Kallehavegaard Rideklub fejrer de dygtige ryttere, der har deltaget i den seneste konkurrence, hvor Nora Rahbek løb med sejren i kategorien LD% hest. Det blev delt med stor glæde på klubbens Facebook-side.
Placeringerne i LC% hest blev også offentliggjort, hvor Natasja Tillema Rasmussen tog førstepladsen, mens Cecilie Hylander sikrede sig både anden- og tredjepladsen. Maria Kristine Albrektsen, Michala R. N. Andersen, samt Sigrid Mogensen fik også flotte placeringer. Kallehavegaard Rideklub takkede NP Jewelry / Smykkecaféen Randers samt MENY - Bøsbrovej for de flotte præmier.
Arena Randers skyder denne weekend i gang med en spændende konkurrence på Facebook. I anledning af Bambuni Super Cup den 24. august 2025 kan man vinde en lækker håndboldmenu, som består af en Arena Burger og kildevand, til sig selv og en ledsager.
To heldige vindere vil blive trukket den 5. august, og hver vinder får to håndboldmenuer, der kan nydes under kampen. For at deltage skal man like opslaget, angive hvem man vil dele menuen med i en kommentar, og følge Arena Randers på Facebook. Billetter til begivenheden kan stadig købes via Ticketmaster.
Randers Bibliotek inviterer til en hyggelig aften fyldt med brætspil fredag den 8. august. Deltagerne kan glæde sig til at spille både velkendte spil som kryds og bolle, Ludo og Mikado, samt prøve nye og populære familiespil.
Arrangementet lover mange sjove udfordringer og masser af grin i godt selskab. Alle interesserede er velkomne til at deltage og få en hyggelig stund med venner og familie. Dette er en del af "sommer i Randers" initiativet, som biblioteket løbende opdaterer om på deres Facebook-side.
Randers City sender en stor tak til alle de fremmødte, der deltog i bankoarrangementet i Rådhushaven. Arrangementet blev fejret med glæde og fællesskab, og byens centrum summede af aktivitet.
I en opsummering på Facebook udtrykker Randers City deres taknemmelighed over den store støtte og interesse fra lokalsamfundet. De ser frem til flere spændende begivenheder i Randers og opfordrer interesserede til at tjekke programmet for den kommende festuge.
Kristrup Boldklub åbner dørene for deres ungdomsspillere, når en tre dages håndboldskole skydes i gang i morgen. Arrangementet byder på tekniske øvelser, kampe og relationsopbygning, alt sammen pakket ind i sjov og leg.
Klubben sender en stor tak til Bilka Randers for sponsorgaven i form af frugt og snacks, der vil give deltagerne ekstra energi gennem dagene. På boldklubbens Facebook-side udtrykkes glæde og forventning til det kommende forløb, hvor både store og små skal nyde godt af aktiviteterne.
Randers Badminton Klub inviterer til sæsonåbning og nethejsning efter sommerferien den 10. august fra kl. 10.00 til 14.00 i Randers Badmintonhaller på Boghvedevej.
Arrangementet byder på en præsentation af trænere og bestyrelse kl. 10.00, efterfulgt af mulighed for frit spil. Tøjsponsor Victor vil være til stede med en bod, hvor man kan prøve klubtøj og købe udstyr.
Der er også mulighed for socialt samvær med frokostbuffet på Bane 7 for 125 kr. for voksne og 95 kr. for børn. Tilmelding til frokosten sker via klubbens hjemmeside. Dagen afsluttes med endnu mere spil og tak-for-i-dag kl. 14.00.
Randers Bibliotek inviterer familier til tre dage fyldt med kreative aktiviteter på Hovedbiblioteket. Fra tirsdag til torsdag, kl. 10 til 14, kan børn deltage i forskellige workshops, der sætter fokus på kunst og håndværk.
Tirsdag kan deltagerne skabe farverige KOI-fisk, mens onsdag byder på perleplader, hvor børnene kan udfolde deres kreativitet. Torsdag handler om at lave sjove og unikke bogmærker.
Biblioteket minder også alle om at aflevere deres bogbingoplade for at få en lækker is i bytte. Velkommen til sjove og inspirerende sommerdage i Randers.
Randers FC deler entusiasmen fra kantspiller Elies Mahmoud, der glæder sig til at indtage hjemmebanen på Cepheus Park Randers. Den franske spiller, kendt for sin tekniske dygtighed, er fokuseret og klar til at møde Silkeborg IF.
Fodboldfans kan se det fulde interview med Mahmoud på Randers FC's hjemmeside. Kampen fløjtes i gang i morgen, søndag, kl. 14.00, og billetter kan stadig købes online. Randers FC understreger kampens betydning gennem deres samarbejde med Andelskassen, som støtter præsentationen af deres talentfulde spiller.
Kallehavegaard Rideklub i Randers byder velkommen til en weekend fyldt med hesteaktiviteter, hvor dressur, terræntræning og spring står på programmet. Arrangementet starter i morgen kl. 8 med dressur, efterfulgt af terræntræning og St. Hestedagscup. Søndag rundes af med springkonkurrencer.
Klubben holder cafeteriet åbent hele weekenden, og alle er inviteret til at nyde god mad og stemningsfulde dage. Et stort tak rettes til de mange hjælpere og sponsorer, herunder Gulerodskongens Gårdbutik, Land & Fritid Randers, NP Jewelry, og flere.
Randers Festuge byder på en unik kunstoplevelse med "Gadens Galleri", hvor udsmidte malerier fra genbrugspladsen skaber en tanke- og sansevægelse foran Kulturhuset.
Ferniseringen finder sted lørdag den 9. august kl. 11 og byder på kombucha eller en kold øl fra kassen. Måske finder du et nyt yndlingsmaleri, som kan blive en del af dit hjem. Udstillingen sætter fokus på bæredygtighed og genbrug med hjertet.
Randers Kunstmuseum annoncerer nye efterårstilbud på deres Billedskole, hvilket besvarer ønsket om aktiviteter for voksne. De nye programmer løber fra august til november, den sidste torsdag i hver måned.
To spændende hold præsenteres: "Art by Night" inviterer voksne og unge fra 15 år til en kreativ aften under ledelse af billedkunstner Ditte Lyngkær og keramiker Else Salling Falck. Derudover tilbydes "Familiebilledskole", et program skabt for børn fra 5 år og deres voksne, hvor kreativ kvalitetstid er i fokus.
Interesserede kan finde flere oplysninger om disse og andre hold på Billedskolens hjemmeside.
Randers Teater er tilbage i aktion efter en velfortjent sommerpause og arbejder intenst på forestillingen "CABARET". Billetsalget til teatrets 25 års jubilæumsforestilling er i fuld gang, og interessen er overvældende stor.
Ifølge teatrets seneste opslag på Facebook er 9 ud af 10 billetter allerede solgt. De opfordrer derfor alle interesserede til at skynde sig, hvis man ikke vil gå glip af denne festlige markering.
Randers Sejlklub åbner dørene for børn og unge med interesse for jollesejlads. Klubben afholder en introaften torsdag den 14. august fra kl. 18 til 20 for dem, der er interesserede i at deltage i Junior Sejlerskolens aktiviteter.
Arrangementet henvender sig til begyndere i alle aldre, der ønsker at starte på klubbens nye begynderhold, der starter i august. Interesserede kan finde yderligere oplysninger på klubbens hjemmeside.
Randers Bibliotek inviterer forældre til at tilmelde deres bogglade teenagere til den nye bogklub #BOOKISH. Klubben har fokus på bøger, der fanger de yngre generationers interesse, og bygger på trenden, hvor hashtags som #BookTok og #Bookish dominerer sociale medier som TikTok, Instagram og YouTube.
Biblioteket fremhæver, at det nu er blevet populært og trendy for unge at læse – en udvikling de ønsker at fremme yderligere gennem dette nye initiativ. Interessede forældre og unge kan finde mere information og tilmelde sig klubben via Randers Biblioteks hjemmeside.
Arena Randers byder velkommen til en ny sæson med en række forbedringer i både Arena Randers og Ulvehøjhallen, som de har forberedt gennem sommeren. Opgraderingerne inkluderer nyt LED-lys i Arena 2, som er støttet af Nordea-fonden, samt en række andre forbedringer, der løfter de sportslige og miljømæssige faciliteter.
Der er blandt andet blevet installeret nye ventilationskanaler og en ny kaffesatellit i diverse områder for at imødekomme besøgende bedre. Desuden er der sat solceller i drift på Ulvehøjhallen for at styrke bæredygtighedsindsatsen i komplekset, der også omfatter renoveringer og opdateringer til gavn for alle kommende arrangementer.