Boligmarked
4 timer siden

Til salg hos danbolig Randers: Moderniseret 1-plans villa med god planløsning

Drømmer du om et vedligeholdelsesfrit hjem, der er skræddersyet til børnefamiliens behov? danbolig Randers tilbyder nu en indflytningsklar étplansvilla med lys entré, stilfuldt Kvik-køkken i stort køkken-alrum og fire værelser, heraf ét med hems. Med nyt tag, træ/alu-vinduer og cykelsti til Dronningborg, får du her et moderne hjem i et roligt kvarter,...

Til salg hos danbolig Randers: Moderniseret 1-plans villa med god planløsning
Opslagstavlen
1 time siden
Alarm112
1 time siden

Savnet Morten fundet i god behold

Seneste opdateringer fra Østjyllands Politi på X: Morten som vi har søgt efter siden i går, har nu haft ringet ind. Han var blevet opmærksom på, at folk savnede ham. Vi fjerner derfor vores efterlysning og anmoder borger og medier om, ligeledes at slette billeder og opslag. Tak for henvendelserne i sag! #politidk

Lokalt nyt
3 timer siden

Operaen Randers inviterer til tapas og quiz i festugen

Operaen Randers åbner dørene for en særlig aften lørdag den 16. august kl. 18:00, i forbindelse med Randers Festuge. Inden Peech Quizzen begynder, inviteres der til en festlig tapasbuffet med sommerstemning.

Arrangementet byder på et bredt udvalg af fiske-tapas, herunder dampede blåmuslinger, laks og pil-selv-rejer. For dem, der ønsker at deltage, er prisen for tapasen 185 kr., mens quizbilletten kan købes for 50 kr. Drikkevarer kan tilkøbes ved siden af.

Operaen Randers opmuntrer gæsterne til at komme både sultne og klar til en hyggelig aften, hvor lækker mad og godt selskab er i centrum. Det er muligt at sikre sig en plads via Operaen Randers' hjemmeside.

Lokalt nyt
5 timer siden

Arena Randers forbereder sig til august med nye events

Arena Randers ser frem til en travl august med spændende arrangementer som del af Randers Festuge. Efter en hektisk forårssæson med sport, konfirmationer og foredrag, er sommeren ankommet til Arena Randers, hvor de nu forbereder sig på kommende events.

I august byder Arena Randers på et hyggeligt kaffebord for seniorer og en Musikfestival for mennesker med handicap. Disse aktiviteter indgår i Randers Festuge. Derudover markerer Bambuni Super Cup starten på håndboldsæsonen med håndbold i topklasse. Arena Randers ønsker alle en god sommer og ser frem til at byde besøgende velkommen tilbage efter ferien.

Opslagstavlen
5 timer siden

Frederiksberg Kødforsyning annoncerer sidste chance før ferieuge 29

Så er der nyt fra Frederiksberg Kødforsyning v/Christian Rytter Sørensen

Frederiksberg Kødforsyning annoncerer sidste chance før ferieuge 29
Lokalt nyt
6 timer siden

Selvhjælp Randers tilbyder netværksgruppe for sygemeldte

Selvhjælp Randers inviterer sygemeldte i kommunale forløb til at deltage i en ny netværksgruppe. Gruppen er skabt som et sikkert rum, hvor deltagerne kan dele deres tanker, følelser og erfaringer med andre i lignende situationer og finde støtte i fællesskabet.

Dette tilbud er særligt rettet mod dem, der oplever isolation og frustration under sygemelding. Selvhjælp Randers opfordrer interesserede til at sende en mail eller lægge en besked, da personalet pt. holder sommerferie og vil vende tilbage senest i uge 31.

Lokalt nyt
6 timer siden

Smiff09 fodbold takker for sæsonen og ønsker god sommer

Smiff09 fodbold deler en varm sommerhilsen til alle involverede i klubben, fra spillere og trænere til frivillige og tilskuere. Med et stort tak for indsatsen og gode stunder på grønsværen, opfordrer klubben alle til at nyde sommeren med is og kølige drikke. Den lokale fodboldklub ser frem til at byde alle velkommen tilbage til efterårssæsonen.

Husstand
8 timer siden
Kilde: Handyhand
Læs hele artiklen her
Erhverv
8 timer siden

Sving forbi Frederiksberg Kødforsyning for dagens ret

Oplev velsmagende hjemmelavet mad i hverdagen hos Frederiksberg Kødforsyning i Randers. Med deres populære 'Dagens Ret', tilbyder de en lækker løsning fra mandag til fredag.

Sving forbi Frederiksberg Kødforsyning for dagens ret
Kilde: FREDERIKSBERG KØDFORSYNING V/CHRISTIAN RYTTER SØRENSEN
Læs hele artiklen her
Opslagstavlen
9 timer siden
Opslagstavlen
9 timer siden
Opslagstavlen
9 timer siden
Opslagstavlen
9 timer siden
Lokalt nyt
9 timer siden

Historisk foredrag om Erik Scavenius vækker interesse i Randers

Randers Amts Historiske Samfund høstede stor succes med deres nylige foredrag, hvor forfatteren Birgithe Kosovic gav liv til den omdiskuterede politiker Erik Scavenius.

Kosovic formåede at give et nyt perspektiv på Scavenius ved at fremhæve mennesket bag politiikeren, hvilket fangede publikums interesse.

For dem, der ønsker at udforske Scavenius' historie yderligere, anbefales et besøg på Voergaard Slot, nord for Randers. Slottet tilbyder guidede ture, og fra 12.-19. juli danner det rammen om Skandinaviens største middelaldermarked. Scavenius ejede slottet i over tre årtier og hviler ved Voer Kirke i nærheden.