Fredag kl. 11.00 finder der et grundlovsforhør sted ved Retten i Randers, hvor anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller to mænd. De to mænd, som er henholdsvis 27 og 28 år gamle, er sigtet for besiddelse af en større mængde narko. De blev anholdt torsdag aften.
Onsdag kl. 09.30 finder et grundlovsforhør sted ved Retten i Randers, hvor anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstiller en 50-årig mand. Manden er sigtet for to forhold af voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje, begået mod to ældre kvinder.
Det seneste døgn er der blevet anmeldt fire indbrud i privat beboelse i Østjyllands politikreds. Et af disse indbrud fandt sted på Tyge Brahes Vej i Randers NV.
Ved Retten i Randers kl. 13.00 vil anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi fremstille en 29-årig mand i grundlovsforhør. Den 29-årige er sigtet for indbrud i en virksomhed på Rolshøjvej i Grenaa, en hændelse der fandt sted natten til tirsdag.
Ved Retten i Randers kl. 13.15 skal en 29-årig mand fremstilles i grundlovsforhør. Anklagemyndigheden ved Østjyllands Politi har sigtet manden for at have stjålet en bil fra en privat adresse i Studstrup. Hvordan manden fik fat i bilnøglen er endnu ukendt, men det skete i løbet af søndagen.
Et indbrud fandt sted på Pontoppidansgade i Randers C. Indbruddet blev begået mellem den 16. oktober kl. 16:00 og den 17. oktober kl. 08:30. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Et indbrud fandt sted på Asser Rigs Vej i Randers SØ mellem den 18. september kl. 21:00 og den 17. oktober kl. 14:00. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke offentliggjort.
Østjyllands politikreds har modtaget anmeldelse om syv indbrud i privat beboelse det seneste døgn. Et af disse indbrud fandt sted på Sjællandsgade i Randers C torsdag d. 16/10.
Østjyllands politikreds har det seneste døgn modtaget anmeldelser om fem indbrud i privat beboelse. Et af disse indbrud fandt sted på Markedsgade i Randers onsdag den 15. oktober.
En 86-årig kvinde fra Randers blev tirsdag aften kl. 23.01 udsat for et bedrageri, da hun blev narret til at aflevere sine kreditkort og smykker til kriminelle, der udgav sig for at være fra banken og politiet.
Østjyllands politikreds har modtaget anmeldelser om syv indbrud i privat beboelse det seneste døgn. I Randers er der blevet begået indbrud på flere adresser.
Tirsdag d. 14/1 kl. 10.45 blev der begået indbrud på Minersvej i Randers NV. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
Der blev begået indbrud på Sleipnersvej i Randers NV tirsdag d. 14/1. Indbruddet fandt sted mellem kl. 09.15 og kl. 13.30.
På denne side kan du som borger i Randers og omegn holde dig opdateret med de seneste nyheder om udrykninger, døgnrapporter og politiets arbejde i lokalområdet. Vi samler løbende informationer fra myndigheder som Østjyllands Politi, beredskab og andre relevante instanser, så du får et overblik over, hvad der sker i dit nærområde.
Her finder du blandt andet opdateringer om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor politi, ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, hvor du kan læse om politiets indsats og de hændelser, der har fundet sted i dag og de seneste dage.
Vores formål er at give dig et sagligt og aktuelt indblik i de hændelser, der præger hverdagen i Randers og omegn. Alle oplysninger stammer fra officielle kilder, og vi bestræber os på at formidle dem på en neutral og informativ måde, så du som læser kan holde dig orienteret uden unødig spekulation.
Siden opdateres løbende med nyt om udrykninger, døgnrapporter, politiarbejde og andre relevante hændelser, så du altid kan følge med i, hvad der sker i lokalområdet.