Foredrag om Wilhelm Bech i Randers

dato

Oplev en inspirerende eftermiddag i Sct. Peders Hus, hvor pensioneret missionær Jørgen Bloch vil fortælle om Indre Missions første formand, Wilhelm Bech. Arrangementet finder sted tirsdag den 3. februar 2026 kl. 14.30 og byder på indsigt i en af Danmarks betydningsfulde kirkeskikkelser.

Den 3. februar åbner Sct. Peders Hus dørene for en spændende fortælling om Wilhelm Bech, Indre Missions første formand. Fra kl. 14.30 til 16.00 vil Jørgen Bloch, en pensioneret missionær, dykke ned i Bechs liv og hans enorme indflydelse på dansk kirke- og trosliv.

Wilhelm Bechs betydning for dansk kirkeliv

Wilhelm Bech spillede en central rolle i mange af de vækkelser, der fandt sted i Danmark omkring århundredeskiftet. Hans arbejde og dedikation har haft en vedvarende indflydelse på den danske kirke, og hans betydning kan stadig mærkes den dag i dag.

Kaffe og kage

Under arrangementet vil der være mulighed for at nyde kaffe og kage til en pris af 25 kr. Det er en god lejlighed til at møde andre interesserede og diskutere dagens emne.

Praktisk information
Dato: Tirsdag 3. februar 2026
Tid: Kl. 14.30-16.00
Sted: "Nr. 47", Fabersvej 47, 8900 Randers C
Entré: Ikke oplyst
Kaffe og kage: 25 kr



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut