Strikke-café i Clemenshuset
Mandag den 30. juni 2025 kl. 10.00 inviteres voksne til at deltage i en hyggelig strikke-café i Clemenshuset. Arrangementet er åbent for både nye deltagere og dem, der allerede er i gang med strikkeprojekter. Medbring dine strikkepinde nr. 3, mens garn og mønstre vil være til rådighed. Der vil være mulighed for at nyde en kop kaffe og en god snak med de andre deltagere. Det er en fantastisk mulighed for at kombinere kreativitet og socialt samvær.
Solnedgangskoncerter i Sct. Clemens KirkeHver torsdag i juni kl. 21.30 kan du opleve stemningsfulde solnedgangskoncerter i Sct. Clemens Kirke. Torsdag den 19. juni 2025 kan du nyde en guitarkoncert med Louise Negro, en klassisk guitarist uddannet fra Det Jyske Musikkonservatorium og nuværende musiklærer på Randers Musikskole.
Torsdag den 26. juni 2025 vil strygekvartetten Admeta spille en koncert, der passer perfekt til sommernætterne. Kvartetten, som består af fire klassiske studerende fra Det Jyske Musikkonservatorium, har tidligere akkompagneret ved "Syng julen ind".
Praktisk information
Strikke-café:
Dato: Mandag 30. juni 2025
Tid: Kl. 10.00
Målgruppe: Voksne
Sted: Sct. Clemens Kirke, Parkboulevarden 15, 8900 Randers C
Entré: Fri entré
Solnedgangskoncerter:
Datoer: Torsdag 19. juni 2025 og torsdag 26. juni 2025
Tid: Kl. 21.30
Målgruppe: Alle
Sted: Sct. Clemens Kirke, Parkboulevarden 15, 8900 Randers C
Entré: Fri entré
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her