Opdag Randers Havn fra Lillebjørn
Den 16. august 2025 kan du opleve Randers Havn fra en ny vinkel. Lillebjørn tilbyder en unik mulighed for at få indblik i, hvad der sker omkring havnen. Turen er perfekt for hele familien, så tag børnene eller børnebørnene med og nyd en dag på vandet. Der er afgang cirka hver halve time, og båden har plads til 12 personer per tur. Husk, det er først til mølle-princippet, der gælder.
Confetétti Jazz Cruise med Aske Stubkjær DuoDen 9. august 2025 kan du deltage i Confetétti Jazz Cruise som en del af Randers Festuge. Underværket og Lillebjørn inviterer til en sanselig sejltur med pianist og komponist Aske Stubkjær og gæstemusiker Erik Lunde. Oplev en unik kombination af musik og natur, når jazztoner fylder luften på denne specielle sejltur. Ligesom med havneturen gælder først til mølle-princippet.
Praktiske informationer:
Opdag Randers Havn:
Dato: Lørdag 16. august 2025
Tid: Fra kl. 10:00
Entré: 25 kr
Confetétti Jazz Cruise:
Dato: Lørdag 9. august 2025
Tid: Kl. 11:00
Entré: 25 kr
Sted for begge arrangementer: Bolværket, Kulholmsvej 2, 8930 Randers NØ
Påstigning: Bag Ishuset ved Bolværket
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her