Miljøminister: Kæmpe arbejde der gøres

Foto: Randers Kommune. Magnus Heunicke og Torben Hansen besigtige Nordic Waste skadested
dato

Miljøminister Magnus Heunicke og borgmester Torben Hansen besøgte torsdag d. 28. december skadestedet ved Nordic Waste, hvor et stort jordskred er i gang.

Arbejdet med at beskytte Alling Å mod miljøskade og håndtere jordskredet har været i gang siden 10. december. Mellem 30-50 mand arbejder i døgndrift med at håndtere jorden og beskytte åen.

Alling Å er nu rørlagt for at beskytte den mod forurening. Situationen er fortsat alvorlig og udvikler sig løbende, da jorden stadig er i bevægelse.

Heunicke understregede, at indsatsen handler om at holde åens vand adskilt fra forurenet vand, og at regningen for at beskytte Alling Å vil gå til Nordic Waste.

Han roste Randers Kommune for deres indsats og understregede, at både Miljøministeriet og Miljøstyrelsen bistår kommunen med rådgivning og praktisk hjælp.


https://www.randers.dk/nyheder/miljoeminister-kaempe-arbejde-der-goeres/
Kilde: Randers Kommune
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Randers

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.

Seneste på facebook