Selvhjælp Randers meddeler, at der fortsat er ledige pladser til deres kommende yoga-forløb mod angst for voksne over 18 år. Programmet kombinerer yoga og fællesskab for at skabe mental ro og støtte.
Forløbet, som starter tirsdag den 24. september, vil finde sted på Slotsgade 18 i Randers. Deltagerne vil gennemføre blide yogaøvelser og deltage i en selvhjælpsgruppe. Man behøver ikke have erfaring med yoga for at deltage. Tilmelding kan ske ved at kontakte Maja Erikson Stern, og deltagelse kræver et årligt medlemskab af foreningen til 150 kr.
Så er der nyt fra Min Købmand Øster Bjerregrav
Så er der nyt fra danbolig Randers
Så er der nyt fra Meny Randers
Så er der nyt fra TT CARS ApS
Så er der nyt fra HINSHØJ CARVAN
Fra fredag den 22. august til torsdag den 11. september 2025 fejrer Min Købmand i Øster Bjerregrav fødselsdag. Fejringen vil være fyldt med fest og spændende konkurrencer, hvor kunder har chancen for at vinde store præmier.
Randers Cimbria præsenterer stolt Au2cars Service som deres nyeste erhvervspartner. I et nyligt Facebook-opslag deler klubben, hvordan Au2cars træder ind som sølvpartner, hvilket markerer et spændende samarbejde for begge parter.
På billedet i opslaget ser man Mike Nielsen, business manager og developer hos Randers Cimbria, sammen med indehaver Edgaras Petrauskas fra Au2cars ved klubben. Au2cars Service, med base på Kristrup Engvej, tilbyder både værkstedstjenester, biludlejning samt køb og salg af biler.
Edgaras Petrauskas deler sin passion for basketball, en sport han både elsker at spille og følge. Første gang publikum kan møde ham og virksomheden er, når Randers Cimbria spiller mod Bears Academy den 25. september kl. 18:30 i Arena Randers.
Randers Bibliotek inviterer til et inspirerende foredrag om ro og selvomsorg i hverdagen med ADHD den 30. september.
Anne-Mette Sohn Jensen, cand.pæd. i pædagogisk psykologi, vil dele sin viden og forskning samt praktiske redskaber, der kan hjælpe i livet, når ADHD spiller en rolle.
Arrangementet, der afholdes fra kl. 17.00 til 21.00, inkluderer også sandwich, kaffe og kage. Foredraget er i samarbejde med ADHD-foreningen, og billetter kan købes online.
En 36-årig mand blev natten til lørdag den 9. august fundet med flere skader ved en betontrappe på en p-plads ved Thors Bakke i det centrale Randers. Han blev fundet lidt før kl. 4.00 af en ven, efter at have været i byen og gået beruset hjemad fra Storegade omkring kl. 01.00.
Randers Cimbria kan glædeligt annoncere, at Gustav Rønneholt vil fortsætte på holdet den kommende sæson. Rønneholt, som allerede har to sæsoner bag sig i klubben, ser frem til igen at iklæde sig Cimbria-trøjen.
I sit tredje år hos Randers Cimbria udtrykker Gustav stor begejstring over at returnere til det vante basketballmiljø. Han ser frem til samarbejdet med både gamle og nye holdkammerater og fremhæver den unikke stemning og fanopbakning i hallen som noget særligt. Klubben og spilleren ser optimistisk på den kommende sæson og de muligheder den bringer.
Selvhjælp Randers inviterer til et nyt yogaforløb, hvor der stadig er ledige pladser. Forløbet fokuserer på at mindske stress og skabe ro ved hjælp af rolige yogastillinger og åndedrætsøvelser.
Deltagerne vil efter yoga få mulighed for at deltage i et selvhjælpsforløb, hvor man kan drøfte stressrelaterede emner. Dette initiativ henvender sig til alle, uanset tidligere erfaring med yoga, og giver deltagerne muligheden for at finde indre balance og tage en tiltrængt pause i hverdagen.
På en udfordrende torsdagskamp den 21. august 2025 kunne SMIFF Herrer ikke forhindre Randers KFUM Fodbold i at tage en klar 3-0 sejr på hjemmebane. Cheftræner Heidi Seerup opfordrer holdet til at lære af oplevelsen og presse på mod fremtiden.