Randers Kammerorkester inviterer til en festlig koncert onsdag 13. august på Værkets Amfiscene som del af Randers Festuge. Publikum kan glæde sig til operaens største arier og musicalens iørefaldende perler i fri entré.
I anledning af Randers Festuge præsenterer Randers Kammerorkester en uforglemmelig musikalsk eftermiddag på Værkets Amfiscene. Under åben himmel vil orkestret sammen med tre anerkendte sangere fra Aarhus Sommeropera bringe operaens dramatiske arier og musicalens populære toner til live.
Sopran Signe Asmussen, tenor Michael Kristensen og baryton Hans Dueholm, der også leder operakompagniet Figaros, vil stå i spidsen for denne musikalske fest. Dirigenten David Riddell fører an, når publikum bliver taget med på en rejse gennem nogle af de mest elskede værker indenfor opera og musical.
Signe Asmussen er kendt for sine præstationer på bl.a. Det Kongelige Teater, mens Michael Kristensen har gjort sig bemærket både i Danmark og på operaens verdensscene, såsom Volksoper i Wien. Hans Dueholm er også en kendt skikkelse, ikke mindst som konferencier ved Kammerorkestrets populære Familiejulekoncerter.
Koncerten arrangeres i samarbejde med Værket og er en åben invitation til alle musikelskere i Randers til at opleve et program fyldt med musikalsk magi uden entré.
Praktisk information:
- Dato: Onsdag 13. august 2025
- Tid: Ikke specificeret
- Sted: Værkets Amfiscene, Randers
- Pris: Fri entré
- Arrangør: Randers Kammerorkester
- Link: Se mere om begivenheden her
Tag del i musikken og oplev en eftermiddag fuld af stemning som en del af festugens mange kulturelle tilbud.