Ny cykelrampe syd for Vestervold

Cyklister har fået en hurtig og nem adgang til stien under Hvidemøllebroen (Foto: Randers Kommune)
Profilbillede
dato

Cyklister kan nu rulle sikkert af sted på ny cykelrampe syd for Vestervold og videre forbi Regnskoven til den blå Bro.

I forbindelse med vejarbejde ved etablering af ny Hvidemøllebro har cyklister i en længere periode været afskåret fra at komme fra Vestervold til stien under broen. Det er nu fortid. En ny cykelrampe forbinder igen Vestervold med cykel- og gangstien under Hvidemøllebroen:

”Cyklister har skullet væbne sig med tålmodighed. Heldigvis har vi nu fået sikre og gode stiforbindelser. Både på Vestervold, hvor der er cykelstier i begge retninger og syd for Vestervold med den ny cykelrampe,” siger Birgit Berggrein, projektleder for Randers Cykelby. Hun tilføjer:

”Inden sommerferien går vi i gang med at anlægge en dobbeltrettet cykelsti langs Tørvebryggens nordside mellem Odinsgade og Østergrave, så cyklister får en ny forbindelse forbi Randersbro.”

Banedanmark byggede i 2021 en ny Hvidemøllebro over jernbanen i forbindelse med elektrificering af togstrækningen mellem Århus og Lindholm.

Kilde: Randers Kommune
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Randers

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.

Seneste på facebook