Djurslands Træfældning færdiggør første etape på skovkirkegården med succesfuld præcision

dato

Så er der nyt fra Djurslands Træfældning
Vi er nu færdige med første del af opgaven på skovkirkegården

Det har været en spændende opgave, hvor vi har arbejdet med flere forskellige fældeteknikker.

Vi har bl.a. arbejdet med topkapning, nedklatring og nedfiring i sektioner, ligesom flere træer er fældet retningsbestemt, hvor pladsen har tilladt det. Alt sammen for at sikre, at der ikke skete skader på omgivelserne.

Når man arbejder tæt på gravsteder, pynt, blomster og stier, skal der tænkes sig om hele vejen – og arbejdet er derfor også udført med stor præcision.

Alt er gået som planlagt, og vi er glade for, at opgaven er gennemført sikkert og ordentligt hele vejen igennem.

I dag er det sidste grenaffald også blevet kørt gennem flishuggeren.

I denne etape er der fældet 167 træer, og vi vender tilbage næste år for at fortsætte med den anden halvdel af området, så egetræerne dér også får bedre lys, mere plads og bedre vækstvilkår.

Som en del af arbejdet sørger vi gennem vores samarbejdspartner også for, at der plantes 2 nye træer for hvert træ, der er taget ned. Det svarer til 334 nye træer

Djurslands Træfældning er kommerciel partner med VORES Randers og oplysningerne er hentet fra deres Facebookside. Støt lokalt og giv en tommel op på deres side.

Se mere om Djurslands Træfældnings på deres hjemmeside.

Djurslands Træfældning

Fløjstrupkærvej 17, Randers SØ

60 46 34 ..
Se på kort

åbningstider

Kontakt på: Tlf: 60 46 34 66 Mail: tilbud@djurstrae.dk