje.

Jannich Storch blev præsenteret i samarbejde med Scanditek IT Solutions, mens Lucas Lissens blev introduceret i samarbejde med KDO. Klubben ser frem til at følge deres rejse i Kronjylland, og de nye spillere er blevet ønsket varmt velkommen til holdet.

Erhverv
2 timer siden

Få en stilfuld terrasse med XL-BYG Brejnholt Randers' fantastiske flisetilbud

Sommeren er skudt i gang – og det er nu, årets udendørsprojekter for alvor kan tage form. I uge 27 tilbyder XL-BYG et stærkt tilbud på herregårdsfliser, som gør det let at opgradere udearealerne med stil og kvalitet.

Få en stilfuld terrasse med XL-BYG Brejnholt Randers' fantastiske flisetilbud
Kilde: XL-Byg Brejnholt Randers
Læs hele artiklen her
Alarm112
2 timer siden

Indbrud på Askevej i Randers SØ

I løbet af det seneste døgn er der blevet anmeldt ni indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Askevej i Randers SØ.

Indbrud på Askevej i Randers SØ
Kilde: Østjyllands Politi
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
4 timer siden
Opslagstavlen
4 timer siden
Opslagstavlen
4 timer siden
Lokalt nyt
5 timer siden

Randers FC åbner ny bane med sejr og tilskuerfest

Randers FC fejrede indvielsen af deres nye bane med en sejr og stor opbakning fra fansene, der mødte talstærkt op til dagens kamp. Klubben udtrykte taknemmelighed for støtten på sociale medier.

Efter dagens succes er fokus nu rettet mod næste hjemmekamp mod Brøndby IF søndag den 17. august kl. 18.00. Billetter kan allerede nu købes via rfc.eventii.dk.

Lokalt nyt
6 timer siden

Rasmus Bertelsen tilbage på hjemmebane med Randers FC

Rasmus Bertelsen nød at være tilbage på Cepheus Park Randers foran tilskuerne, fortæller han i et opslag på Randers FC's Facebook-side. Efter længere tids fravær fangede han ekstra energi af at høre den velkendte målsang igen.

Cheftræneren ser frem til det kommende opgør mod Brøndby IF den 17. august kl. 18.00. Kampen markerer en vigtig topkamp for Randers FC og vil blive spillet på hjemmebane. Fans opfordres til at sikre sig billetter til kampen via klubbens online portal. For mere indsigt kan interesserede se hele interviewet med Bertelsen på klubbens website.