Operaen Randers skaffer 1 million kroner til byudvikling

dato

Operaen Randers har netop rejst 1 million kroner i ny kapital for at fremme byudvikling og kultur i Randers. Kapitalen blev sikret gennem nye investeringer fra Lars Kristensen og Jens Kirk, samt fortsat støtte fra eksisterende investorer Michael Møller og Lars Kandborg.

Operaen ønsker at styrke sit økonomiske fundament og realisere større ambitioner for sin rolle i byen. Det nye partnerskab bringer essentielle kompetencer inden for byudvikling og virksomhedsopsamling, som Operaen vil drage nytte af i de kommende år med store planer.

Operaen udtrykker stor taknemmelighed til både de nye og eksisterende investorer og ser frem til at fortsætte arbejdet efter en krævende periode med ombygning. Med den friske kapital og et nyt køkken er Operaen klar til at "fyre den af" i 2026.